صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

با اقتصاد مقاومتی، کشوری مقاوم خواهیم داشت

با اقتصاد مقاومتی ، کشوری مقاوم خواهیم داشت

(به قلم: حسین فریدونی – سردبیر)

ابلاغ سیاست های کلی «اقتصاد مقاومتی» که از سوی مقام معظم رهبری انجام شد در کنار بحث هدفمند شدن یارانه ها، بسیار مطرح شده و علاوه بر آنکه در محافل اقتصادی مورد بحث قرار می گیرد، در محافل سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و … نیز از آن صحبت به میان می آید. البته بحث اقتصاد مقاومتی ما با ریاضت اقتصادی که در برخی کشورهای غربی مطرح شده فرق دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با ابلاغ سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» بر اساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، تأکید کردند: “پیروی از الگوی علمی و بومی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی، عامل شکست و عقب نشینی دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی علیه ملت ایران خواهد شد، همچنین اقتصاد مقاومتی خواهد توانست در بحران‌های رو به افزایش جهانی، الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق حماسه اقتصادی فراهم کند.”

شکی در این نیست که مردم ایران، مردمی مقاوم هستند و مقاومت داشتن خود را در تمامی صحنه ها، به خوبی نشان داده اند که نمونه بارز آن، مقاومت در برابر تجاوز بیگانه به خاک وطن، مقاومت در برابر تحریم های جهانی، مقاومت در برابر تهاجم فرهنگی، مقاومت در برابر فشارهای سیاسی و مقاومت در برابر حوادث طبیعی و غیر طبیعی بوده است. پس بجاست که ایران اسلامی را پایگاه بزرگ مقاومت بنامیم.

معروفترین پایگاه مقاومت مردم ایران “پایگاه بسیج” است که افتخار آفرین ترین پایگاه بوده و خواهد بود. پایگاههای مقاومت دیگری نیز وجود دارد که مهمترین آن، پایگاه مقاومت اقتصادی است. در این پایگاه، مردم درس خودکفایی، صرفه جویی و مبارزه با اسراف را فرا می گیرند.

مردم ایران در این پایگاه یاد می گیرند که چگونه روی پای خود بایستند تا محتاج بیگانگان نباشند، یاد می گیرند که چگونه تولید کننده باشند نه مصرف کننده، یاد می گیرند که چگونه در مواقع تحریم آستین همت را بالا بزنند و مواد مورد نیاز صنایع کشور را خود تامین کنند، یاد می گیرند که چگونه به دانش صلح آمیز هسته ای دست یابند و جهانیان را به حیرت وادارند.

تیم مذاکره کننده کشورمان در دولت تدبیر و امید نیز با تکیه بر این سیاست کلی، در برابر زیاده خواهی های کشورهای غربی با مقاومت مثال زدنی به پیش می رود و تلاش دارند که صلح آمیز بودن فعالیتهای هسته ای و حقانیت کشورمان را به جهانیان ثابت کنند. گرچه تاکنون حسن نیتی از جانب آمریکا و کشورهای غربی مشاهده نکرده ایم ولی ما همچنان مقاومت می کنیم و ترسی از تحریم های احتمالی و گزینه های روی میزشان نداریم.

ملت ما از تحریمها و تهدیدها هراسی ندارند وهمه اینها را به فرصت تبدیل می کنند، فرصتی برای خودکفایی و پیشرفت.

بد نیست از خود بپرسیم اگر در دوران دفاع مقدس، با تحریم نظامی مواجه نبودیم آیا می توانستیم در صنایع نظامی به این همه پیشرفت دست پیدا کنیم که اکنون ابرقدرتهایی مثل آمریکا و انگلیس نیز جرات روبرو شدن را با ما ندارند؟

تحریم ها ممکن است در ابتدا سختی هایی را برای ما داشته باشد ولی در دراز مدت به نفع ماست.

بازدیدها: ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.