شماره مجوز: 83030

Category: یادداشت ها و مقالات

برقراری میهمانی خدا در ایام “کرونا”

برقراری میهمانی خدا در ایام “کرونا”

ماه میهمانی خدا

این سرود، سرود بیداری است و این نوایی که در سحرگاهان به گوش می رسد آوای خوش توحید است.

گل های دعا بر جاده های نور شکفته اند و مرغ دل به سوی باغ روشنی پر می کشد.

به شوق میهمانی بر می خیزم و لباس اخلاص می پوشم؛ آماده رفتن می‌شوم. احساس عجیبی دارم، خوشحال از رفتن و نگران از اینکه آیا مرا خواهند پذیرفت؟!

نیرویی مرا به سوی خود می خواند و باعث می شود که من با اطمینان بیشتری گام بردارم. امیدوار و شاد به راه خود ادامه می دهم؛ به مسجد که می رسم با تعجب می بینم درهای مسجد بر روی میهمانان بسته است و بندگان خدا در حال برگشتن هستند.

← ادامه خبر …

از روزنامه ها نترسید “کرونا” ندارند

از روزنامه ها نترسید “کرونا” ندارند

از روزی که ویروس کرونا در جامعه همه گیر شد، بسیاری از مردم از دست زدن و مطالعه روزنامه ها نیز واهمه دارند و با ترس و لرز به آن نزدیک می شوند. حتی با ما روزنامه نگاران هم به چشم عامل انتشار ویروس می نگرند و برخی ادارات اجازه ورود به ما را نمی دهند و توزیع روزنامه ها را محدود کرده اند. غافل از این که ویروس بر روی کاغذ، چندان دوام نمی آورد.

یک متخصص عفونی در خصوص ماندگاری کرونا بر روی کاغذ‌ گفت: این ویروس فقط سه ساعت بر روی کاغذ زنده می‌ماند پس اگر کاغذ آغشته به کرونا را در گوشه‌ای بگذارید، پس از گذشت سه ساعت ویروسی بر روی آن باقی نخواهد ماند. اگر روزنامه ها در معرض تابش آفتاب قرار بگیرند که در عرض کمتر از ۱۰ دقیقه عاری از هر گونه ویروسی خواهند بود.

← ادامه خبر …

رونق فضای مجازی، رهاورد «کرونا»

رونق فضای مجازی، رهاورد «کرونا»

رونق فضای مجازی، رهاورد کرونا

صدف نیوز – نوروز امسال به دلیل خطر گسترش ویروس “کرونا” در کشور، عید دیدنی ها مجازی شد. مردمی که هر ساله برای آمدن بهار و سال نو لحظه شماری می کردند تا به دیدار یکدیگر بروند، کسانی که پس از یکسال کار و تلاش و تحمل دوری از خویشان و دوستان، منتظر تعطیلات نوروز بودند تا به دیدن آنها بروند و یا مقدمات سفرهای نوروزی خود را آماده کرده بودند به یکباره تمام برنامه هایشان به هم خورد و ناچار به خانه نشینی شدند.

به دلیل خطر سرایت ویروس کرونا از یک فرد به دیگر افراد جامعه، مسئولان دستور دادند که دست دادن ممنوع، روبوسی ممنوع، دید و بازدید ممنوع، جلسات ممنوع، ورزش و تفریح ممنوع، جشن و میهمانی ممنوع، مسافرت ممنوع، و حتی نماز جماعت در مساجد هم ممنوع شد. هیچ کس پیش بینی نمی کرد که بازار و مراکز آموزشی و اکثر کسب و کارهای دنیا به خاطر یک ویروس تعطیل شوند.

← ادامه خبر …

“کرونا” عید همه را خراب کرد

“کرونا” عید همه را خراب کرد

“کرونا” عید همه را خراب کرد

بهارا بنگر این دشتِ مشوّش

که می‌بارد بر آن بارانِ آتش

همواره در روزهای پایانی سال خصوصا اواخر اسفندماه، جنب و جوشی در بین مردم ایران وجود داشت و همه خود را برای عید دیدنی، مسافرت و جشن و آیین های مختلف آماده می کردند. خرید ملزومات سفره هفت سین، لباس نو و خانه تکانی، سنتی بود که از دیر باز در ماه های پایانی سال برای استقبال از بهار انجام می شد، اما امسال به دلیل شیوع ویروس “کرونا” در ایران و جهان، اکثر این برنامه ها تعطیل شده و مردم از خانه های خود به ندرت بیرون می آیند.

دیگر کسی برای خرید شب عید جرات رفتن به بازار را ندارد، کسی جرات برنامه ریزی برای مسافرت ندارد، کسی جرات رفتن به عید دیدنی و سر زدن به اقوام و دوستان را ندارد. کسی جرات برپایی سفره هفت سین با حضور بزرگ و کوچک فامیل در یک مکان دورهمی را ندارد. کسی جرات برگزاری جشن تولد و عروسی را ندارد.

← ادامه خبر …

تنفس مطبوعات در هوای کتاب

تنفس مطبوعات در هوای کتاب

نمایشگاه کتاب و مطبوعات هرمزگان

صدف نیوز، حسین فریدونی/ همزمان با برپایی هفدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب در بندرعباس، تعدادی از روزنامه ها و نشریات استان هرمزگان و برخی استان های همجوار نیز امسال همچون سالهای قبل اقدام به برپایی غرفه در نمایشگاه کتاب کردند. این ششمین تجربه حضور مطبوعات در نمایشگاه کتاب است. همه اهالی فرهنگ و هنر اعتقاد دارند که پیوندی ناگسستنی بین کتاب و مطبوعات وجود دارد و هر دو از یک خانواده هستند. هر چند کتاب ماندگارتر از مطبوعات است اما مطبوعات به روزتر و تازه تر هستند.

تلفیق نمایشگاه کتاب و مطبوعات دارای محاسن بسیاری است زیرا تجربه ثابت کرده که نمایشگاه مطبوعات به تنهایی جذابیت چندانی برای بازدید کنندگان ندارد. معمولا مردم و مدیران برای خرید کتاب به نمایشگاه می آیند و بعد از آنکه از بازدید و قدم زدن در میان غرفه های کتاب خسته می شوند به سراغ غرفه های مطبوعات می آیند و هنگامی که با استقبال گرم اهالی مطبوعات روبرو می شوند خستگی را فراموش و انرژی تازه ای به دست می آورند. اصحاب رسانه هم این فرصت را غنیمت شمرده و در هوای مطبوع کتاب تنفس می کنند. امیدوارم که سال های آینده شاهد حضور مطبوعات بیشتری در چنین نمایشگاه هایی باشیم.

← ادامه خبر …

در حوادث اگر سپاه نبود …

در حوادث اگر سپاه نبود …

امدادرسانی سپاه به سیل زدگان شرق هرمزگان

جاری شدن سیل اخیر در شرق استان هرمزگان و همچنین جنوب استان سیستان و بلوچستان نشان داد که اگر نیروهای مسلح خصوصا سپاه نبود، دولت به تنهایی قادر به کنترل سیلاب و اقدام به موقع جهت نجات جان آسیب دیدگان و امدادرسانی به سیل زدگان نبود.

در زلزله کرمانشاه و سایر حوادث و بحران هایی که در جای جای این سرزمین پهناور رخ می دهد، همواره حضور سپاهیان دلسوز و دلاور در کنار مردم را شاهد بوده و هستیم که جا دارد به این عزیزان ایثارگر و بی ادعا خداقوت بگوییم.

← ادامه خبر …