شماره مجوز: 83030

۱۳ شهر استان هرمزگان با بحران آب مواجه هستند

مدیرعامل آبفای هرمزگان:

۱۳ شهر استان هرمزگان با بحران آب مواجه هستند

برای اجرای طرح‌های مقابله با بحران آب و کاهش اثرات خشکسالی در شهرهای استان به بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم.

مدیرعامل آبفای هرمزگان با اشاره به کاهش میانگین بارندگی در ۱۰ سال اخیر به ۱۳۰ میلی‌متر، گفت: از مجموع ۲۰۸ حلقه چاه آب استان تنها ۱۰۰ حلقه در مدار تولید بوده و ۱۰۸ حلقه چاه نیز از مدار خارج‌شده است.همچنین از مجموع ظرفیت ۲۴۰ میلیون مترمکعبی سد استقلال ، حجم فعلی آن تنها ۶۰ میلیون مترمکعب است.

حسین خادمی افزود: میزان تولید آب استان در وضعیت فعلی ۳ هزار و ۱۵۷ لیتر بر ثانیه بوده که ۹۶۷ لیتر بر ثانیه کمبود آب‌داریم . همچنین نیاز آب استان در سال ۹۵، ۴ هزار و ۱۲۴ لیتر و در سال ۱۴۰۵ نیز ۶ هزار و ۸۰۰ لیتر بر ثانیه خواهد بود.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۱۳ شهر هرمزگان شامل؛ بندرعباس، بندر خمیر، سیریک، رویدر، بستک، جناح، گروک، فارغان، گوهران، دشتی، سندرک، قلعه قاضی و سردشت در وضعیت بحرانی قرار دارند و شش شهر بیکا، زیارتعلی، تخت، هشت بندی، سوزا و فرامرزان در آستانه بحران قرار دارند.

خادمی افزود: در راستای اجرای برنامه جامع مدیریت مصرف ، تامین آب و رفع بخش اعظم کمبودهای فعلی و رفع نیازهای آبی آتی ، طرح‌هایی نظیر؛ احداث آب‌شیرین‌کن در منطقه چارک به شهرستان بستک و جناح، آب‌شیرین‌کن بندرعباس ، سیریک و گروک و آب‌رسانی از سد شمیل به شهرهای تخت و قلعه قاضی درمجموع با ظرفیت ۱۴۰۰ لیتر بر ثانیه در دست اجراست.

این مقام مسئول افزود: برای اجرای طرح‌های مقابله با بحران آب و کاهش اثرات خشکسالی در شهرهای استان به اعتباری برابر ۲ هزار و ۳۵۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم و اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح های اضطراری جهت عبور از بحران آب کلانشهر بندرعباس نیز ۵۶۵ میلیارد ریال است.

مدیرعامل آبفای استان بابیان اینکه؛ در یازده‌ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ ، ۲۶۸ لیتر بر ثانیه کاهش میزان تولید و توزیع آب داشته‌ایم، تصریح کرد: با پیش‌بینی افزایش جمعیت تحت پو شش در سال ۹۵ و به‌تبع افزایش نیاز آبی آن در فصل گرم به ۲۶۹۰ لیتر بر ثانیه، این شرکت در راستای مدیریت مصرف و مدیریت توزیع آب با برنامه‌ریزی در این خصوص نسبت به‌صرفه جویی ۲۰۰ لیتر بر ثانیه ، نیاز آبی را به ۲۴۹۰ لیتر کاهش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *