(سال 1397 ، سال حمایت از کالای ایرانی گرامي باد)

Category: یادداشت ها و مقالات

صیادی صنعتی، ذخایر دریایی ایران را تهدید می‌کند

صیادی صنعتی، ذخایر دریایی ایران را تهدید می‌کند

صید صنعتی

ایرج اعتمادی/هفته نامه صدف: در این نوشتار به دور از چون و چرای بی‌حاصل مجوز کشتی‌های چینی در صیدگاه‌های ایرانی، و دست‌یازی چشم‌بادامی‌ها بر سفره‌های خالی این روزهای صیادان منطقه‌ی جنوب، با نگاهی علمی‌تر، شتاب تند نابودی ذخایر دریایی ایران را بررسی خواهیم کرد.

در این مصاحبه پای صحبت‌های یکی از صاحب‌نظران مسائل محیط زیست کشور، به روش‌های مخرب صید به عنوان نابود کننده‌ی ذخایر دریا و منابع صیادان منطقه‌ی جنوب کشور، نگاهی خواهیم انداخت و زیان‌های انواع روش‌های صید که از سوی کشتی‌های چینی و بومی‌هایی که نگاه صنعتی سوداگرانه کوتاه مدت به صیادی دارند، آسیب‌شناسی خواهیم کرد، تا به این هشدار برسیم که وضعیت صیادی در منطقه جنوب، بیش از آنکه چشم‌بادامی‌ها تهدید می‌کنند، بحران مدیریت در شیلات کشور، به ویرانی کشانده است. ترال یکی از بدترین روش‌های صیادی است که سالیان سال از سوی شرکت‌های خارجی و چه وطنی(!) استفاده می‌شود.

← ادامه خبر …

محرم و صفر، زمان دیدن حق و حقیقت

محرم و صفر، زمان دیدن حق و حقیقت

karbala

عاشورا و اربعین بزرگترین گردهمایی حسینی است تا همه زیر بیرق امام حسین (ع) بسیج شویم برای تشکیل و تقویت یک نظام اسلامی یک نظام اهل بیتی.

محرم و صفر ماه های سازندگی هستند، ماه های ساخته‌شدن با حسین و برای حسین (ع).

محرم ماه نهضت است ماه قیام و انقلابی که شدیداً این دل به آن نیاز دارد نیاز به زیر و رو شدن نیاز به انقلاب حسینی.

محرم به ما می‌آموزد باید برای دین خدا فداکاری کرد باید فدایی شد مثل حسین مثل بچه‌های حسین.

محرم ماه اجتماع بزرگ محبان اهل‌بیت (ع) است پس باید از هرگونه حرکت اختلاف ‌برانگیز و تفرقه‌آمیز که به اجتماع مؤمنین ضربه می‌زند دوری کرد محرم ماه باهم بودن است ماه یکی شدن ماه وحدت.

← ادامه خبر …

در حفظ و حراست از انقلاب اسلامی بکوشیم

در حفظ  و حراست از انقلاب اسلامی بکوشیم

هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس یادآور رشادتها و ایثارگری های ملت و رزمندگان دلیر ماست. علی رغم انتقاداتی که بسیاری از مردم به عملکرد مسئولان  دارند و با تمام مشکلات و نارسایی هایی که در جای جای کشور وجود دارد، باز هم اکثر مردم به حفظ و حراست از این انقلاب می اندیشند و به این نکته مهم توجه دارند که این انقلاب که با خون هزاران جوان انقلابی و مومن به ثمر نشسته امانتی گرانبها در دست آنهاست.

اگر عده ای از انقلاب اسلامی ناامید و به انقلاب دیگری بیاندیشند سخت در اشتباه هستند و بی تردید از این کار پشیمان خواهند شد زیرا  کشور از انقلاب جدید ضربه ای شدید خواهد خورد و مشکلات مردم نیز به سرعت  برطرف نمی شود. لذا باید همین نظام را اصلاح کرد.

← ادامه خبر …

در هفته دولت به یاری دولت بشتابیم

در هفته دولت به یاری دولت بشتابیم

هفته نخست شهریورماه هر سال که سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر است به عنوان هفته دولت نامگذاری شده و انصافاٌ باید گفت که نامگذاری بجا و شایسته ای است.

با توجه به آنکه رییس دولت در نظام جمهوری اسلامی ایران با رای مستقیم مردم انتخاب می شود، معمولا مردم، دولت را از خودشان می دانند و پیوند عاطفی عمیقی بین مردم و دولت وجود دارد. وقتی می گوییم به یاری دولت بشتابیم به معنای آن است که دولت را یاری کنیم که بتواند به مردم خدمت کند. اگر دولتی قوی و مقتدر داشته باشیم می تواند نارسایی ها و مشکلات جامعه را به سرعت برطرف کرده و رفاه و آسایش را برای آحاد مردم فراهم نماید.

← ادامه خبر …

ارشاد هرمزگان در انتظار مدیر کل جدید

ارشاد هرمزگان در انتظار مدیر کل جدید

بیش از یک ماه است که علیرضا درویش نژاد مدیر کل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به عنوان مدیر کل ارشاد استان همدان معرفی شده و اداره کل ارشاد هرمزگان در انتظار مدیر کل جدید به سر می برد.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون مدیران متعددی را به خود دیده که نام برخی از آنها هرگز از ذهن و خاطر اهالی فرهنگ و هنر نمی رود زیرا خدمات ماندگار و ارزنده ای را به جامعه فرهنگی و هنری استان ارائه داده اند.

از بین مدیران پرتلاش و تاثیرگذار ارشاد استان می توانم به حسین شاکری، همایون امیرزاده و علیرضا درویش نژاد اشاره کنم. هر چند ممکن است عده ای از اهالی فرهنگ و هنر با نظر بنده کاملا موافق نباشند. ولی به هر حال ضمن احترام به دیدگاه آنان، بنده به عنوان یک فعال مطبوعاتی نظر خود را صراحتا اعلام کردم. امیدوارم سایر همکاران مطبوعاتی و عزیزان هنرمند استان نیز در صورت تمایل دیدگاههای خود را از طریق رسانه ها بیان کنند.

و اما با توجه به اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از دستگاههای مهم و اثرگذار در بحث فرهنگ سازی و فعالیتهای فرهنگی و هنری است انتظار اهالی فرهنگ و هنر استان این است که سکان این اداره به فردی قوی و آشنا به مقوله فرهنگ و هنر سپرده شود که بتواند ضمن ادامه دادن برنامه های خوبی نظیر جشنواره های تئاتر،  کنگره شعر و قصه جوان، جشنواره منطقه ای مطبوعات خلیج فارس و … حرکت های تازه دیگری را نیز در استان ایجاد کند.

به قلم: حسین فریدونی – سردبیر هفته نامه صدف

انرژی آب و برق از طلا باارزش تر است

انرژی آب و برق از طلا باارزش تر است

آب، برق، گاز، نفت و بنزین از منابع مهم انرژی بشر محسوب می شوند. صرفه جویی در منابع انرژی نیز واجب و ضروری است زیرا یکی از آموزه های دینی ماست و اسراف در هر یک از این منابع، نکوهیده شده است. در حال حاضر توصیه به صرفه جویی در همه این موارد صورت گرفته می شود و تنها چیزی که هنوز مردم را به مصرف بیشتر در آن تشویق می کنند، استفاده از تلفن همراه، تلفن ثابت و اینترنت است و حتی برای پرمصرف ها جایزه هم تعیین می کنند.

امروزه مشکل کمبود منابع انرژی همچون آب و برق در کشور و حتی جهان به گونه ای است که از حد نگرانی فراتر رفته و تک تک ما باید برای غلبه بر این مشکل، عمیقاً بیاندیشیم و فکری اساسی کنیم. افزایش نرخ آب و برق هم چاره کار نیست. پولدارها قبلا می گفتند: ما هر قدر دلمان بخواهد مصرف می کنیم و پولش را می دهیم. اما در حال حاضر کمبود منابع آب و برق به حدی است که گاهی اوقات با پول هم نمی توان آنرا به دست آورد.

← ادامه خبر …