صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

خلیج فارس، خلیج دوستی، محبت و صلح است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

خلیج فارس، خلیج دوستی، محبت و صلح است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تاریخ مسوولیت نام خلیج فارس را به ما سپرده و باید از آن حراست کرده و در بازی تغییر نام گرفتار نشویم و خلیج فارس خلیج دوستی ، محبت و صلح است و ایرانیان هزاران سال با اعراب رابطه داشتند و ایران مهد پرورش زبان عربی بوده است.

به گزارش کمیته اطلاع‌رسانی چهارمین جشنواره ملی فرهنگی و هنری، دکتر علی جنتی در اختتامیه چهارمین جشنواره ملی فرهنگی هنری خلیج‌فارس که در تالار شهید آوینی بندرعباس برگزار شد اظهار کرد: پیشنهاد می‌شود دبیرخانه کوچک جشنواره به بنیاد خلیج‌فارس تغییر نام یابد و زمینه تولید آثار برتر در جشنواره را فراهم شود.

 وی با اشاره به اینکه وزارت ارشاد بر اساس وظایف ذاتی تمام تلاشش را به کار می‌گیرد تا این مهم تحقق یابد، خواستار برگزاری هرچه باشکوه‌تر جشنواره خلیج‌فارس در سالهای آتی شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با قدردانی از استاندار هرمزگان و مدیرکل ارشاد اسلامی استان، خاطرنشان کرد: باید نمایشگاه فرهنگی هنری و تاریخ خلیج‌فارس با استفاده از اسناد موجود جمع‌آوری شود و زمینه انتشار اسناد در شبکه‌های مجازی فراهم گردد تا نام خلیج‌فارس در سطح بین‌المللی بدرخشد.

دکترجنتی بیان داشت:ایران بالقوه سرشت دفاع ازفرهنگ خودش را دارد وباید آن را کشف کرد وپدران و نیاکان ما اهل خرد و تدبیر و دانایی بودند و به پشتوانه همین خرد و دانش نام خلیج فارس حفظ شده و خواهد شد.

وی ادامه داد: تا زمانی که ایران و ایرانی زنده است این گوهر بی مانند، خلیج فارس می ماند همانگونه که در دیرینه ترین اطلس جهان از خلیج فارس یاد کرده اند وکشورهای نوظهور نمی توانند نام خلیج فارس را تغییر دهند.

دکترجنتی تصریح کرد: فلسفه ظریفی در پشت این نامگذاری نهفته است و دنیای مدرن امروز با وجود تمام پیشرفتها بدنه تاریخی لرزانی دارد و قدرت های مستکبر می دانند که ایرانی سر تعظیم فرود نمی آوردبنابر این از هر حربه ایی برای سلب اعتماد به نفس مردم این منطقه استفاده می کنند و به توهمات دامن می زنند تا امتیاز بگیرند.

وی اضافه کرد: منافع عده ایی با اختلاف در خاورمیانه گره خورده و آنها می کوشند از احساسات مردم سوء استفاده کنند و بذر نفاق و اختلاف را بپراکنند که تا حدی هم موفق شده اند بنابر این نباید در بازی خطرناک قومی و نژادی وتغییر نام گرفتار شویم لذا با هوشیاری نگهبان نامی باشیم که تاریخ مسوولیت آن را به ما سپرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین پیشنهاد داد: موزه و گنجینه تمام اسناد مرتبط جمع آوری و حفظ شود و در معرض نمایش عموم قرار گیرد تا زمینه آشنایی بیش از پیش همه کشورها از این منطقه فراهم شود.

جنتی تاکیدکرد: ناشران و هنرمندانی که آثاری دراین زمینه تولید کرده اند مورد تشویق و قدردانی قرار بگیرند و پژوهندگان تمام تلاش خودشان را برای کشف اسناد خلیج فارس به کار گمارند.

وی با بیان اینکه خلیج فارس اکنون به نماد غیرت ایرانیان تبدیل شده است گفت: بسیاری از اسناد پژوهشی و تاریخی در این حوزه غبار گذشت زمان خورده که باید احیا شوند و فرهنگ شفاهی مردمان جنوب نیازمند حفظ و صیانت و معرفی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: خلیج فارس یادآور شکستن غرور مزدوران زیر گامهای فرزندان ایران و

نگین نیلگون کتاب قطور رازهای مانده در سینه تاریخ و غرور ملت ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.