شماره مجوز: 83030

Category: یادداشت ها و مقالات

توسعه گردشگری یا تعارض با جامعه محلی؟

توسعه گردشگری یا تعارض با جامعه محلی؟

این روزها از مقوله توسعه به ویژه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تفریحی و گردشگری جزیره بسیار سخن می‌رود، خبرهای توسعه اما، زیاد امیدوارکننده نیست. دست کم در منطقه آزاد قشم اینطور است، یا می‌توان گفت مردم جزیره‌ی قشم حداقل، دل خوشی از شعارهای توسعه‌ای سازمان منطقه آزاد ندارند، این یک واقعیت است، البته می‌توانیم نپذیریم، و سرمان به کارمان باشد و یا کمی تامل کنیم. تامل برای اینکه چرا اینطور است؟ شعار توسعه پرطمطراق است و خبرهایش هر روز در سطح وسیع پوشش داده می‌شود، ولی چه افاده می‌کند وقتی برای مردم با بیم و امید همراه است، امید که نه، این روزها اما بیم توسعه مردم را بیشتر دل‌نگران کرده است.

← ادامه خبر …

کنگره ملی شهدای هرمزگان و یک ضرورت مغفول مانده

کنگره ملی شهدای هرمزگان و یک ضرورت مغفول مانده

کنگره ملی شهدای هرمزگان

این هفته بندرعباس شاهد برگزاری کنگره ملی ۱۵۰۰ شهید والامقام استان هرمزگان خواهد بود که بی تردید دارای ثمرات و نتایج ارزشمندی خواهد بود. زیرا ارج نهادن به مقام و منزلت کسانی که برای پاسداری از این مرز بوم و آرمان های انقلاب، جان خود را فدا کرده اند اقدام بسیار شایسته ای است.

شهیدان گرانقدر و والامقام به دلیل دفاع از ملت و کشورشان از همه هستی خود گذشتند تا امنیت و آرامش را برای مردمشان فراهم کنند و امنیت امروز کشور مرهون از خود گذشتگی شهداست.

ثبات نظام، امنیت و آرامش کشور مدیون شهدا و ایثارگران است، کسانی که با بهره‌گیری از فرهنگ غنی ایثار و شهادت در راه مکتب و میهن خود جان ‌فشانی کردند.

← ادامه خبر …

باید فتنه و آشوب را در نطفه خفه کرد

باید فتنه و آشوب را در نطفه خفه کرد

فتنه بنزینی در آبان ماه ۹۸

هیچیک از ملت ایران با نا آرامی و اغتشاش در کشور موافق نیست اما با برخورد شدید و راهپیمایی بر علیه معترضین، فتنه و آشوب در کشور خاتمه نخواهد یافت. منظور من این نیست که راهپیمایی بی فایده است. نه، اما اگر خواهان آن هستیم که فتنه و آشوب در کشور بوجود نیاید باید آنرا در نطفه خفه کرد و به هیچ عنوان اجازه نداد زمینه ایجاد فتنه و ناامنی فراهم شود.

فتنه و اغتشاشات اخیر در برخی نقاط کشور که به بهانه گران شدن نرخ بنزین بوجود آمد کاملا واضح است که تنها به دلیل بالا رفتن نرخ بنزین نیست. بسیاری از مردم به خاطر فشارهای اقتصادی و دلایل مختلف دیگر نگران و عصبانی هستند و با کوچکترین جرقه از کوره در می روند و ناخواسته دست به اقدامات ناپسندی می زنند که خودشان هم قلبا راضی به این کارها نیستند و سریع از کارشان پشیمان می شوند. ← ادامه خبر …

خبرنگاری، حرکت بر خلاف جریان رودخانه

خبرنگاری، حرکت بر خلاف جریان رودخانه

روز خبرنگار

خبرنگاری را یکی از مشاغل پراسترس، هیجان انگیز و در عین حال سخت و زیان آور بر شمرده اند. علی رغم این تعاریفی که از حرفه خبرنگاری شده، این شغل می تواند شیرین، جذاب و دوست داشتنی هم باشد.

قبول دارم که خبرنگاری و عکاسی خبری گاهی وقتها، بازی کردن با جان محسوب  می شود و حرفه ای حساس و پرخطر است اما شغلی لازم و بسیار ضروری در هر جامعه ای خصوصا در جوامع  رو به توسعه و در حال پیشرفت است.

← ادامه خبر …

مگر مطبوعات از پرداخت مالیات معاف نیستند؟

مگر مطبوعات از پرداخت مالیات معاف نیستند؟

در این اوضاع نابسامان اقتصادی که مطبوعات رمقی برایشان نمانده و یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند، اداره امور مالیاتی نیز دست از سر مطبوعات بر نمی دارد. با توجه به آن که هفته مالیات هم نزدیک است لازم دیدم که به این موضوع مهم بپردازم.

علی رغم آنکه مطبوعات طبق قانون از پرداخت مالیات معاف هستند متاسفانه به بهانه های مختلف برای دفاتر نشریات و نمایندگی های روزنامه ها، مالیات می برند و هر بار که مطبوعاتی ها معترض می شوند عنوان می کنند که شما برخی مقررات را رعایت نکرده اید، کتمان درآمد داشته اید و از معافیت خارج شده اید.

← ادامه خبر …

سیل؛ اعتراض طبیعت به دخل و تصرف در منابع طبیعی

سیل؛ اعتراض طبیعت به دخل و تصرف در منابع طبیعی

سیل

در سالهای اخیر بسیاری از رودخانه های فصلی ایران، در اثر خشکسالی و کمبود تغذیه آب، رمق خود را از دست داده و هر روز لاغرتر شدند تا حدی که ساخت و ساز سودجویانه در حاشیه و حتی بستر رودخانه ها و عرصه های منابع طبیعی بی آنکه ذره ای به اضطراب سیل مبتلا باشند، توسط افراد سودجو صورت گرفت.

حال آنکه این کوته نظران هرگز به خشم و اعتراض و انتقام این رودخانه ها گمان نمی بردند. چرا که کوچک شدن مسیر رودخانه، باعث شد که با افزایش ناگهانی حجم ورودی، بسترهای رود، هجوم آبهای جاری و سیلاب را تحمل نکنند و خسارات سیل چندین برابر شود.

← ادامه خبر …