شماره مجوز: 83030

Category: یادداشت ها و مقالات

بوستان ها و فضاهای سبز را به خاطر کرونا تعطیل نکنید

بوستان ها و فضاهای سبز را به خاطر کرونا تعطیل نکنید

بوستان غدیر بندرعباس

صدف نیوز/ اسفند ماه همزمان با محدودیت های کرونایی، بوستان ها نیز بسته شد و پس از رفع محدودیت ها یکی از آخرین مکان هایی بود که بازگشایی شد.

از چند هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا به بیماری کرونا، مجددا بوستان ها بسته شد، به گفته اکثر متخصصین شیوع بیماری کرونا در فضای آزاد بسیار کمتر از فضاهای بسته است، در شرایطی که بازارها، حمل و نقل عمومی و … (که شرایط انتقال ویروس مهیاتر است) به فعالیت خود ادامه می دهند، چرا بوستان ها تعطیل شده است؟

← ادامه خبر …

دور سیلندر گاز را خط بکشیم

دور سیلندر گاز را خط بکشیم

آرامش در زندگی با گاز طبیعی

صدف نیوز/ مدتهاست که شهروندان هرمزگانی با کمبود یا گرانی سیلندر گاز مواجه هستند و نسبت به این امر گلایه مند بوده و بارها از مسئولان استان خواستار حل این مشکل شده اند.

صرف نظر از اینکه تهیه و خرید سیلندر گاز سختی و مشقت های بسیاری را به همراه دارد و باید کپسول به دوش دنبال خودروهای توزیع سیلندر بدویم و در این میان ممکن است دچار آسیب های شدید جسمی نیز بشویم، استفاده از آن خطراتی را نیز به دنبال دارد. اگر اخبار حوادث و آمار آتش نشانی را دنبال کرده باشیم در می یابیم که بخش اعظم آتش سوزی های منازل و خودروهای گازسوز به دلیل استفاده از سیلندرهای گاز است. این در حالی است که گاز طبیعی تا در منازل اکثر شهروندان آمده و علمک های گاز در کنار دیوارهای ما نصب شده و فقط نیاز است که شهروندان نسبت به اشتراک پذیری اقدام کنند و برای یک عمر، خود را از نگرانی و دغدغه های تهیه سیلندر گاز راحت نمایند.

← ادامه خبر …

آفت پوپولیسم در هرمزگان

آفت پوپولیسم در هرمزگان

آفت پوپولیسم در هرمزگان

به قلم: بهنام کهوری، دانش آموخته علم سیاست

صدف نیوز/ در خصوص پوپولیسم تعاریف مختلفی ارائه شده اما وجه مشترک تمام این تعاریف یک چیز است؛ پوپولیسم به طور مستقیم با نخبه‌گرایی و کارهای علمی و زمانبر مخالف است. نخبه‌گرایی به این معنا که گروه‌های کوچکی که متخصص و تحصیل‌کرده هستند، باید قدرت بیشتری را در یک کشور یا سازمان داشته باشند. و کارها بر اساس اصول علمی پیش برود. اما در رفتارهای پوپولیستی جلب رضایت آنی عوام اولویت اول است. لذا در این متن قصد دارم به بررسی برخی از رفتارهای پوپولیستی و عوارض آنها بر روی جامعه هرمزگان بپردازم.

پوپولیسم در هرمزگان چگونه عمل می کند؟

پوپولیسم در هرمزگان جنبه پوپولیسم گزارشی و رسانه ای دارد، به این معنی که  مدیران و مسئولین در خصوص عملکرد خود به جای ارائه گزارش عملکرد به صورت دقیق که شامل نمودارها و اعداد و پارامترهای شناخته شده و قابل ارزیابی و علمی فقط گزارشات خود را به صورت یک بعدی و گفتن « اینکه من فلان کار را کردم» همراه با انتشار چند عکس از زوایای مختلف پروژه ها منتشر می کنند.

← ادامه خبر …

وحشت از «کرونا» یا بی آبی؟

وحشت از «کرونا» یا بی آبی؟

وحشت از کرونا یا بی آبی

هر ساله به هفته اول تیرماه که می رسیم به یاد هفته صرفه جویی در مصرف آب و برق می افتیم.

زندگی انسان ها وابسته به انرژی، خصوصا آب است. زیرا بی آبی بسیار وحشتناک و غیر قابل تحمل است. در مناطق گرمسیری همچون استان هرمزگان، انرژی برق نیز بسیار حیاتی و ضروری است اما بدون برق شاید بتوان با مشقت به زندگی ادامه داد اما بدون آب هرگز.

← ادامه خبر …

برقراری میهمانی خدا در ایام “کرونا”

برقراری میهمانی خدا در ایام “کرونا”

ماه میهمانی خدا

این سرود، سرود بیداری است و این نوایی که در سحرگاهان به گوش می رسد آوای خوش توحید است.

گل های دعا بر جاده های نور شکفته اند و مرغ دل به سوی باغ روشنی پر می کشد.

به شوق میهمانی بر می خیزم و لباس اخلاص می پوشم؛ آماده رفتن می‌شوم. احساس عجیبی دارم، خوشحال از رفتن و نگران از اینکه آیا مرا خواهند پذیرفت؟!

نیرویی مرا به سوی خود می خواند و باعث می شود که من با اطمینان بیشتری گام بردارم. امیدوار و شاد به راه خود ادامه می دهم؛ به مسجد که می رسم با تعجب می بینم درهای مسجد بر روی میهمانان بسته است و بندگان خدا در حال برگشتن هستند.

← ادامه خبر …

از روزنامه ها نترسید “کرونا” ندارند

از روزنامه ها نترسید “کرونا” ندارند

از روزی که ویروس کرونا در جامعه همه گیر شد، بسیاری از مردم از دست زدن و مطالعه روزنامه ها نیز واهمه دارند و با ترس و لرز به آن نزدیک می شوند. حتی با ما روزنامه نگاران هم به چشم عامل انتشار ویروس می نگرند و برخی ادارات اجازه ورود به ما را نمی دهند و توزیع روزنامه ها را محدود کرده اند. غافل از این که ویروس بر روی کاغذ، چندان دوام نمی آورد.

یک متخصص عفونی در خصوص ماندگاری کرونا بر روی کاغذ‌ گفت: این ویروس فقط سه ساعت بر روی کاغذ زنده می‌ماند پس اگر کاغذ آغشته به کرونا را در گوشه‌ای بگذارید، پس از گذشت سه ساعت ویروسی بر روی آن باقی نخواهد ماند. اگر روزنامه ها در معرض تابش آفتاب قرار بگیرند که در عرض کمتر از ۱۰ دقیقه عاری از هر گونه ویروسی خواهند بود.

← ادامه خبر …