(سال 1397 ، سال حمایت از کالای ایرانی گرامي باد)

پیروزی گفتمان اعتدال، سرآغاز مهمی در توسعه کشور است

مدیر کل آموزش و پرورش هرمزگان

پیروزی گفتمان اعتدال، سرآغاز مهمی در توسعه کشور است

آموزش و پروش هرمزگان

مدیر کل آموزش هرمزگان گفت:  پیروزی گفتمان اعتدال سرآغاز مهمی در توسعه کشور است و جبران اعتماد مردم به دولت تدبیرو امید، جز با تلاش و کار مضاعف و پرهیز از هر حرکتی که موجب یاس و ناامیدی در جامعه باشد، میسر نیست.

به گزارش صدف نیوز به نقل از ایرنا، دانش هاشمی پور در همایش روسای آموزش و پرورش نواحی، شهرستانها و مناطق استان افزود: مدیران آموزش و پرورش برای تحقق اهداف و برنامه های وزارت آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید، باید تلاش و همت شبانه روزی را سرلوحه کار خود قرار داده و جز خدمت صادقانه، وظیفه ای برای خود قائل نباشند.

این مسوول با بیان اینکه قانونگرایی و برنامه محوری اساس کار آموزش و پرورش است، بر اجرای برنامه های پروژه مهر در ماه های منتهی به بازگشایی مدارس، تاکید کرد.

وی با اشاره به حضور مدیران دستگاه های نظارتی استان در نشست روسای آموزش و پرورش، ضمن قدردانی از حسن توجه این مدیران خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش هرمزگان برای پیشبرد اهداف و برنامه های خود از همه ظرفیت ها بهره خواهد گرفت و نقش مدیران دستگاه های نظارتی را در موفقیت نهاد تعلیم و تربیت بسیار مهم می داند.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان یادآورشد: پس از حضور در شورای نظارت استان و ارائه گزارشی کامل از برنامه ها، دستاوردها، چالش ها و مشکلات آموزش و پرورش، شاهد استقبال مدیران این شورا برای همکاری بیشتر با آموزش و پرورش بودیم که می توان به استقبال مدیرکل دیوان محاسبات جهت تبیین قوانین و ارائه راهکارهای قانونی برای برون رفت از برخی مشکلات اشاره کرد.

هاشمی پور ادامه داد: حضور مدیران حوزه های نظارتی و حمایت از آموزش و پرورش نقش بسیار مهمی در اجرای بهتر برنامه ها و سیاست های آموزش و پرورش دارد.

وی همچنین بر نقش اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در فراهم کردن بسترمناسب تحصیل دانش آموزان تاکید کرد.

این مقام مسوول همچنین با اشاره به اینکه آموزش و پرورش هرمزگان ملاک برگزاری هر نشست را کیفیت اجرای جلسه و خروجی موثر آن می داند، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این اهداف، اعضای جلسه باید درفرایند برنامه ها مشارکت فعال داشته و معاونان و کارشناسان ستادی نیز به دقت پاسخگوی موارد مطرح شده باشند.

هاشمی پورادامه داد: دراجرای برنامه های آموزش و پرورش آنچه مبنا و محورهمه فعالیت هاست تکریم شایسته مردم و تعامل سازنده با جامعه هدف در جهت رفع مشکلات است و به عنوان منشور فعالیت، باید سرلوحه کار همه مدیران باشند.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش استان قرارگرفتن در مسیر تحول و فراهم شدن بستر رشد خود را مدیون تلاش جمعی، بهره گیری از همه ظرفیت ها و حمایت موثری می داند که از این مجموعه می شود که نشان می دهد همه بخش های جامعه آموزش و پرورش را متعلق به خود بدانند و در توسعه آن مشارکت می کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به مهمترین راهبردها و سیاست های سال ۹۶ ، اظهارکرد: ارتقای مدیریت درآموزش و پرورش، افزایش دامنه تفویض اختیار مسوولیت ها به مدیران مناطق، ارتقاء مدیریت منابع انسانی از جمله توسعه بازآموزی معلمان و گسترش مشاوره در آموزش و پرورش از مهمترین راهبردها و سیاست های سال ۹۶ است.

به گفته هاشمی پور؛ افزایش مهارت های مطلوب مدیریت، انعطاف پذیری درعین استواری، بهره وری در منابع مالی در رابطه با اقتصاد مقاومتی، اولویت تخصیص منابع به مناطق محروم و ارتقای سلامت جسمی و روانی در راستای مقابله با آسیب ها و ناهنجاری ها از دیگر اولویت های سال جاری آموزش و پرورش است که به عنوان منشورعملکرد مدیران، باید محور فعالیت ها باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان همچنین گفت: افزایش اثربخشی آموزش های فنی حرفه ای و کاردانش، گسترش نقش بخش غیردولتی در آموزش های فنی حرفه ای و کار دانش، توسعه عدالت آموزشی و توجه جدی به سوادآموزی و انسداد مبانی بیسوادی که مورد تاکید وزارت آموزش و پرورش در برنامه های سال ۹۶ است، با استفاده از همه ظرفیت ها در دستور کاراست و تلاش داریم به همت روسای مناطق در بحث ارتقاء شاخص های سوادآموزی همچنان در صدر استان های کشورباشیم.

وی بر ضرورت نظارت و راهنمایی بر کلاس های چند پایه روستایی، توسعه و گسترش فناوری اطلاعات، تجهیز فضاها و محیط های یادگیری، نوسازی، مقاوم سازی و فرهنگ سازی در بهسازی و حفظ و نگهداری اماکن آموزشی، و مدیریت نقل و انتقالات با توجه به کمبود نیروی انسانی تاکید و اضافه کرد: تا پایان مرداد ماه پرونده ساماندهی نیروی انسانی بسته می شود تا با آمادگی کامل، سال تحصیلی جدید را آغاز کنیم.

هاشمی پور همچنین بر لزوم چاره اندیشی و استفاده از ظرفیت های بومی و محلی در جهت کاهش حداقل ۲۰ درصدی کلاس های زیر حد نصاب تاکید کرد و گفت: در همین راستا کاهش ۱۰ درصدی از نیروهای اداری مدارس الزامی است و مقرر شد نسبت به سال گذشته سقف اضافه تدریس ها نیز به میزان ۱۰درصد کاهش داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی و اجرای کارگاه های آموزشی به منظور افزایش مهارت و تسلط مدیران، تشکیل کمیته برنامه ریزی و تفویض اختیار به مناطق و نظارت مستمر برعملکرد کمیته و دقت نظر در رفع موانع احتمالی، نظارت بر سرانه مدارس، جلوگیری از تعهد مازاد بر اعتبار و برنامه ریزی بر اساس اعتبارات ابلاغی با تاکید بر شفافیت مالی وفق مقررات، فعال سازی کمیته منابع درآمدی در مناطق و استفاده از معافیت های مالیاتی که در قانون برنامه ششم تصریح شده است، از دیگر برنامه های سال ۹۶ است.

هاشمی پور همچنین برنامه ریزی برای جذب حداکثری نوآموزان پیش دبستانی، تسریع در صدور فرایند اعطای مجوز این مراکز را خواستار شد و اظهارکرد: با توجه به اینکه برابر تبصره۲ ماده ۲ قانون مدارس غیر دولتی، صدور مجوز پیش دبستانی با آموزش و پرورش است، تقویت نظارت بر این مراکز و مدارس غیردولتی روزانه و بزرگسالان و همچنین نظارت جدی بر مراکزآموزش از راه دور جهت جلوگیری ازهر گونه تخلف احتمالی، از دیگر برنامه های آموزش و پرورش است.

این مسوول با بیان اینکه توجه به سلامت جسمی دانش آموزان از اهداف راهبردی آموزش و پرورش است، بر پوشش ۱۰۰ درصدی طرح سنجش تاکید کرد و گفت: این موضوع با همکاری دانشگاه علوم پزشکی به گونه ای برنامه ریزی شده که ضمن سرعت بخشی به فرایند کار، رضایت اولیا را جلب کند.

وی برنامه ریزی برای توسعه مدارس هوشمند، ایجاد تعادل منطقی بین نیروهای آموزشی واداری، ساماندهی هدفمند نیروی انسانی بدون آسیب رسیدن به کار، دارا بودن نگرش سیستمی، پرهیز از نگاه جزیره ای، تقویت مشارکت مردم در چارچوب انجمن های اولیا و مربیان، کیفیت بخشی به فضاهای دارالقرآن ها، توسعه کمیته های نماز و قرآن با رویکردهای نوین جذب دانش آموزان و همسوسازی خیرین با نیازهای آموزش و پرورش را مورد اشاره قرار داد.

هاشمی پور پرهیز از کارهای هزینه بر و نمایشی و برنامه ریزی و دقت نظر و برآورد کارشناسی طرح ها و رصد دستاورد نشست ها را مورد تاکید قرار داد.

وی دوری از تنش، حرکت در بستر قانون و زمان بندی برای تحول مناطق محروم را خواستار شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان، توجه به سیاست های حوزه روابط عمومی و اطلاع رسانی زیرمجموعه ها و بخش ها و معاونت ها از برنامه ها و دستاوردهای آموزش و پرورش با هدف پاسخگویی و تنویر افکارعمومی را از معیارهای ارزیابی اعلام و اضافه کرد: در قالب پروژه مهر از برترین های این حوزه تقدیر می شود.

همایش مردادماه روسای آموزش و پرورش هرمزگان که با دستور کار تبیین سیاست های جاری در اجرای پروژه مهر و با حضور مدیرکل آموزش و پرورش، معاونین مدیرکل و روسای ادارات ستادی همراه بود با همایش های قبلی این مجموعه تفاوت هایی داشت که می توان به شرکت مدیران حوزه های مهم نظارتی و فنی استان و تبیین کامل برنامه های سال جاری آموزش و پرورش اشاره کرد.

مدیران دستگاه های نظارتی ضمن حمایت از آموزش و پرورش هرمزگان و تاکید برهمکاری جدی با این مجموعه ، با ارائه راهبردها در حوزه های مهم نظارتی، از تلاشهای مدیرکل آموزش و پرورش استان در ارتقاء شاخص ها، ایجاد ثبات و آرامش در مجموعه و تمرکز برنامه ها بر محور قانون تقدیر کردند.

استفاده حداکثری از ظرفیت ها و توسعه روحیه تعامل و قانونگرایی، دوری از حاشیه ها و سرعت بخشی به برنامه ها و تحول و ارتقای شاخص ها از دیگر موارد مورد اشاره شرکت کنندگان در این همایش یک روزه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *