شماره مجوز: 83030

بندرعباس روز به روز زیباتر و سرسبزتر می شود

بندرعباس روز به روز زیباتر و سرسبزتر می شود

فضای سبز و پارکها

چهارمین جشنواره انتخاب زیباترین فضای سبز شهری در پله آخر با معرفی نفرات برتر انجام شد.

داشتن فضای سبز زیبا و مناسب یکی از اصلی ترین خواسته های مردم شهر بندرعباس است که بدلیل شرایط آب و هوایی این شهر، داشتن آن الزامی است. به همین دلیل نیز سازمان پارکها و فضای سبز بندرعباس که متولی اصلی ایجاد و نگهداری از فضای سبز شهری شناخته می شود، علی رغم وجود مشکلات و کمبودهای فراوان در بندرعباس همواره تلاش کرده است با اقدامات مختلف و اجرای طرح های گوناگون سرانه فضای سبز را افزایش دهد تا بتواند به این خواسته شهروندان جامه عمل بپوشاند. چند سالی است که سازمان پارکها و فضای سبز بندرعباس جهت افزایش مشارکت شهروندان و شناسایی شهروندان خوش ذوق در زمینه فضای سبز اقدام به برگزاری جشنواره «انتخاب زیباتری و مناسب ترین فضای سبز شهری» نموده است که امسال اختتامیه چهارمین جشنواره با حضور احمد پویافر فرماندار بندرعباس، مصطفی خادم مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز بندرعباس، امید ذاکری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان، اعضای شورای شهر بندرعباس و جمعی از مسئولین و شهروندان بندرعباسی برگزار شد.

به گزارش صدف نیوز: مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز بندرعباس در این مراسم گفت: توسعه پایدار فضای سبز شهری یکی از مهمتری مسائلی است که ما در سازمان پارکها و فضای سبز به دنبال آن هستیم که این مهم با کاشت گونه های مناسب امکان پذیر است.

مصطفی خادم افزود: شهر بندرعباس هر ساله میزبان گردشگران زیادی به خصوص در تعطیلات نوروز از سراسر کشور می باشد به همین دلیل توسعه منظر شهری به منظور جذب گردشگر در راستای ارتقا کمی و کیفی شهر بندرعباس در حال انجام است و با همت شهروندان روز به روز زیباتر و سرسبزتر می شود.

خادم خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد فضای سبز شهر بندرعباس را با شهرهای همجوار مقایسه می کنند به همین دلیل کار ما را سخت تر می کند به همین دلیل سعی داریم از پتانسیل های موجود در شهر نهایت استفاده را ببریم.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره زیباترین و مناسب ترین فضای سبز شهری اظهار داشت: امسال چهارمین جشنواره برگزار شد که فراخوان آن از نیمه بهمن ماه سال گذشته آغاز و تا پایان سال ۹۵ ادامه داشت و بازدیدهای میدانی توسط کارشناسان این سازمان از ابتدای اردیبهشت ماه امسال آغاز و تا پانزدهم خرداد ماه انجام شد.

خادم ادامه داد: جشنواره امسال در ۹ بخش شامل فضای سبز ادارات، فضای سبز تجاری، دفاتر کار، شهرک ها، صنایع، مدارس، هتل ها، منازل ویلایی و منازل آپارتمانی برگزار شد که در هر بخش نفرات برتر طبق نظر داوران انتخاب شدند.

این مسئول عنوان کرد: خوشبختانه با برگزاری هر دوره از این جشنواره، شاهد مشارکت بیشتر شهروندان در جشنواره بعدی بوده ایم که این نشان از علاقمند بودن شهروندان به مشارکت در توسعه فضای سبز شهری می باشد.

به گفته مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز بندرعباس: تنوع گونه ها، تازه بودن گونه ها، روش های آبیاری، استفاده از آب غیر شرب، طراحی و چیدمان و … از جمله آیتم های انتخاب برگزیدگان این جشنواره بوده است.

وی با اشاره به اینکه شهر بندرعباس اولین برگزار کننده این جشنواره در کشور است تصریح کرد: بعد از برگزاری این جشنواره در بندرعباس، شاهد بودیم که شهرهای دیگر کشور نیز این جشنواره را برگزار کردند.

در ادامه فرماندار بندرعباس گفت: پیامبر اسلام(ص) و مجموعه آموزه های دینی ما بر کاشت و نگهداری از درخت تاکید فراوان داشته اند و امروزه نیز داشتن درخت و فضای سبز برای ما یک نیاز است.

احمد پویافر عنوان کرد: نیاز ما به داشتن فضای سبز مناسب در شهر تکلیف همه ما را سنگین تر می کند و باید به سمتی پیش برویم که بتوانیم فضای سبز شهر را افزایش دهیم.

پویافر خاطرنشان کرد: درختان و فضای سبز به منزله شش های جامعه و شهر هستند و اگر در اطراف ما فقط ساختمان ساخته شود و فضای سبزی وجود نداشته باشد زندگی کردن برای ما سخت می شود.

وی اضافه کرد: اگر هر کدام از ما به عنوان شهروندان این شهردر محل زندگی یا کار خود یک درخت بکاریم و آنرا آبیاری کرده و رسیدگی کند وضعیت شهر تغییر می کند و به سازمان پارکها و فضای سبز در جهت افزایش فضای سبز کمک می کنیم.

پویافراظهارداشت: شهر بندرعباس به دلیل داشتن گرمای زیاد نیازمند داشتن درختان فراوان است تا بتوان این گرما را تحمل کرد و درختانی را در شهر بکاریم که با شرایط اقلیمی شهر سازگار باشند.

فرماندار بندرعباس با اشاره به اینکه در هر منطقه و سکونتگاه، فضای سبز می تواند به آن معنا دهد یادآور شد: صنایع، ادارات و شرکت ها نیز در کاشت و نگهداری از فضای سبز اهتمام بیشتری داشته باشند زیرا با داشتن فضای سبز، محل کار آنها جلوه بیشتری داشته و در روحیه کارکنان آنها نیز تاثرگذار است.

پویافر افزود: در شهری که بیش از ۶۰۰هزار نفر در آن زندگی می کنند داشتن درخت و فضای سبز بسیار لازم و ضروری است زیرا بر زندگی آنها تاثیر فراوانی دارد.

وی به استفاده از روش های آبیاری نوین در فضای سبز تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه شهر بندرعباس با مشکل شدید آب مواجه است استفاده از روش های نوین آبیاری می تواند تا هفتاد درصد مصرف آب را کاهش دهد. همچنین استفاده از آب های غیرشرب از جمله پساب، آب زهکشی، آب کولر و … برای این مهم می تواند مشکل کم آبی فضای سبز را مرتفع نماید.

این مسئول تصریح کرد: شهر بدون درخت و فضای سبز معنایی ندارد و اگر بخواهیم شهری زیبا داشته باشیم باید به این فضاها توجه بیشتری نماییم که برای این کار نیازمند مشارکت بیشتر شهروندان هستیم.

پویافر ادامه داد: اگر عده کمی از شهروندان اقدام به تخریب فضای سبز می کنند باید آموزش های بیشتری به آنها داده شود تا این مشکل از بین برود و آنها نیز در این زمینه مشارکت داشته باشند.

عضو شورای شهر بندرعباس نیز در این مراسم اظهارداشت: شهر بندرعباس همواره نیازمند داشتن فضای سبز بیشتری است و فضای سبز موجود پاسخگوی نیاز شهروندان نمی باشد.

رضا حیدری زاده گفت: در چهار ساله اخیر فعالیت شورای شهر بندرعباس بر موضوع افزایش فضای سبز تاکید شد و به این نتیجه رسیدیم که باید در این بخش تحول عظیمی در شهر بندرعباس صورت پذیرد.

حیدری زاده خاطرنشان کرد: افزایش فضای سبز شهری بدون مشارکت شهروندان امکان پذیر نیست زیرا مهندسی منظر شهری در دست شهروندان قرار دارد و خوشبختانه در سالهای اخیر مشارکت مردم در بخش فضای سبز افزایش داشته است.

این عضو شورای شهر شهر بندرعباس اذعان داشت: توجه به فضای سبز و آبیاری صحیح آن می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات شهری باشد.

وی ادامه داد: در سالهای اخیر بر موضوع آب در فضای سبز تاکید فراوان شد و خوشبختانه اکنون مصرف آب شرب در آبیاری فضای سبز با جایگزین شدن آب چاه ها و دیگر آبهای موجود بسیار کاهش یافته است که با راه اندازی آب شیرینکن این میزان نیز کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد.

حیدری زاده در پایان گفت: آموزش شهروندان برای کاشت و احداث فضای سبز می تواند کمک شایانی به توسعه فضای سبز شهری داشته باشد.

قابل ذکر است؛ در این جشنواره از مراد عفیفی پور مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، بهمن نیکی مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان، فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان حمید رضائیان اصل مدیرعامل شرکت کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران در بخش صنایع و از هاشم نامور مدیر عامل شرکت پالایش نفت بندرعباس و بهمن نیکی مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان در بخش شهرک های مسکونی تجلیل شد.

اضافه می شود؛ در بخش اداری نیز از محمود امانی بمی مدیرکل فرودگاه های استان، علی اکبر شیخی فینی رئیس دانشگاه هرمزگان و پطرس ترابی مدیرعامل سازمان پسماند بندرعباس تجلیل شد. همچنین در بخش هتل ها نیز هتل هرمز به مدیریت عبدالوهاب قاضی، هتل هما به مدیریت مجید ظفریان، هتل خلیج فارس به مدیریت بهمن بشتاش و هتل امین به مدیریت امید علی سلطانی حائز رتبه برتر شدند.

در چهارمین جشنواره و در بخش ویلایی از طاهره عباسی، عبداله یحیایی، منیژه بهارلویی و مسعود رئیسی و در بخش آپارتمانی نیز از حسین آتش بار، عیسی شفیعی و رقیه عمویی و در بخش ویژه از عبداله پورعبداله تجلیل شد. همچنین در بخش تجاری رستوران بادگیران به مدیریت محمد نکرام، نمایندگی نگین خودرو و ایرتویا شعبه بندرعباس به مدیریت ناصر حدادزاده و رستوران امپراتور با مدیریت محمد حلمی پور و در بخش دفاتر کار داروخانه دکتر دارابی، پروین دانشمند و مطب دکتر سامی مقدم برتر شدند.

در این مراسم از صلاح الدین جلالی، دنیا حاجی حسینی، اسماعیل شهبازی، فاطمه محبی و ثریا شرفی نیز به خاطر زحماتی که در برگزاری چهارمین جشنواره زیباترین و مناسب ترین فضای سبز شهری داشته اند تقدیر شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *