صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

ورزش و کنترل منظم فشار خون در سلامت قلب بسیار موثر است

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:

ورزش و کنترل منظم فشار خون در سلامت قلب بسیار موثر است

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان در نشستی خبری به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قلب ضمن اشاره به اهمیت سلامت قلب گفت: بیماری های قلبی و عروقی اولین علت مرگ و میر در دنیا و همچنین در کشور است.

به گزارش صدف نیوز، دکتر حسین فرشیدی افزود: از رسانه ها تقاضا داریم که به هر طریق می توانند به مردم بفهمانند که قلب بسیار مهم است و نسبت به سلامت آن حساس باشند زیرا بیماری قلبی ابتدا علائمی ندارد و هنگامی که علامت پیدا کرد متاسفانه دیگر کار از کار گذشته است؛ لذا بایستی هر شش ماه یکبار فشار خون افراد کنترل شود.

وی ادامه داد: انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده از جمله افزایش فعالیت بدنی، تغذیه سالم، دوری از دخانیات و الکل، تاثیر بسزایی در سلامت قلب افراد دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: شایع ترین علامت سکته قلبی، احساس ناراحتی در قفسه سینه است که این احساس بصورت درد، فشار، سنگینی و یا فشرده شدن شدید قفسه سینه، حس سوزش و مورمور در این ناحیه بیان می شود که معمولا” به طور ناگهانی شروع و بیش از چند دقیقه ادامه می یابد و اگر این درد به شانه ها، گردن، بازوها و فک پایین انتشار داشته باشد، جدی تر خواهد بود.

وی افزود: آمار مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در کشور از ۲۵ درصد به ۴۰ درصد افزایش یافته و این می تواند زنگ خطری برای ما باشد. لذا تصمیم گرفته شده از دی ماه یا بهمن ماه سال جاری طرح کنترل فشار خون مردم به اجرا گذاشته شود. با اجرای این طرح، بیماران دیابتی را خیلی سریع می توانیم شناسایی و در کنترل این بیماری پیشگیری کنیم.

دکتر فرشیدی همچنین گفت: در استان هرمزگان جراح قلب وجود ندارد و بیمارانی که نیاز به جراجی قلب داشته باشند به شیراز اعزام می شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید کرد: عدم مصرف دخانیات، تغذیه مناسب از جمله مصرف میوه و سبزیجات بصورت روزانه، کاهش مصرف چربی به خصوص چربی های اشباع، کاهش مصرف شیرینی و نوشابه های صنعتی، کنترل وزن، ورزش و فعالیت بدنی مناسب ( روزانه حداقل نیم ساعت فعالیت بدنی متوسط، پیاده روی نسبتا سریع طوری که تعداد تنفس و ضربان قلب زیاد شود)، کنترل قندخون و فشارخون و کنترل استرس از مهمترین راه های پیشگیری از گرفتگی عروق و در نهایت سکته قلبی می باشد.

دکتر فرشیدی افزود: در احساس سبکی سر، سرگیجه شدید بدون علت، سنکوپ، تنگی نفس در حال استراحت یا در حال فعالیت، عرق کردن و در مواقعی ناراحتی معده و حالت تهوع از دیگر نشانه های سکته می باشد اما همیشه در سکته قلبی همه این علائم رخ نمی دهد و افراد ممکن است نشانه های مختلفی را تجربه کنند و در بعضی افراد هیچگونه علامتی ندارند.

روز جهانی قلب

ساعت: ۱۱:۱۹ بعد از ظهر - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

بازدیدها: ۱۶۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.