شماره مجوز: 83030

Category: یادداشت ها و مقالات

رونق فضای مجازی، رهاورد «کرونا»

رونق فضای مجازی، رهاورد «کرونا»

رونق فضای مجازی، رهاورد کرونا

صدف نیوز – نوروز امسال به دلیل خطر گسترش ویروس “کرونا” در کشور، عید دیدنی ها مجازی شد. مردمی که هر ساله برای آمدن بهار و سال نو لحظه شماری می کردند تا به دیدار یکدیگر بروند، کسانی که پس از یکسال کار و تلاش و تحمل دوری از خویشان و دوستان، منتظر تعطیلات نوروز بودند تا به دیدن آنها بروند و یا مقدمات سفرهای نوروزی خود را آماده کرده بودند به یکباره تمام برنامه هایشان به هم خورد و ناچار به خانه نشینی شدند.

به دلیل خطر سرایت ویروس کرونا از یک فرد به دیگر افراد جامعه، مسئولان دستور دادند که دست دادن ممنوع، روبوسی ممنوع، دید و بازدید ممنوع، جلسات ممنوع، ورزش و تفریح ممنوع، جشن و میهمانی ممنوع، مسافرت ممنوع، و حتی نماز جماعت در مساجد هم ممنوع شد. هیچ کس پیش بینی نمی کرد که بازار و مراکز آموزشی و اکثر کسب و کارهای دنیا به خاطر یک ویروس تعطیل شوند.

← ادامه خبر …

“کرونا” عید همه را خراب کرد

“کرونا” عید همه را خراب کرد

“کرونا” عید همه را خراب کرد

بهارا بنگر این دشتِ مشوّش

که می‌بارد بر آن بارانِ آتش

همواره در روزهای پایانی سال خصوصا اواخر اسفندماه، جنب و جوشی در بین مردم ایران وجود داشت و همه خود را برای عید دیدنی، مسافرت و جشن و آیین های مختلف آماده می کردند. خرید ملزومات سفره هفت سین، لباس نو و خانه تکانی، سنتی بود که از دیر باز در ماه های پایانی سال برای استقبال از بهار انجام می شد، اما امسال به دلیل شیوع ویروس “کرونا” در ایران و جهان، اکثر این برنامه ها تعطیل شده و مردم از خانه های خود به ندرت بیرون می آیند.

دیگر کسی برای خرید شب عید جرات رفتن به بازار را ندارد، کسی جرات برنامه ریزی برای مسافرت ندارد، کسی جرات رفتن به عید دیدنی و سر زدن به اقوام و دوستان را ندارد. کسی جرات برپایی سفره هفت سین با حضور بزرگ و کوچک فامیل در یک مکان دورهمی را ندارد. کسی جرات برگزاری جشن تولد و عروسی را ندارد.

← ادامه خبر …

تنفس مطبوعات در هوای کتاب

تنفس مطبوعات در هوای کتاب

نمایشگاه کتاب و مطبوعات هرمزگان

صدف نیوز، حسین فریدونی/ همزمان با برپایی هفدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب در بندرعباس، تعدادی از روزنامه ها و نشریات استان هرمزگان و برخی استان های همجوار نیز امسال همچون سالهای قبل اقدام به برپایی غرفه در نمایشگاه کتاب کردند. این ششمین تجربه حضور مطبوعات در نمایشگاه کتاب است. همه اهالی فرهنگ و هنر اعتقاد دارند که پیوندی ناگسستنی بین کتاب و مطبوعات وجود دارد و هر دو از یک خانواده هستند. هر چند کتاب ماندگارتر از مطبوعات است اما مطبوعات به روزتر و تازه تر هستند.

تلفیق نمایشگاه کتاب و مطبوعات دارای محاسن بسیاری است زیرا تجربه ثابت کرده که نمایشگاه مطبوعات به تنهایی جذابیت چندانی برای بازدید کنندگان ندارد. معمولا مردم و مدیران برای خرید کتاب به نمایشگاه می آیند و بعد از آنکه از بازدید و قدم زدن در میان غرفه های کتاب خسته می شوند به سراغ غرفه های مطبوعات می آیند و هنگامی که با استقبال گرم اهالی مطبوعات روبرو می شوند خستگی را فراموش و انرژی تازه ای به دست می آورند. اصحاب رسانه هم این فرصت را غنیمت شمرده و در هوای مطبوع کتاب تنفس می کنند. امیدوارم که سال های آینده شاهد حضور مطبوعات بیشتری در چنین نمایشگاه هایی باشیم.

← ادامه خبر …

در حوادث اگر سپاه نبود …

در حوادث اگر سپاه نبود …

امدادرسانی سپاه به سیل زدگان شرق هرمزگان

جاری شدن سیل اخیر در شرق استان هرمزگان و همچنین جنوب استان سیستان و بلوچستان نشان داد که اگر نیروهای مسلح خصوصا سپاه نبود، دولت به تنهایی قادر به کنترل سیلاب و اقدام به موقع جهت نجات جان آسیب دیدگان و امدادرسانی به سیل زدگان نبود.

در زلزله کرمانشاه و سایر حوادث و بحران هایی که در جای جای این سرزمین پهناور رخ می دهد، همواره حضور سپاهیان دلسوز و دلاور در کنار مردم را شاهد بوده و هستیم که جا دارد به این عزیزان ایثارگر و بی ادعا خداقوت بگوییم.

← ادامه خبر …

طولانی‌ترین غار نمکی جهان در قشم تخریب می‌شود؟!

طولانی‌ترین غار نمکی جهان در قشم تخریب می‌شود؟!

غار نمکی قشم

به قلم: ایرج اعتمادی/ خبرنگار صدف

واگذاری اراضی پرورش میگو در محدوده طولانی‌ترین غار نمکی جهان، در یکی دو روز گذشته واکنش فعالان گردشگری را برانگیخته و فضای جامعه قشم را به شدت ملتهب کرده است. این زمین‌ها از سوی جهاد کشاورزی استان هرمزگان، با هدف ایجاد مزارع پرورش میگو به سرمایه‌گذاران واگذار شده است. میزان واگذاری‌های این محدوده را بیش از ۱۲۰۰ هکتار برآورد کرده‌اند. این چالش از چند زاویه قابل بررسی است؛ اول اینکه، غارهای نمکی قشم به عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان در فهرست آثار طبیعی ملی و ژِئوسایت‌های ژئوپارک جهانی به ثبت رسیده است.  قطعا هر نوع عملیات اجرایی در این اراضی، به دلیل قرارگیری در حریم این اثر ثبتی، موجب تخریب و دست‌اندازی در اصالت این اثر شاخص جهانی خواهد شد.

← ادامه خبر …

توسعه گردشگری یا تعارض با جامعه محلی؟

توسعه گردشگری یا تعارض با جامعه محلی؟

این روزها از مقوله توسعه به ویژه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تفریحی و گردشگری جزیره بسیار سخن می‌رود، خبرهای توسعه اما، زیاد امیدوارکننده نیست. دست کم در منطقه آزاد قشم اینطور است، یا می‌توان گفت مردم جزیره‌ی قشم حداقل، دل خوشی از شعارهای توسعه‌ای سازمان منطقه آزاد ندارند، این یک واقعیت است، البته می‌توانیم نپذیریم، و سرمان به کارمان باشد و یا کمی تامل کنیم. تامل برای اینکه چرا اینطور است؟ شعار توسعه پرطمطراق است و خبرهایش هر روز در سطح وسیع پوشش داده می‌شود، ولی چه افاده می‌کند وقتی برای مردم با بیم و امید همراه است، امید که نه، این روزها اما بیم توسعه مردم را بیشتر دل‌نگران کرده است.

← ادامه خبر …