صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

بهزیستی به تنهایی و با کمبود اعتبار در حال خدمات رسانی به افراد نیازمند است

مدیرکل بهزیستی هرمزگان در نشست خبری به مناسبت هفته بهزیستی:

بهزیستی به تنهایی و با کمبود اعتبار در حال خدمات رسانی به افراد نیازمند است

جهانشاهی، مدیرکل بهزیستی هرمزگان

مدیرکل بهزیستی استان هرمزگان در نشست خبری بمناسبت گرامیداشت هفته بهزیستی، از کمبود اعتبارات و کمبود نیرو جهت ارائه خدمت به معلولان و اقشار آسیب پذیر جامعه سخن گفت.

به گزارش صدف نیوز؛ سامیه جهانشاهی مدیرکل بهزیستی هرمزگان در این نشست خبری ضمن گرامیداشت هفته بهزیستی شعار امسال را «با مردم برای به زیستن» عنوان کرد و به ارائه بخشی از فعالیت ها و چالش های موجود در مرکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب‌های معتادان ماده ۱۶ پرداخت و اظهار داشت: مجوز نگهداری ۲۳۰ معتاد متجاهر را داریم اما در حال حاضر ۳ برابر ظرفیت اسمی را پذیرا بودیم در حالیکه  برای هر معتاد متجاهر ۴۲ هزار تومان هزینه ماهانه در سال گذشته در نظر گرفته شده که متاسفانه محقق نشده همچنین شرکای اجتماعی ما نیز در بسیاری از موارد ما را تنها می گذارند و در حد ناچیزی از ما حمایت می کنند. و این در حالی است که ما به دلیل کمبود اعتبارات، بدهکار هستیم.

جهانشاهی افزود: ما به دلیل کمبود اعتبارات، بدهکار هستیم و انتظار کمک از شرکای اجتماعی، خیرین و سایر ارگان ها داریم. وی ادامه داد: در حال حاضر ۲ مرکز نگهداری معتادان متجاهر در روستای ایسین داریم که مرکز شماره یک نگهداری معتادان متجاهر در این روستا  فاقد مجوز است همچنین از زیرساخت های قابل قبول و استانداری برخوردار نیست از طرفی بدون اعتبار مالی نمی توان زیرساخت ها را فراهم کرد.

وی در ادامه گفت: به جز تامین یک ماه مواد غذایی توسط نفت ستاره خلیج فارس و تامین وسایل سوله های شماره ۲ هیچگونه حمایتی در خصوص معتادان متجاهر یا درمان اعتیاد نداشته ایم .

مدیرکل سازمان بهزیستی هرمزگان تصریح کرد: ۱۴هزار و ۵۰۰ زن سرپرست خانوار داریم که از این تعداد هفت هزار و  ۷۰۰ سرپرست مستمری و الباقی خدمات موردی دریافت می کنند.

جهانشاهی با اشاره به جذب نیروی انسانی در این سازمان گفت: در استخدامی امسال ۷۰ نفر سهمیه اداره کل بهزیستی هرمزگان است که تاریخ و شرایط آزمون به زودی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اعلام می شود.

وی با بیان اینکه پروژه های نیمه تمام در مسکن مددجویان داشته ایم که مقرر شده است با کمک قرارگاه سپاه و شرکت ها اعتباراتی به استان تزریق شود و این پروژه ها به اتمام برسد، خاطرنشان کرد: ۱۲۴ پروژه نیمه تمام در استان  داریم که با غربالگری که صورت گرفت ۹۰ پروژه واجد شرایط دریافت اعتبارات شد .

این مسئول با اشاره به اینکه خدمات در حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد برای آگاه سازی و اطلاع رسانی؛ تمرکز بر پیشگیری از اعتیاد در محله ها، خانواده ها، کودکان و نوجوانان و افراد دارای همسر معتاد است، اذعان داشت: خدمات مشاوره بصورت حضوری و تلفنی با شماره تماس ۱۴۸۰  در ۳۸ مرکز در شهرستان های استان فعال است و در سیریک، بشاگرد و جاسک مرکز سلامت روان محلی این خدمات را ارائه می دهد.

جهانشاهی به ایجاد بستر مناسب جهت حضور فعال افراد دارای معلولیت در جامعه اشاره کرد و گفت: علی رغم تشریح و بیان قانون ۳ درصد در نشست ها با ارگان ها هنوز به نتیجه قابل قبولی نرسیده ایم.

وی افزود: در حال حاضر ۳۷ هزار فرد دارای معلولیت به صورت غیر رسمی  از خدمات  حمایتی بهزیستی بهره مند هستند که ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر از این افراد از طریق کمیسیون پزشکی تعیین نوع و میزان معلولیت شده اند و مابقی افراد نیز در حال شناسایی هستند.

سامیه جهانشاهی ادامه داد: ۶۰۰ نفر از افراد دارای معلولیت از خدمات نگهداری و توانبخشی بهره مند هستند.

مدیرکل بهزیستی هرمزگان  تعداد مراکزارائه دهنده خدمات به جامعه هدف بهزیستی استان را ۷ مراکز نگهداری و توانبخشی شبانه روزی، ۵ خانه نگهداری، ۳ مرکز نگهداری ایتام و ۱ مرکز شیرخوارگاه اعلام کرد.

وی با اشاره به کمبود نیروی متخصص در حوزه توانبخشی در بهزیستی استان گفت: در استان متخصص در رشته سالمندی نداریم و امکان دنبال کردن سیاست های این بخش برایمان امکان پذیر نیست.

جهانشاهی بیان کرد: در برخی از شهرستانهای استان نرخ معلولیت ها از متوسط کشوری بالاتر است که دراین زمینه و برای ریشه یابی موضوع در حال بررسی و تحقیق هستیم و بزودی نتیجه تحقیقات اعلام خواهد شد.

مدیرکل بهزیستی هرمزگان با بیان اینکه گروه های هدف خدمات دریافت می کنند، خاطرنشان کرد: سال گذشته یک هزار زن سرپرست خانوار شهری، ۷۰۰ زن سرپرست خانوار روستایی با دریافت پوشش بیمه از چرخه حمایت بهزیستی خارج شدند و امسال نیز برنامه ریزی ایجاد اشتغال برای یکهزار نفر را داریم.

وی از برنامه های هفته بهزیستی به عطرافشانی گلزار شهدا، نشست تخصصی با همکاران، تقدیر از مدیران دستگاه های همراه در امر خدمت رسانی به مددجویان تحت پوشش سازمان، افتتاح اولین نمایشگاه دست آوردهای پایگاه های هنر درمانی معلولان استان و فعالیت های مراکز توانبخشی به همت موسسه ستاره توانبخش هرمزگان، افتتاح اورژانش اجتماعی شهرستان جاسک، بهره برداری از  ۹۶ واحد مسکونی در شهرستان های میناب، سیریک، حاجی آباد، بندرخمیر، بستک، بندرعباس، افتتاح اولین مرکز چند معلولیتی در بندرعباس، برپایی نمایشگاه دستاوردهای طرح مانا در قشم و حاجی آباد، راه اندازی مرکز مثبت زندگی بهزیستی در هرمز و… اشاره کرد.

مدیرکل بهزیستی استان هرمزگان اضافه کرد: سامانه مناسب سازی معابر با شماره تماس ۳۰۰۰۰۱۲۳۲۲ پاسخگوی ساکنان هرمزگان است. نیکوکاران محترم نیز می توانند با شماره حساب مشارکت های مردمی بهزیستی استان هرمزگان  ۴۱۶۲۰۳۴۵۴۱۶۷۶۸۰۰، شماره کارت ۶۳۶۷۹۵۷۰۸۷۳۵۸۵۳۲ و شبا۱۷۰۱۰۰۰۰۴۱۶۱۰۳۴۵۴۱۶۷۶۸۰۰ IR  یاریگر بهزیستی در خدمت رسانی هرچه بیشتر به مددجویان و افراد دارای معلولیت باشند.

گفتنی است در پایان این مراسم تور خبری برگزار و اصحاب رسانه و خبرنگاران شرکت کننده، از مرکز شیرخوارگاه الزهرا در بندرعباس بازدید کردند.

شعار هفته بهزیستی

ساعت: ۱۰:۲۳ بعد از ظهر - ۱۴۰۲/۰۴/۲۶

بازدیدها: ۱۴۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *