صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

بندرعباس، شهری سرسبز با وجود کم آبی

مراسم روز درختکاری به همت سازمان پارک ها و فضای سبز برگزار شد؛

بندرعباس شهری سرسبز با وجود کم آبی

درختکاری در بندرعباس

درختکاری در بندرعباس

به مناسبت ۱۵ اسفند ماه روز درختکاری طی مراسمی با حضور تعدادی از مدیران اجرایی استان و شهرستان بندرعباس و جمعی از شهروندان و دانش آموزان بیش از ۱۵۰۰ اصله نهال مقاوم به خشکی و بومی در زمینی به مساحت بیش از ۲ هکتار در بلوار امام حسین (ع) کاشته شد.

امید ذاکری مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری بندرعباس در این مراسم که با همت این سازمان برگزار گردید گفت: درختکاری از کهن ترین سنت های ایرانیان بوده و همچنین در آیات و روایات دینی ما مسلمانان به لزوم کاشت درخت توصیه بسیاری گردیده است.

ذاکری با اشاره به برنامه های این سازمان در خصوص توسعه فضای سبز شهر بندرعباس افزود: توجه به کاشت گونه های مقاوم به خشکی و بومی که با شرایط اقلیمی و آب و هوای این شهر سازگار می باشد از مهمترین برنامه های این سازمان می باشد و در این راستا تاکنون بیش از ۱۰۰ گونه نهال بومی جدید شناسایی و برنامه های لازم جهت اهلی کردن تولید نهال آنها در نهالستان مرکزی این سازمان در حال اجراء می باشد.

این مقام مسئول با اشاره به بحران کم آبی که در حال حاضر گریبانگیر توسعه فضای سبز در شهر بندرعباس است گفت: این سازمان در خصوص برون رفت از این مشکل اقداماتی از قبیل حفر بیش از ۲۷ حلقه چاه آب با همکاری شرکت آب منطقه ای استان، تجهیز و آماده سازی چاه های موجود، استفاده از آب های سطحی نامتعارف، استفاده از سیستم های آبیاری نوین و سیستم آبیاری تحت فشار، انجام مطالعات لازم در خصوص استفاده از پساب فاضلاب شهری در صورت همکاری شرکت آب و فاضلاب شهری عنوان نمود.

وی از پایان نیاز آبی ۴ بوستان بزرگ و اصلی شهر به آب شرب شهری خبر داد و گفت: برنامه ریزی های لازم در خصوص قطع نیاز آبی ۲ بوستان دیگر به آب شرب نیز در حال انجام می باشد.

وی در ادامه توجه به اصول طراحی کاشت فضای سبز در این روز به اجرای سیستم آبیاری قطره ای کلیه نهال های کاشت شده اشاره نمود عنوان کرد که در محل کاشت روز درختکاری یک حلقه چاه آب حفاری گردیده که به زودی آب درختان کاشت شده از این محل تامین خواهد گردید.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز از برگزاری جشن بزرگ همیاران فضای سبز در این روز خبر داد و گفت: طرح همیار فضای سبز در ۱۵ اسفند ماه ۹۲ و در سطح مدارس شهر بندرعباس اجرا گردید، در این طرح دانش آموزان ضمن فراگیری آموزش های لازم در خصوص حفظ و توسعه فضای سبز این سازمان را در امر حفظ و گسترش فضاهای سبز همکاری می نمایند که در سال گذشته بیش از ۳۸۰۰ نفر دانش آموز دراین طرح ثبت نام نموده اند.

در این روز همیاران منتخب که در طول سال گذشته با این سازمان همکاری مستمر و مداوم داشته بوده اند نشان همیار دومی خود را دریافت نمودند.

وی دیگر اقدامات این سازمان را در روز درختکاری اهدای بیش از ۷۰۰ اصله نهال رایگان در اماکن نمازخانه، میدان امام و بوستان خلیج فارس عنوان نمود.

ذاکری از حمایت های شهردار، اعضای محترم شورا و شهردار مناطق تشکر و قدردانی نمود و ابراز امیدواری نمود که با توجه به برنامه ریزی ها و مطالعات انجام شده بتوانیم با همکاری سایر ادارات و سازمان های مرتبط و با یک اراده و همت والا، شاهد شهری سرسبز و شاداب باشیم.

بازدیدها: ۱۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *