سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

توسعه اقتصاد “دریامحور” در استان هرمزگان

استاندار هرمزگان تاکید کرد:

توسعه اقتصاد “دریامحور” در استان هرمزگان

اقتصاد دریامحور

استاندار هرمزگان بر لزوم تدوین مدل حکمرانی مطلوب دریاپایه و توسعه اقتصاد دریامحور تاکید کرد و بیان داشت: باید در مدل حکمرانی مطلوب از تجارب بین‌المللی استفاده کرد.

به گزارش صدف نیوز، کارگروه توسعه دریامحور استان هرمزگان به ریاست استاندار و با حضور حسن بیک محمدلو مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور و مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شد.

مهدی دوستی در این کارگروه، اظهار داشت: ما اگر مدل مطلوب حکمرانی در دریا را تعریف کنیم می‌توانیم برای روش‌های دستیابی به آن برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کنیم و معتقدیم برای این مهم  نیاز به سازه‌های جدید نداریم بلکه باید راندمان زیرساخت‌های موجود در کشور و استان را بالا ببریم.

وی افزود: برای ایجاد وضع مطلوب در توسعه دریامحور می‌توانیم از الگوهای بین‌المللی مانند کُدینگ دریایی کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل(آنتکاد) استفاده کنیم که عمده بخش‌های توسعه و اقتصاد دریا را در بر می‌گیرد.

استاندار هرمزگان، عنوان‌کرد: در اولین جلسه کارگروه  توسعه دریامحور، تکلیفی برای دستگاه‌های اجرایی مشخص شد مبنی بر اینکه همه دستگاه‌ها مدل‌های مطلوب خود را ارائه دهند تا بتوانیم به جمع‌بندی مدل نهایی برای توسعه دریایی استان برسیم.

حسن بیک محمد‌لو مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، در این نشست، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در رابطه با توسعه دریامحور، اظهارداشت: دریا برخی ملزومات و مقدمات واجبی دارد که قبل از ورود به اقتصاد باید به آن‌ها پرداخته شود.

وی افزود: توسعه دریا محور ۵ رکنِ، امنیتی، علم و فناوری، محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی دارد که متولی بخش امنیتی و محیط‌زیستی مشخص است اما باید برای بخش‌های دیگر این توسعه نیز متولی ایجاد شود تا بخش‌های اجتماعی، علمی و اقتصادی دریا به حال خود رها نشود.

حسن بیک محمد‌لو، عنوان کرد: تشکیل کارگروه‌های مرتبط، تعیین کد فعالیت‌های اقتصادی و تقسیم کار راهبردی و ماتریسی، تعیین روش‌های تامین مالی جدید، تعیین مناطق ساحلی و الزام به محاسبه سهم ارزش افزوده مناطق ساحلی با استفاده از حسابداری اقماری و استفاده از مشارکت مناطق آزاد و سازمان مکران از پیشنهاداتی است که باید در راستای توسعه دریامحور استفاده شود.

گفتنی است در این نشست، مطالعات تطبیقی دولت سیزدهم برای توسعه دریامحور به عنوان محور و مبنای توسعه در استان هرمزگان تعیین شد.

ساعت: ۱۱:۲۱ قبل از ظهر - ۱۴۰۲/۰۷/۱۹

Views: 130

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *