صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

Category: یادداشت ها و مقالات

روزنامه نگاری گردشگری و سفرنامه نویسی

روزنامه نگاری گردشگری و سفرنامه نویسی

گردشگری هرمزگان

صدف نیوز/ به قلم: محمد بویری

روزنامه نگاری گردشگری مرجع ضروری از اطلاعات است که به مخاطبان کمک می کند تا از فرهنگ های جهانی و اطلاعات مهم گردشگری را در مورد مقاصدی که می خواهند از آن بازدید کنند، درک کنند.

روزنامه نگاران گردشگری به طور منظم با مردم مصاحبه می کنند و با مردم محلی تعامل دارند، به این معنی که آنها باید در برخورد با افراد دیگر آگاهی داشته باشند.

برخی از روزنامه نگاران گردشگری درباره موضوعات بحث برانگیز گفتگو می کنند و باید بتوانند دیگران را آرام و متمرکز نگه دارند.

روزنامه نگاران گردشگری امروزی داستان می سازند و اطلاعاتی را در مورد مقاصد محبوب و ناشناخته ارائه می دهند. این اطلاعات فراتر از محل اقامت، جاذبه ها یا فعالیت های موجود است.

← ادامه خبر …

مرزنشینان، قاچاقچی نیستند

مرزنشینان، قاچاقچی نیستند

مرزنشینان قاچاقچی نیستند

از دیرباز، مرزنشینان از راه بازرگانی و تبادلات مرزی امرار معاش می کردند و از این راه چرخ زندگی خانواده خود را می چرخاندند اما چندین سال است که به بهانه مبارزه با قاچاق کالا، عرصه بر مرزنشینان تنگ شده است.

هر چند نیروهای دریابانی یا مرزبانی طبق قانون به وظیفه ای که بر عهده دارند عمل می کنند و جای گله مندی از این عزیزان نیست. اما از قانونگذاران و متولیان اجرایی که در تصویب چنین قوانینی همه جوانب کار را در نظر نگرفته اند باید گله  کرد.

دولت باید به دنبال تثبیت اقتصادی و بهبود معیشت مردم باشد. یکی از مسائل مهم قابل توجه این است که به‌دنبال راحت‌ترین راه‌حل‌ها نرویم، اگر قرار است کالای قاچاقی از مرزها عبور کند و بعد به واسطه عبور قاچاق از مرز، قیمت یک کالایی را چند برابر کنیم که جلوی قاچاق گرفته شود، به نظر می‌رسد که این راه‌حل منطقی و درستی نیست.

← ادامه خبر …

کشتی گردشگری قشم بدون ناخدا

کشتی گردشگری قشم بدون ناخدا

گردشگری قشم

صدف نیوز – ایرج اعتمادی

اگرچه بعد از مدت‌ها بلاتکلیفی در مدیریت کلان سازمان منطقه آزاد قشم، بالاخره بیست روز پیش حکم مدیرعاملی افشار فتح‌اللهی صادر شد و او بر کرسی سرخ هیئت مدیره منطقه آزاد محکم‌تر تکیه زد، اما هنوز شاه‌رگ‌های حیاتی جزیره بدون مدیر و برخی تحت عنوان سرپرست مدیریت می‌شوند. از جمله حیاتی‌ترین شاه‌رگ‌های گردشگری جزیره همچون «معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری» که با حکم سرپرستی و مهم‌تر از آن «اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» سازمان، حتی بدون سرپرست رها شده است.

در بی‌سابقه‌ترین حالت ممکن، از اسفندماه تاکنون این اداره کل بدون مدیر مانده، اگرچه تغییر مدیرکل سابق نیز در آستانه نوروز کاری عجولانه بود، علی کل‌حال نزدیک به سه ماه از بلاتکلیفی این مدیریت که مستقیما با صنعت گردشگری جزیره در ارتباط است، می‌گذرد.

← ادامه خبر …

داستان هایی جذاب برای نوجوانان و بزرگترها

یادداشتی به بهانه چاپ کتاب از کنار پنجره

داستان هایی جذاب برای نوجوانان و بزرگترها

کتاب از کنار پنجره

سال‌ها کار کردن با حسین فریدونی این خاطرجمعی را به من داد که وقتی کتابش را برایم فرستاد که چاپ کنم، فقط یک نگاه کلی انداختم، گفت صفحه‌آرایی را هم خودم کرده‌ام، سال‌ها کار کردن با روزنامه‌های مختلف او را در کار صفحه‌آرایی استاد کرده بود، حتی به اصول فنی صفحه‌آرایی و تمایزهای صفحه‌بندی کتاب و روزنامه هم توجه نکردم، حسین برای من این قدر مسئولیت‌پذیر بود که بدون اینکه یک صفحه از کتابش را بخوانم فرستادم برای مجوز، علیرغم حساسیت‌هایی که روی تمام کتاب‌های نویسندگان و حتی کتاب‌های خودم، به خرج می‌دهم و ساعت‌ها بلکه روزهای متمادی می‌نشینم به ویراستاری و چک کردن محتوای کتاب و خوانش چندباره برخی از آثاری که می‌فرستند برای چاپ، کار حسین را چشم‌بسته فرستادم برای وزارت ارشاد و مجوز.

← ادامه خبر …

دغدغه های زنده نگه داشتن روزنامه ها در عصر دیجیتال و مجازی

دغدغه های زنده نگه داشتن روزنامه ها در عصر دیجیتال و مجازی

روزنامه ها در عصر دیجیتال

خبرنگاری، جزو پرمخاطره ترین مشاغل محسوب می شود، دشواری هایی که تنها راه درک آن، کسب تجربه در انجام آن است. این شغل همراه با عشق و علاقه است و فردی که عشق ندارد نمی تواند در شغل خبرنگاری دوام داشته باشد.

خبرنگاران همچنین مظلوم ترین و کم درآمدترین شاغلان جامعه به حساب می آیند و معمولا یک شخص با شغل خبرنگاری نمی تواند امرار معاش کامل داشته باشد. متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین است و با توجه به تغییرات تکنولوژی و سبک زندگی دیجیتال و تغییر نگاه عموم مردم از رسانه های نوشتاری همانند روزنامه به سمت اخبار در رسانه های مجازی، عملا فعالیت اهالی رسانه با چالش های جدی روبروست.

← ادامه خبر …

طرح “صیانت” موجب ایجاد امنیت سایبری نمی شود

طرح “صیانت” موجب ایجاد امنیت سایبری نمی شود

طرح صیانت از فضای مجازی

ابتدا پیشاپیش فرا رسیدن نیمه شعبان میلاد خجسته حضرت مهدی موعود (عج) و هفته سربازان گمنام امام زمان را خدمت مدافعان امنیت و دوستداران آن امام همام تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

بحث امنیت که پیش می آید، ناخودآگاه به یاد سربازان گمنام می افتیم و بدون آن که آنها را بشناسیم، برای موفقیت آنها در انجام ماموریت های پرخطر دعا می کنیم. بسیاری از آنها در این راه دشوار، جان خود را فدا می کنند و باز هم برای مردم، ناشناس و گمنام باقی می مانند.

برقراری امنیت فقط فراهم ساختن امنیت جانی و جلوگیری از تجاوز دشمنان خارجی به مرزهای کشور نیست. امنیت ابعاد مختلفی دارد و شامل امنیت اجتماعی، امنیت شغلی، امنیت سرمایه گذاری، امنیت غذایی، امنیت ترافیکی، امنیت بهداشتی، امنیت هوایی، امنیت دریایی، امنیت جاده ای، امنیت فکری، امنیت اخلاقی، امنیت سایبری و فضای مجازی نیز می شود.

← ادامه خبر …