سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

رویداد تعاملی و مشارکتی مردمشهرِ بندرِ سیریک برگزار شد

زرهی زاده، شهردار سیریک خبر داد:

رویداد تعاملی و مشارکتی مردمشهرِ بندرِ سیریک برگزار شد

برگزاری هفته نوآوری اجتماعی «شهربندر سیریک» همزمان با روز جهانی شهرسازی

شهردار بندر سیریک

شهردار سیریک از برگزاری رویداد تعاملی و مشارکتی مردمشهرِ بندرِ سیریک در قالب مجموعه رویدادهای هفته نوآوری اجتماعی «شهربندر سیریک» همزمان با روز جهانی شهرسازی خبر داد و گفت: نقش آفرینی فعالانه سیریک در هندسه دیپلماسی شهری و حمایت از مجموعه های دانش بنیان هدف اصلی اینگونه رویدادها است.

به گزارش صدف نیوز، مجید زرهی زاده در حاشیه ی برگزاری مجموعه رویدادهای هفته نوآوری اجتماعی سیریک به مناسبت روز جهانی شهرسازی، اظهار داشت: توسعه پایدار منطقه تمدن ساحلی مکران زمین از اولویت های سال های اخیر مقامات ارشد کشور و برنامه ریزان توسعه در سطح ملی و با رویکردهای منطقه ای و بین المللی ( کشورهای حوزه دریای عمان و اقیانوس هند) بوده است و شهرستان سیریک و به تبع آن شهربندر سیریک دارای اهمیت ویژه ای به لحاظ مدیریت شهری و رونق بخشی به معیشت و رفاه زیستی ساحل نشینان است.

وی از شهربندر سیریک واقع در انتهای خط الراس تنگه هرمز به عنوان دالان ارتباطی و راهگذر تعامل چندجانبه بین جغرافیای خلیج فارس، سواحل عمان و منطقه تمدنی مکران سخن به میان آورد و افزود: این شهر ساحلی به دلیل فاصله کمتر از ۶۰ کیلومتری تا جزایر کشور عمان، در پروژه های راهبردی دیپلماسی اقتصادی و دیپلماسی شهری بین ایران و عمان می تواند نقش آفرینی موثر و‌ کارآمدی داشته باشد.

مجید زرهی زاده با اشاره به اینکه شهر سیریک یکی از قطب های مهم این پهنه ی جغرافیایی است، گفت: حرکت کُند و ناهماهنگی ها سبب تاخیر و تعویق در اجرای برنامه های مدون شده بود.

زرهی زاده تصریح کرد: رویداد مردمشهر بندر سیریک، در راستای ایجاد زیست بوم نوآوری اجتماعی با کمک شهروندان خلاق توسط استودیو نوآوری شهری شتابدهنده ماموت (MUIS) و با حمایت شهرداری و شورای اسلامی از ۱۵ آبان‌ماه آغاز و شامگاه جمعه ۲۰ آبان‌ماه به کار خود پایان داد.

مردمشهر بندر سیریک

شهردار بندر سیریک خاطرنشان کرد: مجموعه رویدادهای هفته نوآوری اجتماعی در این شهر ساحلی مورد استقبال گسترده و چشمگیر مردم، نخبگان و فعالان اقتصادی و کنشگران فرهنگی و اجتماعی  شهرستان سیریک قرار  گرفت؛ این رویدادها در دو بخش کارگاه های آنلاین و برنامه های حضوری برگزار شد.

زرهی زاده گفت: ایده اولیه این رویداد استارتاپی با ایجاد تشکیلات تحقیق و توسعه ( R&D) در ساختار شهرداری سیریک از اوایل مهرماه مطرح و پس از تصویب در شورای اسلامی شهر، ساز و کارهای اجرایی آن توسط تیم مشاوران دانشگاهی مدیریت شهری سیریک، طراحی و برنامه ریزی شده بود.

به گفته شهردار بندر سیریک، در این مدل از بازبرنامه ریزی، ایده های نوآورانه کنشگران حوزه مدیریت شهری و شهروندی به منظور شتابدهی به پیشرفت جامعه ی محلی و منطقه ای با شیوه های علمی گردآوری شده، بر اساس اولویت بندی نیازها، این ایده ها جهت حل مسأله چالش های فناورانه در قالب تدوین بسته های سرمایه گذاری سوق و هدایت خواهد شد و موضوع اصلی این اقدام، جلب مشارکت جامعه شهروندی برای خلق و توسعه کسب و کارهای پایدار است.

این مقام مسئول اظهار داشت: استفاده از دانش بومی، فرآوری استعدادها و ظرفیت های محلی، کشف ِ شبکه ی مسائل شهری و در نهایت طراحی مشارکتی راه حل های اجرایی و تحقق پذیر به همراه نظارت بر اجرای بهینه برنامه و ایده ها از موضوعات مهمِ پلتفرم مردمشهرِ بندر سیریک است.

وی در  ادامه گفت:  در بخش نخست ۱۲ کارگاه با موضوعاتی پیرامون توسعه محلی، برندینگ شهری، نوآوری اجتماعی، بازطراحی راه حل برای پیشرفت، توسعه استارتاپ ها و کسب و کارهای محلی، گردآوری تاریخ شفاهی بندر سیریک، نوآوری در تجاری سازی ایده های فرهنگی و اقتصادی از جمله موضوعات مهم این کارگاه ها بود.

شهردار سیریک با بیان اینکه در تجربه های موفق جهانی و در مسیر پیشرفت، نگاه درست در احصا شبکه مسائل، الویت بندی و برنامه اجرایی در پویشی مردمی و با استفاده از ظرفیت های مشارکتی از ارکان مهمِ دستیابی به موفقیت  در مدیریت و راهبری شهر و روستاها است، اضافه کرد:

خلق بسته های سرمایه  گذاری با پایبندی به پیشرفت و درآمدهای پایدار و پایبندی به پیوست های اجتماعی و فرهنگی و مدل های صحیح حفظ منابع از اهداف رویدادهای مردمشهری است.

ساعت:۰۶:۴۰ بعد از ظهر - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲

Views: 261

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *