سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

آغاز عملیات اجرایی یک طرح بزرگ صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

آغاز عملیات اجرایی یک طرح بزرگ صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از آغاز عملیات اجرایی پروژه ورق فولادسازی در سایت توسعه‌ی این منطقه‌ی عظیم اقتصادی خبر داد.

به گزارش صدف نیوز، «کامران داستانی» در آیین آغاز عملیات اجرایی پروژه ورق فولادسازی مجتمع پایسته فولاد مالک اشتر که در سایت توسعه‌ی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و با حضور مقامات ارشد استانی برگزار شد، فرارسیدن روز خلیج فارس و هفته‌ی کار و کارگر را تبریک گفت و افزود: خدا را شاکرم که این توفیق نصیب بنده شد تا پس از تلاش‌های شبانه‌روزی و پیگیری‌های متعدد همکارانم در منطقه ویژه‌ی اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس شاهد به ثمر نشستن زحمات این عزیزان در رونق گرفتن سایت توسعه باشیم و امروز عملیات اجرایی یکی دیگر از این طرح‌ها به یاری خداوند آغاز خواهد شد.

وی بیان داشت: در ماه‌های اخیر خوشبختانه شاهد سرعت گرفتن فرآیند کار و تلاش در سایت توسعه‌ی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس بوده‌ایم و در شرایط فعلی ۱۲ شرکت با درصد پیشرفت‌های متفاوت در حال اجرای پروژه‌ها هستند‌.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از تعریف شدن بیش از هزار میلیارد تومان پروژه در این منطقه عظیم صنعتی خبر داد و گفت: این حجم از عملیات به پشتوانه‌ی حمایت‌های استانداری هرمزگان و مدیران سازمان ایمیدرو سرعت گرفته است و به‌زودی شاهد تحولات چشمگیری خواهیم بود.

وی در ادامه مجموع سرمایه‌گذاری محقق شده در سایت توسعه‌ی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس را ۹۵۱.۵ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: این پروژه‌ها اشتغال‌زایی ۲۷۹۱ نفری را در پی خواهند داشت.

داستانی خاطرنشان کرد: پروژه تولید ورق فولاد مجتمع پایسته فولاد مالک اشتر نیز با ظرفیت تولید ۱.۳ میلیون تن ورق فولادی و اشتغال‌زایی ۲۵۵ نفر در مساحتی به وسعت ۱۰۰ هکتار و با سرمایه‌گذاری ۱۴۵ میلیون دلار فعالیت اجرایی خود را در سایت توسعه آغاز کرده است و امیدواریم این طرح بتواند در تکمیل زنجیره‌ی فولادی و تحقق چشم‌انداز منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس نقش پررنگی را ایفا کند.

استاندار هرمزگان وعده داد؛

منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به مرز رسمی تبدیل می‌شود

استاندار هرمزگان گفت: به دنبال آنیم تا منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس به مرز رسمی تبدیل شود و تولید‌کنندگان درگیر فرآیندهای سازمان بنادر و گمرکات نشوند و کل امور مرتبط با صادرات و واردات در منطقه ویژه‌ صورت پذیرد.

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، «مهدی دوستی» با حضور در سایت توسعه‌ی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و شرکت در آیین آغاز عملیات اجرایی مجتمع پایسته فولاد مالک اشتر، گفت: ایران به‌واقع لیاقت دارد که حداقل پیشران توسعه صنعتی در منطقه خود باشد و برای رسیدن به این مقصود باید به سرمایه‌گذاران به دید یک فرصت بزرگ برای اشتغال فرزندانمان و پیشرفت و آبادانی کشور نگاه کنیم.

وی بیان کرد: اقتصاد دولتی نه راندمان و نه تولید مناسب دارد و متأسفانه ناسالم و غیره بهره‌ور است بنابراین ما راهی جز حرکت با بخش خصوصی برای توسعه کشور نداریم و امروز همه به این جمع‌بندی رسیده‌اند.

دوستی با بیان اینکه رقابت‌پذیری یکی از عناصر اصلی اقتصاد است، گفت: از ابتدا بنایمان بر این بوده که از بخش خصوصی حمایت کنیم و همین رویکرد نیز باعث شد تا موفق شویم با جذب حدود ۱۶۳ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صنعتی رتبه اول را در کشور کسب کنیم که ثمرات آن با توجه به زمان‌بر بودن بهره‌برداری از طرح‌های صنعتی در چند سال آینده خود را نشان خواهد داد‌.

وی با تأکید بر اینکه طرح‌های فولادیِ آغاز شده در دولت سیزدهم از کل طرح‌های فولادی دو دهه اخیر هرمزگان بیشتر است، بیان کرد: یکی از راهبردهای ما در استان، تنوع‌بخشی به تولیدات بوده و در حال حاضر در کنار توسعه زنجیره فولاد؛ زنجیره چوب، نساجی و کود و سم را نیز در دستور کار قرار دادیم و در کنار تنوع تولید به تنوع مالکیت نیز می‌اندیشیم.

دوستی تصریح کرد: ما در طول زنجیره‌ها نیز حرکت کرده‌ایم و در بالادست اکتشافات جدید معدنی را در دستور کار قرار دادیم و در پایین‌دست با خارج شدن از انحصار تولید شمش‌های فولادی به سمت تولید ورق، لوله و نورد حرکت کردیم و در بحث آموزش و تربیت نیروی انسانی نیز هنرستان صنعتی فولاد از مهرماه سال گذشته پذیرش خود را آغاز کرد و در تلاشیم امسال ظرفیت آن را افزایش دهیم.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان، در بخش دیگری از سخنانش بیان داشت: بنادر بایستی سبب‌ساز توسعه منطقه‌ای شوند و در تولید نقش ایفا کنند بدین شکل که مواد اولیه وارد و در همین بنادر منجر تولید شوند تا ارزش‌افزوده افزایش یابد اما امروز بنادر استان تنها محلی برای تخلیه و بارگیری کالاها و حمل آن‌ها به نقاط مختلف هستند بر همین اساس به دنبال احداث اسکله‌های جدید هستیم و توافقاتی با ایمیدرو نیز برای احداث اسکله‌های صنعتی داشته‌ایم چراکه معتقدیم منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس باید به بندری پویا نیز تبدیل شود.وی ادامه داد: ما باید مسائل را پایه‌‌ای حل کنیم و توسعه را روی محور اتو‌پایلوت بگذاریم چراکه دولت زمان کافی برای اینکه در تمام مسائل مداخله کند را ندارد و در همین راستا نیز به دنبال آنیم تا منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس نیز به مرز رسمی تبدیل شود و تولید‌کنندگان درگیر فرآیندهای سازمان بنادر و گمرکات نشوند و در منطقه ویژه‌ کل کارهایشان برای صادرات و واردات صورت پذیرد. دوستی ضمن دعوت از سرمایه‌گذاران و تعهد به حل مشکلاتشان در استان اظهار داشت: افزایش تولید با تکیه بر توان بنگاه‌های اقتصادی در سال آتی ۳۹ درصد پیش‌بینی شده است اما وقتی محدودیت‌های حوزه انرژی را به آن اضافه می‌کنیم رشد تولیدمان به ۱۷ درصد کاهش می‌یابد که نشان از اهمیت تأمین انرژی پایدار در توسعه صنعتی است بر همین اساس مناطق ویژه باید با ایجاد پلتفرم‌هایی خودشان نیز به سمت تولید انرژی پیش روند.

وی با دعوت از شرکت‌های خصوصی برای مشارکت در پروژه‌های تأمین انرژی، بر لزوم ایجاد اکوسیستم‌های صنعتی تأکید کرد و گفت: مقدمات ایجاد یک نیروگاه اتمی در سیریک در حال فراهم شدن است و این نیروگاه می‌تواند حجم بالایی برق پایدار به تولید استان اضافه کند بر همین اساس همین‌که سرمایه‌گذاران بدانند در این استان نزدیک ۵ هزار مگاوات برق اتمی تولید خواهد شد خیالشان بابت سرمایه‌گذاری در هرمزگان راحت خواهد شد

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان در پایان خاطرنشان کرد: برای تکمیل زنجیره‌های صنعتی استان، به سمت زنجیره قراضه‌ها نیز گام برداشته‌ایم و بنا بر آمار احصا شده حجم بالایی کشتی برای اسکراپ داریم که باید در صنعت ذوب و فولاد مورداستفاده قرار گیرند.

ساعت: ۰۸:۲۱ بعد از ظهر - ۱۴۰۲/۰۲/۲۹

Views: 85

Comments are closed.