صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

بهره برداری از واحد گازی نیروگاه گنو بندرعباس در دهه فجر

بهره برداری از واحد گازی نیروگاه گنو بندرعباس در دهه فجر

افتتاح نیروگاه گازی گنو

افتتاح نیروگاه گازی گنو

وزیر نیرو گفت: قرار داد ساخت نیروگاه برق یک هزارو ۴۰۰هزار مگاواتی بخار بین روسای جمهور ایران وروسیه دربندرعباس منعقد شده است.

به گزارش صدف نیوز، حمید چیت چیان به هنگام بهره برداری از واحد گازی نیروگاه گنو بندرعباس افزود:هم اکنون پس از این توافق در مراحل تعیین مکان قرار دارد که پس از آن عملیات اجرایی آغاز می شود.

وی ادامه داد: استان هرمزگان بیش از سه هزار مگاوات ظرفیت تولید برق دارد و با توجه به ساختار قوی در بندرعباس سه هزارو ۴۳۰ مگاوات برق دیگر بر ظرفیت تولید برق در هرمزگان افزوده می شود.

وزیر نیرو تصریح کرد: در دوران پسا تحریم ایران به مرکز(هاب ) انرژی در منطقه تبدیل می شود لذا اولویت وزارت نیرو تولید و صادرات برق به کشورهای همسایه است.

وزیر نیرو کاهش چهاردرصدی تلفات در شبکه های برق در یکسال و نیم آینده را از مهم ترین برنامه های دولت در این بخش اعلام کرد وافزود: تمام نیروگاه های گازی کشور با افزودن بخش بخار به نیروگاه سیکل ترکیبی تبدیل می شود.

مهندس چیت چیان یاد آور شد: ایران در دهه ۶۰ بطور مطلق توانایی ساخت نیروگاه نداشت ولی با تدابیر مدیران هوشمند آن زمان وبا راه اندازی موسسات و شرکت های داخلی و امضای قراردادهای دو جانبه با شرکتهای خارجی توانستیم در دهه ۸۰ در ساخت تجهیزات تولید و توزیع برق و ساخت نیروگاه خوداتکا شویم.

وی هم اکنون تمام مراحل ساخت نیروگاه ۶۴۸ مگاواتی گنو توسط متخصصان داخلی انجام شده و در دوران تحریمهای تحمیلی با اتکا به توانمندی های داخلی شاهد صادرات تجهیزات برق و خدمات فنی مهندسی به ۴۰ کشور دنیا و حتی ساخت سد و نیروگاههای بزرگ در کشورهای همسایه بودیم و در زمان تحریم ایران به یکی از صادرکنندگان برق تبدیل شد.

در چهارمین روز از دهه فجر، بخش گازی نیروگاه برق گنو بندرعباس با حضور معاون اول رئیس جمهوری ، وزیر نیرو ، استاندار هرمزگان وجمعی از مسئولان کشوری و استانی در شمال این شهربهره برداری شد.

نیروگاه سیکل نیروگاه گازی گنو نیز دارای چهار واحد هریک به ظرفیت ۱۶۲ مگاوات در مجموع با ۶۴۸مگاوات و ۱۰هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری بدست معاون اول رئیس جمهوری بهره برداری شد.

با بهره برداری از این دو واحد باقی مانده با هزینه ای افزون بر هفت هزار میلیارد ریال میزان ظرفیت تولید برق این نیروگاه به ۹۴۰مگاوات افزایش می یابد.

هدف از بهره برداری از این طرح را افزایش ظرفیت تولید برق منطقه وتامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری ، استفاده از حداکثر ظرفیت توان منهدسی داخل کشور ، پاسخ به نیاز روز افزون رشد مصرف استان ناشی از گسترش توسعه صنایع کشاورزی و مصارف عمومی وخانگی عنوان شده است.

نیروگاه سیکل ترکیبی هرمزگان در منطقه گنو به ظرفیت ۶۴۸ مگاوات برق ودر زمینی به مساحت ۵۶ هکتار در ۲۵کیلومتری شمال بندرعباس واقع شده است.

هرمزگان هم اکنون دارای دو نیروگاه تولید برق در بندرعباس است که با بهره برداری از نیروگاه گازی گنو تعداد آنها به سه واحد ومیزان تولید برق به دوهزارو هشت مگاوات برق افزایش می یابد.

Visits: 30

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *