شماره مجوز: 83030

برگزاری دومین همایش وحدت و همدلی مردم لارستان و هرمزگان

برگزاری دومین همایش وحدت و همدلی مردم لارستان و هرمزگان

همایش لارستانی های مقیم هرمزگان

دومین همایش بزرگ لارستانی های مقیم هرمزگان را بدون شک باید نماد بارز وحدت و همدلی و همگرایی دو منطقه هرمزگان و لارستان دانست.

بندرعباس هفته گذشته شاهد یک رویداد استثنایی بود و شهروندان دو استان همسایه که سالهاست با یکدیگر پیوند اخوت و برادری دارند، در فضایی مهربانانه هر یک از خوبی های دیگری گفتند.

به گزارش صدف نیوز به نقل از خبر هرمزگان: دومین همایش لارستانی های مقیم بندرعباس که به همت دکتر جعفرپور، نماینده مردم شریف لارستان و با همکاری فعالان لارستانی مقیم هرمزگان برگزار شد، با استقبال گسترده بزرگان و نخبگان سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقشار مختلف مردم روبرو و به شبی به یادماندنی تبدیل شد.

دیدن چهره های مورد اعتماد و وثوق لارستان و هرمزگان در این برنامه کنار یکدیگر، نشانه های خوب و روشنی از در پیش بودن اتفاقی بزرگ در آینده ای نزدیک بود که گویی همگی بر آن اتفاق نظر داشتند.

این گردهمایی هرچند دومین همایش لارستانی های مقیم هرمزگان بود اما این بار به واسطه حمایت چهره های محبوب و کارآمدی همچون محمد راستی- مشاور دانشگاه پیام نور کشور و مدیرعامل شرکت عمران منطقه آزاد قشم- توانسته بود طیف بسیار بیشتری را جذب نماید، به گونه ای که با استقبال کم نظیر سالن همایش مملو از جمعیت شده و عده زیادی به صورت ایستاده و در محوطه اطراف سالن بزرگ شرکت گاز، برنامه را دنبال می کردند.

از جمله نکات قابل توجه این برنامه، حضور قاطبه ی نمایندگان مردم هرمزگان (ذوالقدر، آشوری، هاشمی تختی، مرادی) در مجلس شورای اسلامی، نماینده عالی دولت در هرمزگان، فعالان مدنی و اقتصادی و مسوولان اجرایی استان هرمزگان در کنار نماینده مردم شریف لارستان، امام جمعه شهرستان، معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان، علمای بزرگ شیعه و سنی و در یک کلام افرادی با گرایش های متنوع سیاسی و فرهنگی بود که نشان می داد، هدف اصلی آن که ایجاد وحدت و همگرایی در بین مردم لارستان و هرمزگان است، در سطح عالی محقق شده است.

سخنرانان این همایش نیز همین اصل را به عنوان بیت مشترک انتخاب کرده و  بر ضرورت تحکیم پیوندهای همسایگی که سالهاست زندگی هایشان در هم آمیخته، تاکید داشتند.

این همایش با ویژگی های منحصر بفرد خود، سرآغاز قدم های بزرگ و تعیین کننده بعدیست که سرفصل جدیدی در دوستی مردم لارستان و بندرعباس خواهد گشود و به زودی خبرهای خوشی از این رویکرد، کام مردم هر دو منطقه را که با یکدیگر انس و الفت دیرینه ای دارند، شیرین خواهد کرد.

دومین همایش بزرگ لارستانی های مقیم هرمزگان را که بدون شک باید نماد بارز وحدت و همدلی و همگرایی دو منطقه هرمزگان و لارستان دانست، علاوه بر سخنرانی مقامات دو منطقه، با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، نمایشگاه صنایع دستی و غذایی منطقه لارستان بزرگ نیز همراه بود که با استقبال گسترده حاضران همراه شد.

این گزارش نگاهی دارد به گزیده ای از سخنرانی مقامات دو منطقه که با محوریت وحدت، تقویت مناسبات و اشتراکات و همچنین مولفه های توسعه ی مشترک، ایراد شد.

* لاریها مورد احترام ویژه مردم نجیب هرمزگان هستند// هرمزگان و لارستان یک بدنه واحد هستند

استاندار هرمزگان با قدردانی از بانیان برگزاری این همایش، حضور لارستانیهای مقیم هرمزگان را گرامی داشت و با تاکید بر اینکه استان هرمزگان به سرزمین محبت و الفت و سرزمینی که مردمش در مهمان نوازی و پذیرش مهمان زبانزد خاص و عام هستند، اظهار کرد: نام لارستان و نام لار با تاریخ جنوب ایران عجین شده است.

دکتر جاسم جادری افزود: تجار بزرگ لارستان نه تنها در جنوب ایران و کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس که در کشور بزرگ هند هم نام آشنا و نام آورند و توانسته اند با کیاست و ظرافت خاصی که در رفتار و کردار داشتند به دربار شاهان بزرگ نفوذ کنند و آنها را تحت تاثیر اخلاق و منش خویش قرار دهند.

وی با بیان اینکه از جمله شهرهایی که در دوران قدیم و کهن سکه ضرب کردند لاریها بودند، خاطرنشان کرد: در قرن هشتم و نهم و دهم قمری، در بازارهای تجاری خلیج فارس و هندوستان سکه لاری رواج داشته است که این امر بیانگر این است که رونق تجاری و اقتصادی محکمی در این منطقه بوده و تجار آن مورد اعتماد بوده اند.

استاندار هرمزگان همچنین گفت: وقتی نام یک لاری می آید یعنی اقتصاددان، یعنی ایده پرداز و صاحب فکر و اندیشه اقتصادی که این افتخاری برای همه لارستانی هاست.

جادری مردم خطه لارستان را مردمی با فرهنگ غنی، متواضع، صبور، کاردان و نیکوکار خطاب کرد و گفت: امروزه لاریها در بندرعباس زبانزد خاص و عام و مورد احترام ویژه مردم نجیب هرمزگان هستند.

نماینده عالی دولت در هرمزگان تاکید کرد: باید بتوانیم بر اساس سابقه تاریخی دو منطقه در جهت تقویت روابط بر مبنای توسعه و آبادانی هر دو منطقه گام برداریم.

جادری خاطرنشان کرد: وظیفه اجرایی ما ایجاب می کند که تلاش کنیم اتصال بندرعباس و بندرلنگه را از طریق راه آهن و باند دوم جاده موجود به لارستان فراهم کنیم که مقدمات این طرح بزرگ عمرانی فراهم است.

وی یادآور شد: از دیگر طرح های مشترک در توسعه منطقه نیز اینکه بندر شهید رجایی در استان هرمزگان به عنوان یک بندر کنار دریا و لار به عنوان بندر خشک و پشتیبان برای بندرعباس قابل تعریف است که بدلیل شرایط آب و هوایی و زمینه های مستعدی که در منطقه هست این طرح می تواند به عنوان یکی از مولفه های پدافند غیرعامل نیز مطرح باشد.

این مسوول همچنین گفت: تقویت روابط بین این دو همسایه که از سالها و قرنهای پیش وجود داشته است یقینا در توسعه منطقه جنوب نقش بسزایی دارد.

جادری تاکید کرد: حضور مسوولان عالی شهرستان لارستان  و بندرعباس در این همایش دلیل بر این موضوع است که هرمزگان و لارستان یک بدنه واحد هستند و می توانند راههای موفقیت آمیز سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و امنیتی را بهم گره بزنند.

استاندار هرمزگان در پایان گفت: به عنوان خدمتگزار مردم در استان هرمزگان، از هر نوع سرمایه گذاری در این استان که می تواند برای منطقه جنوب موثر باشد استقبال می کنیم.

*  نقطه عزیمت توسعه پایدار منطقه جنوب// پیوند اجتماعی فرهنگی دو منطقه ناگسستنی است

نماینده مردم بندرعباس نیز در این همایش گفت: تاریخ لارستان مشحون از مبارزات ضد استعمار است که تجلی این مبارزات نیز در کلام پرفروغ مقام معظم رهبری آمده است و همین کلام معظم له برای تبیین جایگاه مردم این منطقه کافی است.

دکتر محمد آشوری افزود: این جلسه که به همت جناب دکتر جعفرپور، همکار محترم ما در مجلس برگزار شده است نقطه آغاز عزیمتی به سمت پیوند مستحکمی است که از گذشته بین لارستان و هرمزگان وجود داشته است.

به گفته وی این همایش با هدف توسعه پایدار منطقه جنوب و هم افزایی مردم لارستان و مردم هرمزگان و لاریهای مقیم هرمزگان بر پاشده است.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی آباد و ابوموسی همچنین با اشاره به سابقه تاریخی دو منطقه گفت: از حدود ۶۰ سال پیش که موج مهاجرت به سمت سواحل جنوبی در استان هرمزگان بالاخص از منطقه لارستان آغاز شد، اتفاق مبارکی که افتاد امتزاج فرهنگی اجتماعی بود که بین مردم این دو استان ایجاد شد.

وی اضافه کرد: این مهاجرت ها شرایطی را برای تاثیر و تاثر بین وجوه مختلف در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی در بین دو منطقه فراهم کرد که اگر بخواهیم مرور اساسی بر این بحث داشته باشیم از حوصله جلسه خارج است.

آشوری یادآور شد: نیروهای لارستانی مقیم در بندرعباس در ساخت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و در مقاطع مختلف در دوران مبارزات انقلابی و دفاع مقدس نقش اساسی را در شکل دادن به این اتفاقات داشته اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین بیان داشت: در توسعه انسانی و مناسبات سیاسی منطقه، از ۲۲ فرماندار بعد از انقلاب در شهرستان بندرعباس که مسوولیت گرفتند چهار فرماندار اصالتا لاری بودند که یکی از آنها همین جناب آقای احمد راستی هستند که در جلسه در حضور دارند.

آشوری اضافه کرد: سه نفر هم وابستگان به لار بودند که یکی خودم به عنوان فرماندار بندرعباس بودم که تابعیت مضاعف دارم.

وی با بیان اینکه در حوزه شهرداری نیز زنده یاد قاسم کرمی و همچنین آقای سلطان زاده را داشتیم افزود: در مناصب مختلف نیز حضور فعال نیروهایی را داریم که در گذر تاریخ از لارستان به این استان آمده اند و به هرمزگان تعلق خاطر پیدا کرده اند.

نماینده مردم بندرعباس خاطرنشان کرد: با این مولفه ها وقتی نام لار و لارستان و بندرعباس را مطرح می کنیم یک پیوستگی اجتماعی مد نظر است.

آشوری با اشاره به اینکه در چارچوب این پیوستگی اجتماعی تاثیر و تاثر متقابل شکل می گیرد، گفت: در عرصه اقتصادی هم همین است، یعنی حضور اهالی لارستان چه برادران و خواهران شیعه و چه سنی هویتی که در شهر بندرعباس در چارچوب بازار اوزیها و بازار بزرگ بندرعباس که اصولا بازار لاریها تلقی می شود ایجاد کرده است کانون اقتصادی فعالی است که در جهت اعتلای اقتصادی این استان تاثیر گذار بوده است.

آشوری با بیان اینکه همه اینها می تواند نقطه عزیمتی برای توسعه پایدار منطقه جنوب باشد، ادامه داد:  اگر دقت کنیم مواردی نظیر همین جشنواره صنایع دستی و غذایی در حاشیه همایش، گویای امتزاج فرهنگی بین مردم دو منطقه است که در گذر تاریخ شرایطی ایجاد شده که این دو فرهنگ بالنده، دربستر تاریخی، هم افزایی لازم را ایجاد کنند و امروز شاهد برکات زیادی در این زمینه هستیم.

وی با بیان اینکه برای غنای بخشیدن به این همایش که در نوع خودش بسیار ارزشمند و با اهمیت است باید اقدام اساسی انجام شود، اظهار کرد: می توانیم یک کارگروه مشترکی را تشکیل بدهیم با دستور کار توسعه پایدار منطقه جنوب، که قبلا هم صحبت شده است تا مجموعه نخبگان تاثیرگذار دو حوزه جغرافیایی در کنار هم اتفاقی را رقم بزنند.

به گفته آشوری در این راستا به چند موضوع اولویت دار می توانیم برسیم که یکی همین راه آهن فارس- بندرعباس است که می تواند نقطه توسعه پایدار در منطقه باشد.

وی یادآور شد: در بحث پدافند غیرعامل نیز یک بحث جدی که مطرح است انتخاب منطقه لارستان به عنوان قطب پشتیبان بنادر هرمزگان است که با توجه به مختصات اقلیمی و شرایط سرزمینی می تواند مورد بحث و تبادل نظر باشد.

نماینده مردم بندرعباس در پایان گفت: این اتفاقات اگر برای جلسات آتی در چارچوب کارگروه تخصصی رقم بخورد می توان رصد کرد که در چند سال آینده چه دستاورد رو به رشدی در جهت توسعه پایدار دو استان و دو شهرستان لارستان و بندرعباس داشته ایم.

* آرزوی ارتقاء شهرستان لارستان به استان لارستان

احمد مرادی دیگر نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی آباد و ابوموسی نیز در این همایش گفت: خدا را شاکرم این توفیق بزرگ در این شب بیاد ماندنی حاصل شد که در جمع مردم عزیز منطقه لارستان در بندرعباس باشم.

وی با قدردانی از متولیان همایش، افزود: از باب وظیفه و ارادت قلبی به شما بزرگواران لارستانی مقیم هرمزگان که سالهای سال در بندعباس هستید، حضور یافته ام.

این نماینده مجلس همچنین گفت: لازم است یاد کنیم از سید جلیل القدر، مرحوم آیت اللهی، امام جمعه فقید لارستان که الگو و نماد عدالت خواهی و ظلم ستیزی برای همه ما بود.

به گفته مرادی جا دارد از مرحوم حاج قاسم کرمی که از بزرگان هرمزگان و لارستان بودند نیز یاد کنیم که علاوه بر مناصب اجرایی با روزنامه وزین صبح ساحل، در توسعه فرهنگی نقش بسیار مهمی را ایفا کردند.

وی یادآور شد: همه اینها نشان می دهد که فرهنگ غنی و بالنده دو منطقه لارستان و هرمزگان در هم تنیده است.

فرماندار سابق بندرعباس با اشاره به خصلت های مردم لارستان، از مردم این خطه به عنوان مردمی دلسوز و سختکوش یاد کرد و گفت: مردم لارستان مردمی با فرهنگ غنی هستند که در دل استان فارس قرار گرفته اند اما دلشان در استان هرمزگان است.

نماینده مردم بندرعباس در ادامه گفت: حداقل انتظار مردم لارستان این است که این منطقه ارتقاء یابد و به عنوان استان لارستان مطرح باشد.

مرادی تاکید کرد: این حق مسلم مردم لارستان است و این صدا را باید بلند کنیم که اگر بنا هست به دور از تبعیض باشیم، اگر بنای بر اجرای عدالت است، بنده ی نیز به عنوان یک شهروند هرمزگانی مثل شما این آرزوی دیرینه را دارم که با ایجاد استان لارستان، شاهد رشد و توسعه و رونق بیش از پیش این منطقه مستعد باشیم.

وی تصریح کرد: در بحث های عمران و توسعه منطقه در جلسه مشترکی که با نماینده محترم شهرستان و مسوولان اجرایی لارستان و هرمزگان داشتیم تصمیمات خوبی گرفته شد.

مرادی در پایان اظهار امیدواری کرد با نگاه خوب دولت و مسوولان منطقه بالاخص استاندار محترم، شاهد رونق و توسعه بیش از پیش این منطقه باشیم که یکی از موارد آن تکمیل آزاد راه ارتباطی از دو راهی کهورستان تا لارستان است.

* لارستان پشتیبان بنادر هرمزگان در پدافند غیر عامل/ توسعه ی ظرفیت های مشترک

نماینده مردم شهرستان های لارستان، خنج و گراش نیز در این همایش گفت: از مهمان نوازی هرمزگانی های عزیز، از استاندار شجاع و مردمی و از همکاران شریف ام در مجلس به پاس حضورشان در این همایش قدردانم.

دکتر جمشید جعفرپور افزود: این دومین همایش لارستانی های مقیم هرمزگان است که با انگیزه گردهم آمدن و هم اندیشی و هم افزایی تشکیل شده است.

وی ادامه داد: جلسه اول دستاوردهای قابل توجهی داشت که می توان به مهمترین آن یعنی تاسیس کانون همیاری لارستانی های مقیم هرمزگان اشاره کرد که در حال انجام است.

نماینده مردم شهرستان های لارستان، خنج و گراش همچنین گفت: این همایش نیز اهداف مهمی دارد که در قالب چند بند دنبال می شود.

وی با بیان اینکه توان های اقتصادی و پراکنده ای در این بخش از میهن عزیزمان وجود دارد، تاکید کرد: هدف این است که این توانمندیهای گسسته را جمع و از آنها توان مشترکی بسازیم تا در خدمت آبادانی جنوب کشور در دو منطقه فارس و هرمزگان باشد.

به گفته جعفر پور از آنجاییکه سیاست کشور بر گسترش اصل ۴۴ و سپردن کار به مردم است اگر این توان را ساماندهی کنیم می توانیم بار بزرگی را از دوش دولت برداریم.

وی ادامه داد: در حرکت به سمت خصوصی سازی اگر کانونهای پرتوانی داشته باشیم می توانند این کارها را تقبل کنند و سازندگی این بخش از کشور را نیز همین کانونها می توانند سامان بدهند و برعهده بگیرند.

نماینده مردم شهرستان های لارستان، خنج و گراش با اشاره به اینکه تجیمع و ساماندهی این ظرفیت های پراکنده به گونه ای که در خدمت طرح های منطقه ای دربیاید، از اهداف این همایش است، خاطرنشان کرد: بحث دیگر تشکیل منطقه ویژه اقتصادی لارستان است تا در هم افزایی با ظرفیت های استان هرمزگان، توسعه هر دو منطقه را تسریع بخشد.

به گفته جعفرپور، شتاب دهی به مسیر ارتباطی و دو بانده کردن محور مواصلاتی دو منطقه و تبدیل آن به آزاد راه یکی دیگر از اهداف است که این گام بلند برداشته شده است.

وی تاکید کرد: قطعا توان اقتصادی مردم می تواند به کمک این طرح بزرگ بیاید چرا که هر چه توان بین دو منطقه را گسترش دهیم به رشد و توسعه جنوب فارس و هرمزگان کمک کرده ایم.

جعفرپور همچنین گفت: از دیگر طرح هایی که دولت محترم برای توسعه سواحل دارد و برای رشد و شکوفایی منطقه لارستان و هرمزگان مطرح است، طرح بندر مروارید و تبدیل بندرلنگه در استان هرمزگان به یک بندر درجه یک است.

وی ادامه داد: طبیعتا در این راه بهترین پشتیبانی برای بندرلنگه، لارستان است که برای سهولت کار مسیرهای ارتباط چه راه ریلی چه راه زمینی باید توسعه پیدا کنند.

نماینده مردم لارستان در پایان گفت: لارستان به عنوان پدافند غیرعامل برای بندرلنگه و بندرعباس مهم است و  زمینه های مشترک همکاری زیادی وجود دارد که در پیوند و هم افزایی مردم دو منطقه باید ایجاد شود و این مهم قطعا به نفع همه است.

* امروزه بندرعباس و لارستان در هم تنیده و یک روح شده اند

محمد راستی

محمد راستی

مشاور دانشگاه پیام نور کشور و مدیر عامل شرکت عمران منطقه آزاد قشم نیز در دومین همایش بزرگ لارستانی های مقیم هرمزگان به عنوان یکی از سخنرانان برنامه با تاکید بر اینکه سابقه تاریخی و پیوند ناگسستنی لارستانی ها و هرمزگانی ها منشاء خیرات و برکات زیادی بوده است، اظهار کرد: بدون شک مرزهای جغرافیایی و تقسمیات کشوری هیچگاه نتوانسته است این اشتراک فرهنگی را کمرنگ کند.

محمد راستی با تاکید بر اینکه پیوندهای عاطفی، خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی این رابطه را روز به روز قویتر کرده است، یاد و خاطره شهدا را گرامی داشت و گفت: شهدای عزیزی که تبار لارستانی داشته اند در کنار شهدای عزیز هرمزگانی افتخارات زیادی در تاریخ این منطقه ثبت کرده اند.

وی همچنین با اشاره به نقش علمای منطقه در وحدت بخشی به جامعه خاطرنشان کرد: علمای بزرگوار شیعه و سنی هرمزگان و لارستان همواره نماد وحدت، همدلی و همکاری و مرجع و ملجاء مردم شریف این دو منطقه بوده و می باشند.

مدیر عامل شرکت عمران منطقه آزاد قشم همچنین گفت: امروزه بندرعباس و لارستان در هم تنیده و یک روح شده اند و این شناخت و روحی یگانه حامل چندین نسل اعتماد و ارتباطات تاریخی و پیوندهای اجتماعی مشترکی بوده که از دوران صفویه آغاز و تا امروز ادامه دارد.

وی اضافه کرد: بندرعباس سرزمین مدارا، میزبانانی مهربان و گشاده رو است که در پذیرش سایر اقوام و مذاهب دربین ایرانیان شهره عام و خاص هستند و بدلیل مجاورت با گرانسنگ ترین میراث فرهنگی و طبیعی کشور یعنی خلیج همیشه فارس، کانون توسعه و پیشرفت کشور عزیزمان ایران بوده است.

این مسوول در ادامه با اشاره به اهداف این همایش یادآورشد: با توجه به ظرفیت جمعیتی بیش از یکصد هزار لارستانی مقیم هرمزگان، بدنبال هم اندیشی با تکیه بر ظرفیت های مشترک نخبگان، کارآفرینان و دانشگاهیان هستیم و در واقع این همایش طراحی نقشه راه اشتغال پایدار و اقتصاد مقاومتی برای خویش و آیندگان می باشد.

وی تاکید کرد: آماده ایم با مشارکت در عرصه ی تشکل های مردم نهاد، سهم خود را در تصمیم سازی و سازندگی برای فردا بهتر ادا کنیم.

راستی همچنین گفت: ما گرد هم آمده ایم که بگوییم؛ هرمزگان خانه و عشق و تعلق خاطر ماست.

وی با قرائت شعری از لسان الغیب، خواجه حافظ شیرازی که “حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت، آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت”، خاطرنشان کرد: همه از یک پیکر فرهنگی و بنیانی ایرانی اسلامی و از یک ریشه و تباریم.

مشاور دانشگاه پیام نور کشور در پایان با زمزمه این شعر صائب صاحب سخن،که ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست، گفت: ریشه ما در لارستان بزرگ و امتداد آن در هرمزگان سرافراز می باشد و این همایش بستر ساز همگرایی بیشتر و نزدیکی دو منطقه به یکدیگر است.

One comment on “برگزاری دومین همایش وحدت و همدلی مردم لارستان و هرمزگان

  1. امراله مهماندوست گفت:

    استانی شدن انتخابات برای نمایندگی واقعی مردم در مجلس شورای اسلامی ایران اشتباه محض است چون با این طرح فقط مردم مراکز استانها درمجلس شورای اسلامی ایران نماینده خواهند داشت و مردم بقیه شهرستان ها غیر از مردم ساکن در مراکز استان ها در کشور نماینده درمجلس شورای اسلامی ایران نخواهند داشت البته تاکنون نیز فقط مردم شهرستان لار در مجلس شورای اسلامی ایران نماینده داشته اند و مردم شهرستان های کوچکی مانند خنج و گراش فاقد نماینده ای در مجلس شورای اسلامی بوده اند کار صحیح این است که بدون توجه به جمعیت و مذهب و دین اکثریت مردم ساکن در هر شهرستان به مردم هر شهرستان یک نماینده در مجلس شورای اسلامی ایران اختصاص دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *