سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

سرانه مصرف برق هر خانوار هرمزگانی ۱۱ هزار کیلووات ساعت است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق

سرانه مصرف برق هر خانوار هرمزگانی ۱۱ هزار کیلووات ساعت است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان در این نشست گفت: متوسط سرانه مصرف برق هر خانوار هرمزگانی ۱۱ هزار کیلووات ساعت است در حالی که این میزان برای متوسط کشور دو هزارو ۵۰۰ کیلووات ساعت می باشد.

مهندس عبدالصاحب ارجمند در جلسه پایلوت مشارکت بسیج در مدیریت انرژی ساختمان که با حضور فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شرکت توانیر، مسئول کانون های بسیج مهندسین وزارت نیرو و نمایندگانی از سازمان بهره وری انرژی ایران و سازمان انرژی های نو برگزار شد، افزود: میزان سرمایه گذاری استان در بخش تولید، انتقال و توزیع برق ۳ تا ۴ برابر سایر استانها است وبه همین میزان نیز مدیریت بهینه مصرف برق بازگشت سرمایه دارد. وی ادامه داد: این ظرفیت در استان وجود دارد تا با بهینه سازی مصرف انرژی بدون کاستن از رفاه خانواده ها و کاهش تولید ناخالص ملی، مصرف برق را کاهش داد.با توجه به اینکه مصرف برق استان بیش از ۳ برابر متوسط کشور است، ظرفیت مدیریت مصرف برق نیز چندین برابر است به گونه ای که ممیزی انرژی در برخی از ساختمانها نشان داده ما می توانیم تا ۳۰ درصد در بخش سرمایشی صرفه جویی کنیم بدون اینکه خدشه ای به رفاه مردم وارد شود.

مهندس ارجمند افزود: پیک مصرف تابستان امسال در حالی به یکهزارو ۸۰۰ مگاوات رسید که این میزان در زمستان ۶۰۰ مگاوات می باشد. وی ادامه داد: این رقم بیانگر این است که یکهزارو ۲۰۰ مگاوات فقط برای مصرف سرمایشی می باشد. البته این ظرفیت در استان وجود دارد تا با استفاده از دستگاههای سرمایشی با بازده بالا و اجرای مباحث ساختمان حدود ۶۰۰ مگاوات را کاهش داد.

وی تصریح کرد:پیش بینی ما برای تابستان امسال، گرمای شدید و طاقت فرسا بود که خوشبختانه با اقدامات به موقع این شرکت پیک بار امسال کنترل شد. وی ادامه داد: انتظار می رفت با ورود ماه مبارک رمضان و بازگشت مردم از مسافرت ،پیک مصرف در ابتدای ماه رمضان حدود ۱۰۰ مگاوات افزایش یابد که با اقدام به موقع در بخش مدیریت مصرف و اجرای برنامه های مختلف فرهنگی از جمله برنامه دلهای آسمانی، پیک مصرف افزایش چندانی نداشت. مهندس ارجمند با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از مصرف برق مربوط به مشترکین کشاورزی می باشد، افزود: شرکت توزیع نیروی برق با انعقاد قرارداد با کشاورزان مبنی بر خاموش کردن موتورهای برق در ساعات اوج مصرف گام موثری در کاهش پیک مصرف برداشت.

در ادامه این نشست نیز فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شرکت توانیر گفت: بسیج توانیر همت خود را برای کاهش مصرف برق جزم کرده و از تمام ظرفیت های خود استفاده می نماید.

هاشم صحراپور افزود: ما در مجموعه شرکت توانیر می توانیم با استفاده از ظرفیت بسیج مهندسین و متخصصین، اقداماتی که نیاز صنعت برق است به خوبی انجام دهیم. وی ادامه داد: در سالهای اخیر هروقت با مشکل روبرو شده ایم، بسیج قدم پیش گذاشته و توانسته مشکل را برطرف نماید.

صحراپور اضافه کرد: امروز بسیج صنعت برق کشور این آمادگی را دارد برای هرگونه خدمت رسانی بویژه بحث صرفه جویی و بهینه مصرف کردن انرژی، قدمهای موثری بردارد.

در ادامه این نشست نیز مسئول کانون های بسیج مهندسین وزارت نیرو گفت: تفکر بسیج در وزارت نیرو جدا از موازی کاری است و این نهاد در مواقعی وارد میدان می شود که چالش مهمی پیش روی صنعت آب و برق باشد تا با استفاده از تفکر بسیجی مشکلات را برطرف نماید.

مشایخی افزود: ما باید باهمدلی و همیاری به دنبال این باشیم مشکلات صنعت برق را حل و فصل نماییم تا علاوه بر خدمت به مردم ، کارایی بسیج مهندسین نیز به اثبات برسد. وی ادامه داد: بسیج به دنبال این است تا افراد متخصص را جذب و با استفاده از استراتژی بسیج برای آنها کار تعریف نماید.

در پایان این نشست نیز فعالان طرح مشارکت بسیج در مدیریت انرژی ساختمان مورد تقدیر قرار گرفتند.

Views: 382

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *