شماره مجوز: 83030

دومین نشست تخصصی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های کشور در بندرعباس برگزار شد

دومین نشست تخصصی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های کشور در بندرعباس برگزار شد

نشست مدیران ارشاد سراسر کشور در بندرعباس

نشست مدیران ارشاد سراسر کشور در بندرعباس

دومین نشست تخصصی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور و معاونین و مدیران ستادی وزارت ارشاد با حضور استاندار هرمزگان و نماینده ولی فقیه در استان در هتل هرمز بندرعباس برگزار گردید.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین نشست تخصصی با مدیران کل فرهنگ و ارشاد استان های کشور در بندرعباس، پنج اولویت اصلی این حوزه را در سطح استان ها اعلام کرد.

به گزارش صدف نیوز، دکتر سید علی صالحی در روز پایانی این نشست ضمن تقدیر از تلاش کارگروه های مختلف گفت: چهار کار گروه در بخش های گوناگون، مباحث متنوع فرهنگی کشور را با رویکرد اجرا در استان ها مورد بررسی دقیق قرار دادند که ۴۸۲ پیشنهاد مطرح و در تصمیم گیری نهایی، ۱۲۸ مورد به تصویب رسید.

وی افزود: با توجه به گستردگی مباحث و موضوعات مختلف در هر یک از استان های کشور رسیدن به یک جمع بندی نهایی کار سخت، دشوار و نیازمند تخصص و تبحر بود که رؤسای کار گروه ها به خوبی از عهده آن بر آمدند و بر همین اساس اولویت های مورد حمایت معاونت فرهنگی وزارت مشخص گردید.

معاون امور فرهنگی وزیر به پنج محور راهبردی این معاونت اشاره کرد و اظهار داشت: توجه ویژه به اقوام و مذاهب، ادبیات ملی، پرداختن به حوزه های فرهنگی نوظهور همچون فضای مجازی و … تولید برنامه های ملی و بین المللی فاخر و مبنا قرار دادن اقتصاد فرهنگ از اولویت های اصلی و محورهای اساسی مورد حمایت این معاونت در استان ها می باشد.

مدیر کل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان هرمزگان نیز گفت: مدیریت فضای فرهنگی مهمترین مهارت مدیران فرهنگی کشور است.

دکتر محمد مهدی احمدی، ضمن تأکید بر اهمیت داشتن مهارت های خاص و تأثیرگذار در حوزه مدیریت فرهنگی گفت: در توسعه و برنامه ریزی فرهنگی به تفکر استراتژیک فرهنگی توجه نمی شود که این مهارت تشخیص، تجربه و تحلیل نقاط ضعف و قوت فرهنگی دشمنان است که بر اساس آن فرصت ها و تهدید ها مشخص و برنامه ریزی لازم صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: تفکر استراتژیک فرهنگی مورد تأکید مقام معظم رهبری است و به صورت مستمر ایشان بر خطرات غفلت و اهمال فرهنگی تأکید داشته اند و این نقص باعث می شود فرصت های فرهنگی به تهدید تبدیل شود و اگر مدیران ، مسلح به آن شوند حرکت برعکس خواهد شد و تهدیدها به فرصت تبدیل می شود .

مدیر کل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اهمیت مدیریت متنوع فرهنگی تأکید کرد و اظهار داشت: بسیاری از استان ها دارای تنوع قومی هستند و باید یک الگوی فرهنگی طراحی شود که پاسخگوی همه نیازهای مردم و اقوام گوناگون باشد در غیر این صورت بخشی از مردم از سرانه برنامه های فرهنگی بی بهره می شوند.

احمدی اظهار داشت: مهارت رهبری و همچنین مهارت فضا سازی فرهنگی از اولویت های فعالیت در حوزه فرهنگ کشور است و باید فضای فرهنگی کشور را به گونه ای ترسیم کرد که همه بخش ها از آن تأثیر بپذیرند و خود را با آن وفق دهند.

آیت ا… نعیم آبادی نماینده ولی فقیه در استان نیز به مبانی فرهنگ اسلامی اشاره کرد و گفت: منبع فرهنگ در اسلام قرآن و سنت است که قرآن به مثابه دریا و سنت مفسر این دریا می باشد.

وی عنوان کرد: شناخت فرهنگ اصیل اسلامی از درون قرآن امکان پذیر است و یکی از وظایف اصلی متولیان فرهنگ توجه به این منبع عظیم و سیاستگذاری و برنامه ریزی بر اساس آن می باشد.

امام جمعه بندرعباس اظهار داشت: یکی از مباحث اصلی در حوزه فرهنگ اسلامی، مسأله ولایت فقیه می باشد و جایگاه ولایت فقیه جایگاه علم و اطمینان است و در هیچ جای دنیا چنین سیستم هوشمندانه و دقیقی که تأمین کننده تمام نیازهای فرهنگی ، اجتماعی و دینی جامعه باشد تبیین نشده است .

آیت ا… نعیم آبادی یاد آور شد: فرهنگ ناب اسلامی در برگیرنده تمام نیازهای کشور است و در حوزه فرهنگ اسلامی ما نیاز به سلیقه نداریم و نیازمند تبیین و تفسیر صحیح هستیم و در این صورت است که مشکلات حل خواهد شد.

استاندار هرمزگان هم در این نشست گفت: آرامشی که طی دوران مدیریت دولت تدبیر و امید در کشور ایجاد شده، حاصل گفتمان عقلانیت است که دکتر روحانی رئیس جمهوری مطرح کردند و نتیجه این گفتمان این شده که علی رغم اینکه اطراف کشور ما جنگ و خون ریزی است اما ایران همانند یک جزیره امن به کار خود ادامه می دهد.

دکتر جادری کمبود بودجه در بخش فرهنگ و عمران و دیگر بخش ها را ناشی از سیاست های نادرستی دانست که از دولت گذشته بر این دولت تحمیل شده است و اظهار داشت: باید تلاش کنیم از این مشکلات نیز با هنر مدیریتی خارج شویم.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان با تاکید بر اینکه هنر برای بیان حقایق است، اضافه کرد: بسیاری از موارد را می توان در قالب های هنری تبیین کرد و هنرمندان باید حقایق را در قالب هنر برای مردم تبیین کنند و در واقع هنر نمی تواند فرمایشی و دستوری باشد.

شایان ذکر است این نشست دو روزه طی روزهای ۲۵ و ۲۶ آذرماه ۱۳۹۴ در هتل هرمز بندرعباس برگزار گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *