سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

کشف ۸۷ درصدی جرائم سایبری در هرمزگان

کشف ۸۷ درصدی جرائم سایبری در هرمزگان

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان از کشف ۸۷ درصدی جرائم سایبری در سطح استان خبر داد.

سرهنگ”قرائی پور” در نشست با خبرنگاران در تشریح اقدامات پلیس فتا در ۱۱ ماهه امسال گفت:با تلاش شبانه روزی کارشناسان پلیس فتا بالغ بر ۱۶۰ نفر در زمینه ارتکاب جرائم رایانه ای شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند که ۸۰ در صد از آنان مرد و ۲۰ درصد زن هستند .

وی افزود: در این مدت، بیشترین جرائم رایانه ای برداشت غیرمجاز از حساب بانکی افراد از بستر اینترنت با ۴۱ درصد و کمترین آن انتشار تصاویر و فیلم های خانوادگی با حدود۵ درصد می باشد.

این مسئول انتظامی تصریح کرد: بیشترین علل وقوع جرائم رایانه ای بی دقتی و ناکافی بودن دانش رایانه ای کاربران است که زمینه ارتکاب جرم را فراهم می کند.

وی اشاره کرد: برداشت غیر مجاز اینترنتی از حساب های بانکی ۴۱ از جرائم سایبری را به خود اختصاص می دهد که در اکثر موارد اطمینان و اعتماد بی مورد برخی کاربران فضای مجازی و قبول پیشنهادات و وعده های داده شده در فضای مجازی عامل این جرم است.

سرهنگ”قرائی پور “اذعان داشت: در این ۱۱ ماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۳ درصد در کشف و ۴۵ در صد در دستگیری افزایش داشته ایم.

وی بیان داشت: حدود ۸ درصد از جرائم سایبری نشر اکاذیب و هتک حیثیت است که ایجاد محتوا و نشر اکاذیب چنانچه موجب تشویش اذهان عمومی شود جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد.

این مقام انتظامی ادامه داد: در این راستا از بتدای سال تا کنون در بحث پیشگیری از وقوع و کاهش آن در فضای مجازی نمایشگاه و جلساتی در زمینه های مختلف برای طیف های مختلف جامعه از جمله دانش آموزان ،معلمان و مربیان آموزش و پرورش،کارکنان دولت و عموم مردم برگزار شده است.

رئیس پلیس فتا “هرمزگان” در راستای پیشگیری از وقوع جرائم سایبری به کاربران توصیه کرد که موارد زیر را رعایت نمایند:

-حفظ اطلاعات توسط کاربران و مسئولان

-ارتقاء دانش رایانه ای در زمینه استفاده از فضای مجازی

-عدم استفاده از نرم افزارهای غیر مفید و بی مورد

-عدم قرار دادن اطلاعات شخصی ،شناسنامه ای و بانکی در این فضا

– تغییر دوره ای و لحظه ای رمز ها

و در پایان اینکه فرزندان را هوشیار کنیم که اطلاعات شخصی را در فضای مجازی بازگو نکنید،اطلاعات شخصی را به اشتراک نگذارید،در کافی نت ها پس از دریافت خدمات بانکی رمز را تغییر دهید،از رمز عبور یکسان استفاده نکنید وپیام های ناشناس را در ایمیل خود باز نکنید.

Views: 8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *