شماره مجوز: 83030

هشدار مدیر کل ثبت احوال هرمزگان نسبت به پیر شدن جمعیت کشور

هشدار مدیر کل ثبت احوال هرمزگان نسبت به پیر شدن جمعیت کشور

مهدی عسکری زاده

مهدی عسکری زاده

مدیر کل ثبت احوال هرمزگان با بیان اینکه در صورت ادامه روند فعلی زاد و ولد در کشور شاهد پیری هرم جمعیتی در آینده خواهیم بود، اظهار داشت: در حال حاضر یک سوم از جمعیت هرمزگان خارج از سن فعالیت قرار دارد.

به گزارش صدف نیوز، مهندس مهدی عسکری‌زاده با بیان اینکه امروزه در جوامع توسعه‌یافته پویایی جمعیت از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: این در حالیست که در کشوری همانند ایران طی دهه‌های اخیر اغلب امور جمعیتی توجه شده و کمتر به ساختار جمعیت به ویژه ساختار سنی مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ایران در حال گذارهای ساختار سنی از مسائل و موضوعات مهم در امور جمیعتی و توسعه‌ای کشور محسوب می‌شود، افزود: باید توجه داشت که فرآیند گذار جمعیتی در کشوری همانند ایران تکمیل شده است.

بنابر اظهارات مدیر کل ثبت احوال هرمزگان، باید به این نکته توجه داشت که گروه‌های سنی به طور طبیعی نیازها و برنامه‌ ریزی‌های ویژه خود را خواهان هستند و در همین راستاست که باید به جزئیات نیازهای گروه‌های مخلتف توجه وافر داشت.

وی در ادامه افزود: گذار سنی شامل چهار مرحله متمایز فاز کودکی (زیر ۱۵ سال)، سپس فاز جوانی (۲۹-۱۵)، بعد از آن فاز بلوغ جمعیت یا میانسالی (۶۴-۳۰) و در نهایت فاز سالمندی (۶۵ ساله و بالاتر) است.

مهندس عسکری‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کشور ایران در دو دهه اخیر با پدیده «تورم جوانی» مواجه شده است، افزود: در حال حاضر نزدیک به یک سوم جمعیت ایران را جوانان ۲۹-۱۵ ساله تشکیل می‌دهند.

وی افزود: از این رو، جمعیت جوان کشور از ویژگی‌هایی توسعه‌ای نظیر تحصیلات عالی، آگاهی و مهارت برخوردار است که می‌تواند منشا تحولات اجتماعی، اقتصادی و تکنولوژیکی در کشور شود که با در نظر داشتن منافع و مزایای بالقوه این تجربه گذار جمعیتی در کشور، محققیان چنین ساختار جمعیتی را به «پنجره» یا «هدیه» جمعیتی تعبیر و اقتصاددانان نیز از آن به‌ عنوان «سود جمعیتی» یاد کرده‌اند.

به گفته این مسئول، پنجره جمیعتی به دوره زمانی اطلاق می‌شود که جمعیت افراد خارج از سن فعالیت (زیر ۱۵ سال و بالای ۶۵ سال و بالاتر) در هر کشور به حداکثر و یک سوم از کل جمعیت در آن کشور برسد.

وی ادامه داد: در حال حاضر طبق سرشماری‌های موجود بیش از ۷۱ درصد جمعیت کشور در سن فعالیت قرار دارند و این در حالیست که این رقم در هرمزگان برابر با ۶۷٫۱۹ درصد از کل جمعیت است که ۳۲٫۸۱ درصد از جمعیت این استان نیز در سن خارج از فعالیت قرار دارند.

مدیر کل ثبت احوال هرمزگان، اضافه کرد: این در حالیست که طبق آخرین سرشماری در هرمزگان بیش از ۴۵۷ هزار نفر زیر ۱۵ سال و بیش از ۶۰ هزار نفر در استان بالای ۶۵ هستند.

عسکری‌زاده همچنین ضمن هشدار نسبت به کاهش جمعیت و پیر شدن هرم جمعیتی اظهار داشت: اگر رشد جمعیت به همین منوال پیش برود مطمئنا در آینده کشور با جمعیت پیر روبرو خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *