صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

کارگران، موتور اصلی اقتصاد کشور هستند

استاندار هرمزگان:

کارگران، موتور اصلی اقتصاد کشور هستند

استاندار هرمزگان در آیین گرامیداشت روز کار و کارگر اظهار داشت: کارگران در اسلام جایگاه رفیعی دارند، نگاه اسلام به کارگر نگاهی متعالی است و اختلافی مبنایی و پایه‌ای با مکاتب سرمایه داری و نظام کمونیستی وجود دارد.

به گزارش صدف نیوز، مهندس مهدی دوستی افزود: انقلاب اسلامی، انقلابی بر پایه مستضعفان بوده و تلاش داشته مشکلات حوزه کارگری کاهش یابد و کارگران هم همواره در طول حیات جمهوری اسلامی پای کار نظام و انقلاب بوده‌اند.

استاندار هرمزگان گفت: مشکلات حوزه کارگری بخشی به مسائل پایه ای اقتصادی و بخشی به سیاست گذاری و حکمرانی محلی باز می‌گردد، از دهه ۹۰ میلادی شاهد ناترازی در حوزه اقتصاد بودیم و کاهش سرمایه گذاری را شاهد بودیم و اقتصاد کوچک شد که در نتیجه رفاه در بین کارگران کاهش یافت، دولت تمام تلاش خود را بر این گذاشته با جذب سرمایه و بزرگ کردن اقتصاد بتواند سهم بیشتری را بین مردم تقسیم کند.

وی تصریح کرد: تحریم‌ها فشار مضاعفی بر اقتصاد ایران آورد و اثرات آن مشهود بود، دشمن به دنبال صنعتی زدایی از اقتصاد ایران بود که بیشترین تاوان را کارگر داد اما همین کشورهای تحریم کننده دایه مهربان تر از مادر شده و سعی دارند گسل‌های اجتماعی ایجاد کنند.

نماینده عالی دولت در هرمزگان گفت: کارگران به عنوان موتور اصلی اقتصاد نقش بسیار حائز اهمیتی دارند اما ۵ چالش اصلی در حوزه کارگری وجود دارد که مهم‌ترین چالش قراردادهای مدت معین و شرکت‌های واسطه بود، دولت اعتقادی به این مدل ناکارآمد، ناعادلانه و فسادزا ندارد و می‌خواهد بساط این مسئله را برچیند بر همین اساس مطالعاتی انجام شده و کارهایی صورت گرفته است.

مهندس دوستی با تاکید بر اینکه مسکن دیگر مسئله و چالش مهم جامعه کارگری است اظهار داشت: در طرح نهضت ملی مسکن که طرح کلان ملی است، تمرکز بر خانه دار شدن کارگران است، اعتقاد داریم اگر بتوان هزینه مسکن را از سبد خانوار حذف کرد بزرگترین کمک به جامعه کارگری شده است تاکنون سه بنگاه بزرگ اقتصادی شامل نفت ستاره خلیج فارس، پالایشگاه بندرعباس و فولاد هرمزگان پای کار استفاده از فرصت طرح نهضت ملی مسکن بوده‌اند و سایر صنایع هنوز کاری نکرده‌اند از این صنایع می‌خواهیم به فوریت تعاونی را تشکیل داده و نسبت به اخذ زمین برای احداث منزل برای کارگران اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه مدیرانی که در خصوص خانه دار شدن کارگران اقدام نکنند بازخواست می‌شوند ادامه داد: زمین‌هایی که برای احداث منزل مسکونی کارگران در نظر گرفتیم جای مناسبی است و زمین‌های خوبی برای این منظور در نظر گرفته شده است.

استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه مسئله درمان کارگران نیز باید مورد توجه کارفرمایان باشد گفت: باید سطح خدمات درمانی به کارگران افزایش یابد در همین راستا اعتبارات خوبی برای تکمیل بیمارستانها تخصیص یافته است.

وی افزود: طرح طبقه بندی مشاغل یک اصل پایه ای است تنها دو شرکت بزرگ در این زمینه باقی مانده که باید سریعتر این کار را انجام دهند، کار غیر قانونی نخواهیم کرد اما خدماتی که جزو وظایف ما نیست را به شرکت‌هایی که طرح طبقه بندی را اجرا نکنند نخواهیم داد، هدف نهایی در این طرح، بهبود وضعیت حقوق و معیشت کارگران است که باید در فیش‌های حقوقی آنها نمود پیدا کند.

ساعت: ۱۱:۳۸ بعد از ظهر - ۱۴۰۲/۰۲/۱۴

Visits: 81

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *