صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

هجدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان افتتاح شد

هجدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان افتتاح شد

افتتاح هجدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان

هجدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان پس از یک وقفه چهار ساله، عصر روز ۲۲ بهمن ماه با حضور استاندار هرمزگان، نماینده ولی فقیه در استان، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان و جمعی از مدیران و اصحاب فرهنگ و هنر رسما فعالیت خود را با حضور ۳۵۰ ناشر کشوری آغاز کرد.

به گزارش صدف نیوز، مهدی دوستی در آیین گشایش رسمی هجدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان در محل دائمی نمایشگاه‌های بندرعباس، گفت: روایت مکتوب از دفاع مقدس و وصایای شهدا گنجینه‌ای برای آیندگان است.

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه فرهنگ و ادبیات فارسی و دینی ما ایرانیان یکی از غنی‌ترین فرهنگ های جهان است، افزود: این امر نشان‌ دهنده‌ حاکمیت عقل و دانش در امور زندگی ایرانیان در گذشته بوده است.

وی با اشاره به چهره‌های درخشان ادب و فرهنگ ایران افزود: مطالعه‌ کتاب به صورت فیزیکی از حلاوت و شیرینی خاصی برخوردار است و قابل قیاس با مطالعه‌ی نوشتار در فضای مجازی نیست.

مهدی دوستی با بیان اینکه بسیاری از استراتژیست‌های جهان مطالعه‌ تاریخ را به عنوان امری مهم قلمداد می‌کنند، گفت: کتاب خواندن امری است که به انسان‌ها عمق و وسعت فکر و تحلیل می‌بخشد و هیچ انسانی بی‌نیاز از مطالعه نیست.

شاخص‌ترین چیزی که فرهنگ را شکل می‌دهد کتاب است

رئیس شورای فرهنگ عمومی هرمزگان گفت: شاخص‌ترین چیزی که فرهنگ را شکل می‌دهد کتاب است.

محمد عبادی‌زاده در آئین گشایش هجدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان از تاثیر کتاب و کتابخوانی گفت و افزود: شاخص‌ترین چیزی که فرهنگ را شکل می‌دهد کتاب است.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان ضمن سپاسگزاری از دست اندرکاران برپایی نمایشگاه کتاب گفت: روز بسیار مبارکی  برای صاحبان فرهنگ و هنر و ادبیات است زیرا بعد از وقفه‌ای که کرونا ایجاد کرد دوستداران کتاب بی‌صبرانه منتظر چنین روزی بودند.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده اضافه  کرد: کتاب میزان فرهیختگی جامعه است. قطعا یکی از شاخص‌های فرهیختگی، میل به کتاب و کتابخوانی در جامعه است.

وی ادامه داد: خوشحالم از اینکه از فروشندگان، ناشران و نویسندگان در ادوار گذشته که سوال کرده ام، آن‌ها با اطمینان گفته‌اند: استان هرمزگان یکی از بهترین استان ها برای نمایشگاه کتاب است زیرا کتاب را می‌خرند و می‌خوانند و این نشان دهنده سطح فرهیختگی جامعه ما است.

امام جمعه بندرعباس در بخش دیگری از سخنانش ابراز داشت: بخش نرم افزاری کتاب جایگاه ویژه‌ای در اشاعه فرهنگ و هدایتگری دارد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی همچنین گفت: خداوند در چندین مورد از قرآن کریم به عنوان کتاب نام برده است. قرآن همان کتاب واقعی است و آن‌ جا که می فرماید ذالک الکتاب، اشاره به دور دارد که به معنای تکریم و تعظیم آن است.

حجهالاسلام عبادی زاده در بخش سوم سخنانش رهبر معظم انقلاب را حامی اصلی کتاب دانست و گفت: کتاب به عنوان یک محصول دانش بشری  از صدر اسلام مورد توجه ویژه قرار گرفت.

۳۰ هزار ساعت برای برپایی نمایشگاه کتاب هرمزگان تلاش شده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: ۳۰ هزار نفر ساعت برای برپایی نمایشگاه کتاب هرمزگان تلاش شده است.

اسمعیل جهانگیری در آیین گشایش رسمی هجدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان گفت: ۳۰هزار ساعت و ۱۵۰ نفر شبانه روزی تلاش کردند که نمایشگاه کتاب هرمزگان برگزار شود.

وی افزود: ۳۷۰ ناشر، ۳۳۰هزار جلد کتاب و ۲۶ هزار عنوان کتاب در این دوره از نمایشگاه کتاب ارائه می‌شود.

جهانگیری اضافه کرد: نمایشگاه امسال موضوع محور است و هر هرمزگانی خارج از بندرعباس نیز می‌تواند با ورود به‌ سایت « کتاب دات آی آر»  کتب مورد نیاز خود را تهیه کند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با بیان اینکه یکی از مطالبات فرهنگیان استان برگزاری نمایشگاه کتاب در سال جاری بود، گفت: در سفری که شهریورماه گذشته محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بندرعباس داشت، وعده داد نمایشگاه کتاب را در زمستان ۱۴۰۲ راه بیندازیم.

جهانگیری با بیان اینکه هرمزگان دومین استانی است که با شیوه‌ جدید و برپایه‌  موضوع محوری، پس از آذربایجان شرقی  در آن نمایشگاه کتاب برگزار می شود، افزود: پس از اتمام نمایشگاه کتاب هرمزگان در بندرعباس، نمایشگاه کتاب در جزیره کیش برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: نمایشگاه کتاب هرمزگان بخش‌های مختلف جنبی ویژه مانند؛ برگزاری چهلم شهدای حادثه‌ی تروریستی کرمان در دل خود برگزار خواهد کرد.

جهانگیری با بیان اینکه یکی دیگر از بخش جنبی نمایشگاه کتاب هرمزگان، اسناد انقلاب اسلامی در قالب تابلوهای عکس و استنادی است، گفت: بخش‌های دیگری جنبی نمایشگاه مانند شعر خوانی، کودک و … نیز برگزار خواهد شد.

گفتنی است: هجدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب هرمزگان ۲۱ الی ۲۷ بهمن ماه در محل دایمی نمایشگاهای واقع در سه راه جهانبار بندرعباس در حال برگزاری است.

ساعت: ۰۴:۳۹ بعد از ظهر - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳

Visits: 45

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *