سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

بهشت جنوب، نخستین مقصد تور رسانه ای جهاد کشاورزی هرمزگان

بهشت جنوب، نخستین مقصد تور رسانه ای جهاد کشاورزی هرمزگان

تور جهاد کشاورزی برای خبرنگاران هرمزگان

تور رسانه‌ای یک روزه جهاد کشاورزی هرمزگان به شهرستان پیشرو رودان در بخش کشاورزی در قالب راهیان پیشرفت، دوشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۴۰۲ برگزار شد.

نخستین مقصد در سفر به بهشت جنوب

کهورها در کنار جاده، پشت به کوه‌های بی پناه، نه می‌رقصید و نه آواز سورسکی منتشر می‌کردند. کنارها خیس عرق بودند. آفتاب امان بوته‌ها را بریده بود و توج ها خالی از گل بودند. در مسیر ۹۰ کیلومتری بندرعباس به بهشت جنوب، جمعیت خارها، خیلی بیشتر از سبزه‌ها بود. پس از ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه، به رودان رسیدیم. آنجا که بهشت بودن، شایسته آن است. نخستین مقصدمان، نهالستان پردیس(دومین نهالستان بزرگ رودان) با ۱۲ هکتار بود که نخست با خیرمقدم لاله های آفریقایی ایستاده بر درگاه گلخانه مواجه شدیم. سپس با گرمی و مهربانی، رئیس و کارکنان جهاد کشاورزی رودان، روز داغ تابستانی مان دلپذیر شد.

بهشت جنوب، سرزمین لیمو

رتبه نخست سطح زیر کشت و رتبه نخست تولید لیمو در ایران به شهرستان رودان با ۱۰ هزار هکتار سطح زیر کشت این محصول اختصاص دارد. این کلام و گفتار پرافتخار رئیس جهاد کشاورزی شهرستان رودان بود.

فراز امیری در ادامه افزود: ۱۶۰ هزار هکتار محصولات زراعی باغی در استان هرمزگان داریم. ۴۰ هزار هکتار سطح زیر کشت زراعی باغی متعلق به رودان است. ۲۴ هزار هکتار سطح زیر کشت مرکبات است  و از این ۲۴ هزار هکتار مرکبات، ۱۰ هزار هکتار زیر سطح کشت لیمو ترش داریم.

تور رسانه ای به بهشت جنوب

وی ادامه داد: رتبه اول سطح زیر کشت و رتبه اول تولید لیمو در کشور با ارقام: لیموترش محلی (مکزیکن لایم)، لیسبون، خارکل و پرشین لایم در شهرستان رودان است.

امیری اضافه کرد: هزار هکتار  نیز به نخیلات و مابقی به صیفی جات و محصولات استراتژیک گندم و کلزا، اختصاص دارد.

این مقام مسئول در جریان بازدید از مجتمع گلخانه‌ای باغ پردیس گفت: این مجتمع پیشرو، با ۸ هکتار سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای از ۲۵۰ هکتار این شهرستان را با تولید فلفل دلمه رنگی و بادمجان گلخانه‌ای به خود اختصاص می دهد.

او همچنین گفت: تمام محصولات گلخانه‌ای رودان شامل ۱۰ هزار تن، به کشورهای اورآسیا، مخصوصا روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود.

فراز امیری در حاشیه بازدید از مرکز خرید لیمو بیان کرد: امسال با توجه به افت قیمت لیمو، دولت خرید توافقی به قیمت هر کیلو ۱۰ هزار تومان را از ۲۰ روز  پیش آغاز کرد و توانستیم طی این سه هفته بیش از ۳ هزار تن لیمو خریداری کنیم.

وی با اشاره به تولید سالیانه حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تن لیموی مرغوب و درجه یک  در رودان گفت: استقبال کشاورزان نسبت به سال گذشته که خرید تضمینی ۹ هزارتومان بود بهتر است. ما نیز  لیموهای خریداری شده را برای خشک کردن روی زمین پهن می کنیم تا پس از فروش، هزینه دولت باز گردد.

مهم‌ترین محصولات کشاورزی مردم این منطقه، خرما، مرکبات، صیفی‌جات و غلات است. لیمو ترش، پرتقال و نارنگی از مرکبات با ارزش رودان و خیار سبز ، بادمجان، سیب زمینی، فلفل شمشیری و دلمه ای، پیاز، لوبیا سبز، انواع  کلم، هندوانه هم از مهم‌ترین صیفی‌جات و سبزیجات منطقه هستند.

محصول لیموترش در این شهرستان از خرداد ماه آغاز و تا مهرماه ادامه دارد. شهرستان رودان با بیش از ۱۲۴ هزار نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.

خبرنگار صدف نیوز: یوسف ملایی

عکاس: رهبر امامدادی

ساعت: ۰۶:۴۸ بعد از ظهر - ۱۴۰۲/۰۵/۳۰

Views: 108

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *