سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

کلنگ‌زنی و افتتاح یکهزار و ۸۰ طرح به مناسبت دهه فجر در هرمزگان

استاندار هرمزگان:

کلنگ‌زنی و افتتاح یکهزار و ۸۰ طرح به مناسبت دهه فجر در هرمزگان

نشست خبری استاندار هرمزگان

استاندار هرمزگان گفت: همزمان با دهه مبارک فجر یکهزار و ۸۰ پروژه با اعتبار بیش از ۳۶۴ هزار میلیارد تومان در استان هرمزگان کلنگ‌زنی و افتتاح می‌شود.

به گزارش صدف نیوز، مهدی دوستی در نشست با خبرنگاران ضمن تشریح برنامه‌های دهه فجر افزود: بندرعباس با ۲۰۰ پروژه، میناب ۱۴۴ پروژه و بندرلنگه با ۱۰۴ پروژه حائز بیشترین تعداد و بندرعباس، جاسک و پارسیان نیز حائز بالاترین اعتبار در پروژه‌های قابل افتتاح دهه فجر هستند.

وی بیان کرد: بخش صنعت و معدن، کشاورزی و منابع طبیعی، حمل و نقل و مسکن و عمران شهری به لحاظ اعتباری و بخش مسکن و عمراه شهری و روستایی، ورزش و جوانان، کشاورزی و منابع طبیعی نیز به لحاظ تعداد بیشترین پروژه‌های دهه فجر امسال را به خود اختصاص داده اند.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان، احداث بزرگ‌ترین پارک متانول جهان در پارسیان و ایجاد قطب جدید پتروشیمی در شهرستان‌های سیریک، میناب و جاسک در شرق هرمزگان را از شاخص ترین و مهم ترین پروژه های دهه فجر امسال برشمرد.

کاهش معطلی بار ترانزیتی از ۴۸ ساعت به سه ساعت

استاندار هرمزگان همچنین با اشاره به نقش شهر ساحلی بندرعباس در عرصه ترانزیت گفت: باید سهم ایران را از ترانزیت بین المللی افزایش دهیم وتلاش کنیم جغرافیا و اقتصاد خود را در این حوزه رقابتی کنیم.

دوستی ابراز کرد: مسیر قرمز را در حمل بار از هرمزگان حذف کرده ایم و مسیرها همگی زرد و سبز شده و باید مدت زمان معطلی به حداقل ترین زمان ممکن برسد و اکنون از ۴۸ ساعت به سه ساعت رسیده است که این اتفاق بزرگ موجب شده سهم ایران را از کرویدروها پس بگیریم.

وی گفت: بنا داریم یک جایگاه بزرگ سوخت در بندر شهید رجایی جانمایی کنیم که درگیر مجوزها هستیم که این امر، زمان سوخت‌گیری خودروهای ترانزیتی را به حداقل رسانده و معطلی در ایستگاه بازرسی کاهش یابد تا بتوانیم از این مسیر نقش بندرعباس را در جایگاه بین المللی حفظ کنیم.

دوستی ادامه داد: یکی از ضعف های ما در بندر شهید رجایی تجهیزات تخلیه و بارگیری کالا بوده که در همین راستا تجهیزات جدیدی را در این بندر مستقر کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه معان گچ قابل توجهی در هرمزگان داریم عنوان‌ کرد: که در حال اصلاحاتی هستیم تا بندر تخصصی گچ هرمزگان را در بندرخمیر ایجاد کنیم.

بندر خمیر یکی از مطالبات بود که زیرساخت‌های بندری آن در دهه فجر به بهره‌برداری خواهد رسید معادن گچ قابل توجهی در استان داریم که این معادن را به دلیل اقتصادِ حمل از دست می‌دهیم و لازم بود

وی ادامه داد: در عرصه بین‌المللی اتفاقاتی افتاده و جنگ اوکراین می‌تواند یک فرصت باشد و باید از این طریق منافع مردم خود را تامین کنیم که در این راستا چند محموله ریلی به استان هرمزگان منتقل شده است که یکی از آن‌ها خطوط انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی است تا از این طریق سهم استان را علاوه بر ترانزیت در حوزه نفت و فرآورده های نفتی هم افزایش دهیم.

عملیات آماده‌سازی ۱۹ شهر در نهضت ملی مسکن

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان همچنین به طرح ملی نهضت مسکن در استان اشاره کرد و گفت: در دهه فجر عملیات آماده‌سازی ۱۹ شهر در نهضت ملی مسکن آغاز می شود و در بین ۳۰ هزار واحد مسکونی ویلایی احداث خواهد شد.

دوستی ادامه داد: استان هرمزگان در زمینه طرح ملی نهضت مسکن رتبه دوم در کشور دارد و در بخش مسکن ۱۱۲ درصد زمین مورد نیاز مسکن چهارساله تخصیص داده شده است.

وی گفت: بزودی میزبان رییس جمهور در هرمزگان خواهیم بود و برخی از این ابرپروژه ها با حضور آیت الله رئیسی به بهره‌برداری می رسد.

افتتاح یکهزار و ۲۲۲ کلاس درس

استاندار هرمزگان گفت: در بحث آموزش نیز در این دولت مردمی تاکنون ۲۶۷ پروژه مدرسه سازی در قالب یکهزار و ۲۲۲ کلاس درس در استان به پایان رسیده و آماده افتتاح است؛ همچنین عملیات احداث ۹۸۰ کلاس درس جدید نیز شروع شده است.

ساخت چهار طرح بزرگ بیمارستانی

استاندار هرمزگان همچنین به ساخت چهار طرح بزرگ بیمارستانی در استان اشاره کرد و گفت: این طرح‌ها شامل بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس، بیمارستان ۲۶۴ تختخوابی نفت ستاره در محوطه بیمارستان شهید مجمدی بندرعباس، بیمارستان کودکان و مادر و بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی میناب است.

دوستی با اشاره به اینکه بیمارستان مادر و کودک بندرعباس در دهه مبارک فجر امسال به همت پالایشگاه نفت بندرعباس به پایان می رسد، خاطرنشان کرد: بیمارستان میناب و ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس منابع قابل توجهی دریافت کرده اند و تا هفته دولت آینده به بهره‌برداری می رسد.

وی یادآور شد: بیمارستان ۲۶۴ تختخوابی پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس نیز با بودجه تزریقی ۸۰۰ میلیارد تومانی با دستور رییس جمهور در حال ساخت است.

استاندار هرمزگان اظهار امیدواری کرد: با احداث و تکمیل یکهزار تخت بیمارستانی تا هفته دولت سال آینده به یک رضایت مندی درحوزه درمان استان برای مردم دست یابیم.

آبرسانی به ۱۴۵ هزار نفر درهرمزگان

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان گفت: درحوزه آب شیرین کن ها نیز در دولت سیزدهم ۴۱ درصد رشد داشتیم و در این مدت به ۱۴۵ هزار نفر جمعیت در استان آبرسانی شده است و امیدواریم بتوانیم مساله آب را حل کنیم.

وی یادآور شد: در دهه مبارک فجر همچنین عملیات ساماندهی مرحله چهارم فاضلاب بندرعباس با اعتبار یکهزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی کلنگ زنی می شود.

پرونده مناطق زلزله زده هرمزگان بسته می شود

دوستی در خصوص ساماندهی مناطق زلزله زده فین بندرعباس و سایه خوش بندرلنگه، عنوان کرد: منابع مورد نیاز اختصاص یافته و روند بازسازی و ساماندهی سرعت گرفته و روزانه این موضوع را پیگیری می کنیم که تا ماه های آینده نیز پرونده این مناطق بسته می شود.

توسعه سواحل مکران

استاندار هرمزگان در خصوص طرح توسعه سواحل مکران در استان نیز گفت: ۲۹۱ پروژه در شهرستان های میناب، جاسک، سیریک و بشاگرد در دست افتتاح و کلنگ زنی است که این پروژه ها در واقع مربوط به توسعه منطقه مکران هستند و بیشترین پروژه ها در این مناطق داریم.

دوستی ادامه داد: دبیرخانه توسعه مکران در تهران متمرکز است که هماهنگی بین دستگاه ها و ورزارتخانه ها را در این راستا انجام می دهد و از مرکز کارهای مکران را پیش می برد.

ساعت: ۱۰:۰۶ بعد از ظهر - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

Views: 89

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *