شماره مجوز: 83030

Category: یادداشت ها و مقالات

خبرنگاری، حرکت بر خلاف جریان رودخانه

خبرنگاری، حرکت بر خلاف جریان رودخانه

روز خبرنگار

خبرنگاری را یکی از مشاغل پراسترس، هیجان انگیز و در عین حال سخت و زیان آور بر شمرده اند. علی رغم این تعاریفی که از حرفه خبرنگاری شده، این شغل می تواند شیرین، جذاب و دوست داشتنی هم باشد.

قبول دارم که خبرنگاری و عکاسی خبری گاهی وقتها، بازی کردن با جان محسوب  می شود و حرفه ای حساس و پرخطر است اما شغلی لازم و بسیار ضروری در هر جامعه ای خصوصا در جوامع  رو به توسعه و در حال پیشرفت است.

← ادامه خبر …

مگر مطبوعات از پرداخت مالیات معاف نیستند؟

مگر مطبوعات از پرداخت مالیات معاف نیستند؟

در این اوضاع نابسامان اقتصادی که مطبوعات رمقی برایشان نمانده و یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند، اداره امور مالیاتی نیز دست از سر مطبوعات بر نمی دارد. با توجه به آن که هفته مالیات هم نزدیک است لازم دیدم که به این موضوع مهم بپردازم.

علی رغم آنکه مطبوعات طبق قانون از پرداخت مالیات معاف هستند متاسفانه به بهانه های مختلف برای دفاتر نشریات و نمایندگی های روزنامه ها، مالیات می برند و هر بار که مطبوعاتی ها معترض می شوند عنوان می کنند که شما برخی مقررات را رعایت نکرده اید، کتمان درآمد داشته اید و از معافیت خارج شده اید.

← ادامه خبر …

سیل؛ اعتراض طبیعت به دخل و تصرف در منابع طبیعی

سیل؛ اعتراض طبیعت به دخل و تصرف در منابع طبیعی

سیل

در سالهای اخیر بسیاری از رودخانه های فصلی ایران، در اثر خشکسالی و کمبود تغذیه آب، رمق خود را از دست داده و هر روز لاغرتر شدند تا حدی که ساخت و ساز سودجویانه در حاشیه و حتی بستر رودخانه ها و عرصه های منابع طبیعی بی آنکه ذره ای به اضطراب سیل مبتلا باشند، توسط افراد سودجو صورت گرفت.

حال آنکه این کوته نظران هرگز به خشم و اعتراض و انتقام این رودخانه ها گمان نمی بردند. چرا که کوچک شدن مسیر رودخانه، باعث شد که با افزایش ناگهانی حجم ورودی، بسترهای رود، هجوم آبهای جاری و سیلاب را تحمل نکنند و خسارات سیل چندین برابر شود.

← ادامه خبر …

مدیرعاملِ غیر عامل

مدیرعاملِ غیر عامل

حتما بارها واژه «پدافند غیرعامل» به گوشتان خورده است. پدافند غیر عامل به این دلیل غیر عامل خوانده می شود چون بدون آنکه عاملی مشخص برای تهدید و خطر در مقابل دیدگان ما وجود داشته باشد، دست به اقداماتی پیشگیرانه در جهت محافظت از خود، خانواده و شهر و دیارمان می زنیم تا همواره آمادگی روبرو شدن با بلای طبیعی و غیر طبیعی داشته باشیم. اما اگر دشمنان مسلح به شهر و دیار ما حمله کرده باشند باید پدافند عامل را پیاده کنیم.

به طور کلی به مجموعه اقدامات غیر مسلحانه در جهت افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدهای دشمن و بلایای طبیعی، پدافند غیر عامل گفته می شود.

← ادامه خبر …

غفلت از جبهه فرهنگی تا کی؟!!

غفلت از جبهه فرهنگی تا کی؟!!

سربازان جنگ نرم

باور کنید مطبوعات و رسانه‌های ارزشی ما از ارگانها و سازمانها انقلابی ترند. زیرا مطبوعات و رسانه‌های بخش خصوصی که دل در گرو انقلاب و نظام اسلامی دارند علی‌رغم تمام فشارها و تنگناه‌های اقتصادی همچنان مدافع آرمان‌های انقلاب اسلامی هستند و با هزینه خود سعی در انعکاس دستاوردهای انقلاب و زنده نگه داشتن شعائر انقلابی و مناسبتهایی نظیر دهه مبارک فجر، هفته دفاع مقدس و … دارند اما سازمانها و ادارات به خاطر رعایت بخشنامه‌ها و دستورالعملهای دیوان محاسبات و بازرسی، جرأت ندارند حتی یک ریال برای اینکارها هزینه کنند. حتی «بسیج رسانه» هم بودجه‌ای جهت این کار و تقویت رسانه‌ها در اختیار ندارد.

← ادامه خبر …

بیم و امید در مطبوعات هرمزگان

بیم و امید در مطبوعات هرمزگان

بدون مقدمه به سراغ اصل مطلب می روم چرا که معتقدم اهالی رسانه و مخاطبان رسانه ها به دلیل داشتن مشغله های فراوان و دغدغه های روزمره، حوصله خواندن یادداشت های طولانی را ندارند.

به جرات باید گفت: وضعیت کلیه مطبوعات کشور نابسامان است و مطبوعات استان هرمزگان هم در بیم و امید به سر می برند. حتی آنهایی که از ارشاد سهمیه آگهی دارند هم می نالند و از سامانه توزیع آگهی ها ناراضی هستند. اخیرا در جامعه مطبوعاتی استان هرمزگان شاهد دو اظهار نظر متفاوت راجع به وضعیت مطبوعات و رسانه ها بودیم.

← ادامه خبر …