شماره مجوز: 83030

Category: یادداشت ها و مقالات

رفع مشکلات جامعه در گرو بها دادن به آموزش و پرورش است

رفع مشکلات جامعه در گرو بها دادن به آموزش و پرورش است

آموزش و پرورش امروز از مسائل و مشکلاتی رنج می برد که پویایی تعلیم و تربیت در گرو  توجه به آن ها و تلاش برای حل آن هاست.

امسال به دلیل ویروس کرونا، اکثر کلاس های درس به صورت غیر حضوری برگزار شده و کمبود امکانات و ناکافی بودن اعتبارات آموزش و پرورش، بر مشکلات مدارس و تحصیل دانش آموزان افزوده است.

بدون تردید مسائل مربوط به دو حوزه مهم و تأثیرگذار، اقتصاد و نیروی انسانی، از اهمیت افزون تری برخوردارند. ضمن آن که این دو حوزه نیز تأثیر متقابل بر یکدیگر دارند. از سویی حل مشکلات اقتصادی آموزش و پرورش باعث آرامش روانی نیروی انسانی و افزایش علاقمندی و رضایت شغلی آن ها را فراهم خواهد آورد و ضریب بهره وری را در دستگاه تعلیم و تربیت بالا خواهد برد و از سوی دیگر وجود نیروهای کارآمد و با انگیزه مانع هدر روی بسیاری از امکانات اقتصادی آموزش و پرورش خواهد شد.

← ادامه خبر …

فقرا فقیرتر و ثروتمندان پولدارتر می شوند

فقرا فقیرتر و ثروتمندان پولدارتر می شوند

در حال حاضر یکی از مهم ترین دغدغه های فکری مردم ایران “گرانی و تورم” است. با اینکه ایران در میان کشورهای جهان جزو ثروتمندترین کشورهاست و دارای منابع عظیم و سرشاری نظیر نفت، گاز، معادن، دریا و … است و همواره چشم طمع خارجی ها به این سرزمین زرخیز دوخته شده و آرزوی داشتن چنین منابعی را داشته و دارند اما ملت ایران علی رغم برخورداری از این ثروت های خدادادی، از رفاه و آسایش لازم برخوردار نیستند.

آیا کسی به دلیل بروز این معضل اندیشیده است؟ چگونه برخی کشورها که هیچ یک از این منابع را در اختیار ندارند به این شدت با معضل گرانی و تورم مواجه نیستند و اقتصادشان در نوسان نیست؟ اما اقتصاد ایران حتی برای لحظه ای ثبات ندارد و از امنیت اقتصادی و امنیت سرمایه گذاری برخوردار نیستیم؟ به راستی اشکال کار ما از کجاست؟

آیا برنامه ها و سیاست های اقتصادی دولت های ما اشتباه بوده و نیازمند تغییر روش و سیاست هستیم؟

← ادامه خبر …

کلاس آنلاین یا آفلاین؟

کلاس آنلاین یا آفلاین؟

با زندگی دانش آموزان نباید بازی کرد

کلاس آنلاین یا آفلاین؟

با فرا رسیدن ۱۵ شهریورماه، زمان بازگشایی مدارس استرس خانواده ها بیشتر شد.

خانواده ها در بلاتکلیفی مانده اند. از یک طرف هر روز در رسانه ها تاکید دارند فاصله گذاری را رعایت کنید، ماسک بزنید، پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید و… جالب تر اینکه در رسانه ها بارها با تاکید دیده و شنیده ایم که پاییز سختی در پیش داریم. به همین دلیل اکثر کارها و برنامه ها از طریق فضای مجازی و به صورت آنلاین انجام می شود.

از طرف دیگر الان قرار است بچه ها را روانه مدارس شوند تا در کلاس های حضوری درس بخوانند.

← ادامه خبر …

بوستان ها و فضاهای سبز را به خاطر کرونا تعطیل نکنید

بوستان ها و فضاهای سبز را به خاطر کرونا تعطیل نکنید

بوستان غدیر بندرعباس

صدف نیوز/ اسفند ماه همزمان با محدودیت های کرونایی، بوستان ها نیز بسته شد و پس از رفع محدودیت ها یکی از آخرین مکان هایی بود که بازگشایی شد.

از چند هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا به بیماری کرونا، مجددا بوستان ها بسته شد، به گفته اکثر متخصصین شیوع بیماری کرونا در فضای آزاد بسیار کمتر از فضاهای بسته است، در شرایطی که بازارها، حمل و نقل عمومی و … (که شرایط انتقال ویروس مهیاتر است) به فعالیت خود ادامه می دهند، چرا بوستان ها تعطیل شده است؟

← ادامه خبر …

دور سیلندر گاز را خط بکشیم

دور سیلندر گاز را خط بکشیم

آرامش در زندگی با گاز طبیعی

صدف نیوز/ مدتهاست که شهروندان هرمزگانی با کمبود یا گرانی سیلندر گاز مواجه هستند و نسبت به این امر گلایه مند بوده و بارها از مسئولان استان خواستار حل این مشکل شده اند.

صرف نظر از اینکه تهیه و خرید سیلندر گاز سختی و مشقت های بسیاری را به همراه دارد و باید کپسول به دوش دنبال خودروهای توزیع سیلندر بدویم و در این میان ممکن است دچار آسیب های شدید جسمی نیز بشویم، استفاده از آن خطراتی را نیز به دنبال دارد. اگر اخبار حوادث و آمار آتش نشانی را دنبال کرده باشیم در می یابیم که بخش اعظم آتش سوزی های منازل و خودروهای گازسوز به دلیل استفاده از سیلندرهای گاز است. این در حالی است که گاز طبیعی تا در منازل اکثر شهروندان آمده و علمک های گاز در کنار دیوارهای ما نصب شده و فقط نیاز است که شهروندان نسبت به اشتراک پذیری اقدام کنند و برای یک عمر، خود را از نگرانی و دغدغه های تهیه سیلندر گاز راحت نمایند.

← ادامه خبر …

آفت پوپولیسم در هرمزگان

آفت پوپولیسم در هرمزگان

آفت پوپولیسم در هرمزگان

به قلم: بهنام کهوری، دانش آموخته علم سیاست

صدف نیوز/ در خصوص پوپولیسم تعاریف مختلفی ارائه شده اما وجه مشترک تمام این تعاریف یک چیز است؛ پوپولیسم به طور مستقیم با نخبه‌گرایی و کارهای علمی و زمانبر مخالف است. نخبه‌گرایی به این معنا که گروه‌های کوچکی که متخصص و تحصیل‌کرده هستند، باید قدرت بیشتری را در یک کشور یا سازمان داشته باشند. و کارها بر اساس اصول علمی پیش برود. اما در رفتارهای پوپولیستی جلب رضایت آنی عوام اولویت اول است. لذا در این متن قصد دارم به بررسی برخی از رفتارهای پوپولیستی و عوارض آنها بر روی جامعه هرمزگان بپردازم.

پوپولیسم در هرمزگان چگونه عمل می کند؟

پوپولیسم در هرمزگان جنبه پوپولیسم گزارشی و رسانه ای دارد، به این معنی که  مدیران و مسئولین در خصوص عملکرد خود به جای ارائه گزارش عملکرد به صورت دقیق که شامل نمودارها و اعداد و پارامترهای شناخته شده و قابل ارزیابی و علمی فقط گزارشات خود را به صورت یک بعدی و گفتن « اینکه من فلان کار را کردم» همراه با انتشار چند عکس از زوایای مختلف پروژه ها منتشر می کنند.

← ادامه خبر …