(سال 1397 ، سال حمایت از کالای ایرانی گرامي باد)

“برجام” اگر پاره پاره هم شود از ارزش آن کاسته نخواهد شد

“برجام” اگر پاره پاره هم شود از ارزش آن کاسته نخواهد شد

با گذشت بیش از دو سال از تصویب و اجرای توافقنامه “برجام”، همچنان بحث بر سر خوب و بد بودن این توافقنامه در داخل و خارج از کشور ادامه دارد. دشمنان قسم خورده نظام جمهوری اسلامی همچون آمریکا و اسراییل که به طور مرتب از شرمانه خواندن برجام داد سخن دارند و رییس جمهور آمریکا همصدا با نخست وزیر رژیم صهیونیستی بر لغو آن پافشاری می کند.

عصبانیت همین دو کشور زورگو  از “برجام” ثابت می کند که برجام به نفع ملت ایران است چرا که اگر به ضرر ما بود هیچگاه اصرار بر لغو آن نداشتند. مخالفت دشمنان انقلاب اسلامی با این توافقنامه که امری طبیعی است و تلاش آنها برای از بین بردن آن در راستای کینه توزی های همیشگی آنهاست اما مخالفت های داخلی با “برجام” دردناک تر است.

بیشتر مخالفت ها به دلیل آن است که این توافقنامه توسط دولت روحانی انجام شده و نمی خواهند که به موفقیت دولت تدبیر و امید در موضوع هسته ای مهر تایید بزنند. اما آنهایی که وجدان دارند و بدون حب و بغض سیاسی و جناحی به “برجام” می نگرند اعتراف می کنند که برجام دستاورد بزرگی برای ملت ایران بوده و خواهد بود. مخالفین برجام بارها به عهدشکنی آمریکا و دیگر طرفهای غربی و برداشته نشدن تمام تحریم ها اشاره کرده و به همین دلیل آنرا خسارت بار می خوانند. اما لازم است به این نکته اشاره شود که اگر تمام طرفهای غربی این توافقنامه را لغو کنند و از روح و جسم برجام نیز هیچ اثری باقی نماند آثار مثبت معنوی و سیاسی آن برای همیشه در تاریخ خواهد ماند زیرا جهان به حقانیت جمهوری اسلامی ایران پی برده و از این پس هیچ یک از کشورها و ملت های دنیا، ایران را جنگ طلب و موجب ناامنی در دنیا نخواهند دانست.

در ضمن جمهوری اسلامی ایران از لغو شدن برجام واهمه ای ندارد و اگر این توافقنامه از بین برود فعالیت هسته ای خود را با قدرت تر از پیش ادامه خواهد داد. این غربی ها هستند که از لغو برجام باید نگران باشند زیرا ایران به دانش هسته ای دست پیدا کرده و بدون نیاز به خارجی ها می تواند از منافع صلح آمیز آن بهره مند شود.

اما کسانی که ادعای انقلابی گری دارند و همچنان توافقنامه “برجام”  را خفت بار می خوانند بد نیست آنرا با واقعه کربلا نیز مقایسه کنند. شاید بگویند ربطی ندارد ولی خوب هم ربط دارد.

واقعه کربلا، جنگی بود که به ظاهر با پیروزی سپاه یزید خاتمه یافت و منجر به شهید شدن امام حسین (ع) و تمام یارانش شد و اهل بیت پیامبر (ص) همگی به اسارت دشمن درآمدند، مصیبت ها و رنج های فراوانی به خاندان عصمت و طهارت وارد شد اما حضرت زینب (س) آنرا به صحنه ای زیبا تشبیه کرد و ما شیعیان از قیام عاشورا به عنوان پیروزی خون بر شمشیر یاد می کنیم زیرا حقانیت امام حسین (ع) به اثبات رسید و تا قیام قیامت، همه مردم از یزید و لشکریانش نفرت دارند.

در مذاکرات هسته ای ایران هم مشاهده کردیم که همه دنیا از آمریکا و غربی ها نفرت پیدا کردند و حقانیت ایران برای جهانیان اثبات شد. لذا همیشه نباید فقط ظاهر قضیه را ببینیم و برای کاهش یافتن سانترفیوژها عزا بگیریم. از برجام هم نباید سریع توقع رفع تمام تحریم ها و پایان یافت دشمنی های استکبار جهانی را داشته باشیم. هر چند که اگر همه ما دست در دست هم دهیم و برجام را پلی برای عبور از مشکلات و محدودیت ها بدانیم، می توان کشور را به شکوفایی اقتصادی هم رساند. اما اگر بخاطر اختلافات جناحی در داخل کشور و بهانه دشمنی ها در خارج از کشور هیچ اقدامی انجام نشود و به کنار گذاشته شود قطعاً در آینده فقط افسوس خواهیم خورد که از این فرصت استفاده صحیح نکردیم.

با این حال تحت هر شرایطی، امضای این توافقنامه به نفع کشور ما تمام خواهد شد و آیندگان از آن به عنوان نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی یاد خواهند کرد. در حال حاضر هر کس می خواهد از “برجام” بد بگوید و آنرا بکوبد آزاد است ولی بدانید این سند بین المللی اگر پاره پاره هم شود هرگز از ارزش آن کاسته نخواهد شد.  والسلام

به قلم: حسین فریدونی – سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *