صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

منطقه آزاد کیش بخشی از استان هرمزگان است یا تهران؟!

منطقه آزاد کیش بخشی از استان هرمزگان است یا تهران؟!

خانه مطبوعات هرمزگان

خانه مطبوعات هرمزگان

در پی ارسال معرفی نامه نماینده خانه مطبوعات هرمزگان به سازمان منطقه آزاد کیش، معاون فرهنگی این سازمان ضمن رد این درخواست، در پاسخ به نامه ارسالی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان بیان کرده که منطقه آزاد کیش یک منطقه مستقل بوده و مدیران استان هرمزگان حق دخالت در امور منطقه آزاد کیش را ندارند. وی افزود: اولا کسانی که این کار را انجام داده‌اند، کار درستی نکرده و در واقع به اهالی مطبوعات کیش توهین کرده‌اند، ثانیا مگر استان می‌تواند برای مصالح سازمان منطقه آزاد کیش تصمیم‌گیری کند که مدیرکل ارشاد هرمزگان به سازمان پیرامون نماینده خانه مطبوعات در این جزیره نامه‌نگاری کرده است.

رضوانی ادامه داد: به هیچ عنوان هیچ کدام از مدیران استانی نمی‌توانند برای منطقه آزاد تصمیم‌گیری کنند و به این منطقه دستور بدهند، چرا که منطقه آزاد کیش تابع قوانین کشور است و بر اساس همین قوانین کار خود را انجام می‌دهد و با سود بردن از ساختاری مشابه یک استان، کارهای خود را پیش می‌برد.

به گزارش صدف نیوز: به دنبال انتشار این خبر توسط خبرگزاری فارس، رئیس خانه مطبوعات هرمزگان در یک نشست خبری به اظهارات معاون فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش واکنش نشان داد و گفت: دامنه فعالیت مطبوعات و نمایندگی رسانه های استان, سراسر استان است و مناطق آزاد مستثنی نیستند.

شیرزاد عزتی در جمع اهالی مطبوعات و رسانه های استان با بیان اینکه کیش بخشی از هویت هرمزگان است تصریح کرد : منطقه آزاد به معنای جدا سازی فرهنگ یک جزیره از سرزمین اصلی نیست.

 وی ادامه داد: هرمزگان از گاوبندی تا جاسک و از حاجی آباد تا ابوموسی و کیش است و این شامل همه حوزه های صنعتی ، تجاری و به خصوص فرهنگی است .

رییس خانه مطبوعات اضافه کرد : منطقه آزاد با هدف تسهیل سرمایه گذاری ایجاد شده نه اینکه فرهنگ مردم را از سرزمین اصلی جدا کند .

عزتی تاکید کرد : منطقه آزاد در تمام شاخص های فرهنگی زیر مجموعه قوانین  ملی است و رسانه های ما همه مجوز فعالیت شان استان هرمزگان است و کیش هم در مجوز ها استثنا نشده است .

این فعال مطبوعاتی یادآور شد : مگر کیش سرزمین محصور شده و پادگانی است که رسانه های سرزمین اصلی حق فعالیت را نداشته باشند ؟!

رییس خانه مطبوعات هرمزگان در پاسخ به بخشی از مصاحبه ی معاون فرهنگی منطقه آزاد کیش با خبرگزاری فارس اظهار داشت : این مسئول اظهارات بی مبنا و اساس بیان کرده اند و رسانه های هرمزگان حق دارند در سرزمین خود گسترده فعالیت داشته باشند.

عزتی خانه مطبوعات هرمزگان را تشکل قوی ، مستقل و خانه امن جامعه مطبوعاتی هرمزگان دانست و افزود : خانه مطبوعات براساس اساسنامه می تواند شعبه و شعبه هایی در سراسر هرمزگان راه اندازی نماید و در این راستا در شهرستان قشم و سایر شهرستان ها نیز این اقدام صورت گرفته و تاکنون مشکلی وجود نداشته است .

وی با بیان اینکه خانه مطبوعات هرمزگان در فضای همدلی و انسجام دور پنجم فعالیت خود را انجام و اقدامات قابل توجهی انجام داده  بیان داشت : هیچ کس حق ندارد به دلایل شخصی و مغرضانه به این خانه که برآمده از آرای جامعه مطبوعاتی استان است تعرض نماید .

عزتی در ادامه گفت : راه اندازی نمایندگی و شعبه خانه مطبوعات هرمزگان در شهرستان های تابع استان با هدف ساماندهی خبرنگاران و دفاع از حقوق آنان در مواقع لزوم و رفع مشکلاتشان بوده است و هیچ مغایرتی با قانون نداشته بلکه جز اختیارات ماست .

رییس خانه خاطر نشان کرد :دفاتر و شعب خانه مطبوعات در سراسر استان ایجاد و فعالیت ها ادامه می یابد .

عزتی تصریح کرد : معاون یک منطقه حق ندارد جامعه مطبوعاتی هرمزگان را به سخره بگیرد بنابراین اگر اهل تحلیل هستند به عنوان کارشناس در جای دیگر صحبت کنند .

وی گفته های این مقام مسئول را توهین به جامعه ی مطبوعاتی و همه تشکل ها دانست و افزود : خانه مطبوعات عنوانی کلیشه ای نیست بلکه فعالیت قانونی و براساس اساسنامه داشته که لازم است این مقام مسئول در این زمینه اطلاعات خود را افزایش دهند .

عزتی با بیان این مطلب که به استقلال حوزه رسانه اعتقاد دارد تاکید کرد : حوزه فرهنگ موضوعی نیست که آن را جدا از فرهنگ ایران در جزایر دانست .

وی با بیان این که اهانت معاون فرهنگی منطقه آزاد کیش بی پاسخ نمی ماند ,خواستار تجدید نظر در گفتار این معاون شد.

با واکنشی که معاون فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش به معرفی نامه نماینده خانه مطبوعات هرمزگان داده شده این سئوال پیش می آید که منطقه آزاد کیش بخشی از استان هرمزگان است یا تهران؟ اگر قرار باشد هر منطقه و جزیره ای که منطقه آزاد اعلام شد ادعای خودمختاری کند، چه معنایی خواهد داشت؟ اگر وعده تبدیل تمام جزایر به منطقه آزاد شدن عملی شود و هر منطقه آزاد، ساز خودش را بزند آن وقت دیگر از استان چه باقی می ماند؟

Visits: 7

One comment on “منطقه آزاد کیش بخشی از استان هرمزگان است یا تهران؟!

  1. جعفري گفت:

    ظاهرا مسئولان منطقه آزاد کیش هم خیلی خودشان را بزرگ می بینند! باید بخش کیش هم دارای اداره ارشاد و زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *