صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

برترین های جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی در بندرعباس معرفی شدند

برترین های جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی در بندرعباس معرفی شدند

اختتامیه یازدهمین جشنواره تئاتر رضوی

یازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان و نمایش عروسکی رضوی که از روز یکشنبه هفته جاری با حضور ۱۲ گروه نمایشی در سه بخش صحنه ای، عروسکی و خیابانی به میزبانی استان هرمزگان جریان داشت، شامگاه چهارشنبه ۲۲ آذرماه ۹۶ با معرفی آثار برتر در بندرعباس پایان یافت.

هنرمندان به سمت کشف زوایای شخصیت علمی امام رضا(ع) گام بردارند

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در آیین اختتامیه این جشنواره گفت: یکی از مهم ترین اهداف جشنواره رضوی این است که هنرمندان به سمت کشف زوایای علمی و عملی شخصیت امام رضا(ع) آمیخته با هنر نمایش گام بردارند و آن را به جامعه عرضه کنند.

به گزارش صدف نیوز، علیرضا درویش نژاد ابراز کرد: امام رضا (ع) دارای شخصیت های علمی و عملی زیادی است که نباید این شخصیت نورانی تنها به ضامن آهو محدود شود.

وی بیان داشت: فرهنگ رضوی باید در جامعه گسترش یابد و امیدواریم در سال های آینده شاهد ورود نمایش های قوی و مستند سازی شده در عرصه هنر نمایش و تئاتر باشیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان یاد آورشد: باید نگاه ما فراتر از این باشد و در متون نمایشی فاخر جلوه پیدا کند.

درویش نژاد یادآور شد: یکی از سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که ایجاد توازن و عدالت فرهنگی در همه مناطق برقرار شود.

وی گفت: مصوب شده است که دبیرخانه جشنواره تئاتر رضوی در بخش خیابانی در شهرستان میناب باشد چرا که این شهرستان از ظرفیت فرهنگی بالایی برخوردار است و مردم از هنرمندان استقبال می کنند.

در این جشنواره آثار نمایشی از استان های هرمزگان، خراسان رضوی، همدان، کرمانشاه و تهران در بخش صحنه ای و عروسکی به میزبانی بندرعباس و بخش خیابانی به میزبانی میناب به روی صحنه رفت که برترین های آن با رای شورای داوران به شرح زیر است:

در بخش نمایشنامه نویسی پس از جمع بندی و خوانش آثار متقاضیان این بخش هیات داوران بدون رتبه بندی چهار نمایش نامه «رضا تا رضا» نوشته مجید میر حسینی از شوش، «آکارا » نوشته فرامرز غلامیان از خوزستان،«صدای ساز» نوشته رضا جوشعار از بندرعباس و «هزار پرنده» عاشق نوشته مهدی ایوبی از تهران را شایسته تقدیر دانستند.

هیات داوران نمایش نامه «پیاله ها» نوشته اکرم عباسی از مشهد را نیز برگزیده بخش نمایشنامه اعلام کردند.

*بخش صحنه ای کودک و نوجوان

شورای داوری یازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان و نمایش عروسکی رضوی با ارزیابی آثار نمایشی، آرای خود را به شرح زیر اعلام کرد:

جایزه برگزیده موسیقی بخش صحنه ای کودک و نوجوان به علی درویشی برای نمایش « گل فروشی خاندان صابر» از رودان هرمزگان، جایزه طراحی صحنه و لباس به امید وحدت پور برای نمایش «سیاره عروسک ها» از مشهد و جایزه طراحی صحنه به لیلا بهری و سید وحید حمید زاده برای نمایش «قدمگاه» از مشهد اهدا شد.

*بخش بازیگری زن

شورای داوری در این بخش ۶ هنرمند را به عنوان نامزد دریافت جایزه بازیگری زن معرفی کرد که

در این بخش جایزه سوم بازیگری زن به ماهان صابری برای نمایش «مسافران کوچک» از میناب، جایزه دوم بازیگری زن به صبا صفار برای نمایش «سیاره عروسک ها» از مشهد و جایزه نخست به طور مشترک به شهرزاد عزت آبادی برای نمایش «گل فروشی خاندان صابر» از رودان هرمزگان و یاسمینا احمدی برای نمایش « مسافران کوچک» از میناب اهدا شد.

*بخش بازیگری مرد

شورای داوری در این بخش ۶ هنرمند را به عنوان نامزد دریافت جایزه بازیگری مرد معرفی کرد که در این بخش جایزه سوم به محمود فلاحی برای نمایش «سیاره عروسک ها» از مشهد، جایزه دوم بازیگری به صورت مشترک به شایان تشکری و رضا جوذری برای نمایش «گل فروشی خاندان صابر» از رودان هرمزگان و جایزه نخست بازیگری به ابوالقاسم احدیان برای نمایش «مسافران کوچک» از میناب اهدا شد.

شورای داوری در این بخش به پاس حضور شایسته و ارزشمند بر صحنه، تقدیر ویژه خود را به حسین طاهری برای نمایش «قدمگاه» از مشهد اهدا کرد.

* کارگردانی

شورای داوری در بخش کارگردانی جایزه سوم خود را به صورت مشترک به مهدی سیم ریز و محبوبه پاداش برای کارگردانی نمایش «قدمگاه » از مشهد و محمود غلامی برای کارگردانی نمایش « سیاره عروسک ها» از مشهد و جایزه دوم را به ایوب رحیمی برای کارگردانی نمایش «مسافران کوچک» از میناب اهدا کرد و در بخش نخست نیز هیچ کدام از افراد از سوی داوران شایسته تقدیر نشد.

*نمایشنامه نویسی

در این بخش شورای داوری جایزه تقدیر نمایشنامه نویسی را به ایوب رحیمی برای نمایش «مسافران کوچک» از میناب اهدا کرد.

تقدیر ویژه

شورای داوری یازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان نمایش عروسکی رضوی به پاس حضور خلاقانه و شایسته، سه تقدیر ویژه را به فرشته ابراهیمی برای طراحی عروسک نمایش « قدمگاه» از مشهد، فریده رضائیان برای طراحی گریم نمایش « سیاره عروسک ها» از مشهد و سروش حیدری و سمانه صابری برای بروشور نمایش «یک استکان چای» از مشهد اهدا کرد.

*بخش خیابانی

آرای یازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان و نمایش عروسکی رضوی در بخش خیابانی که در شهرستان میناب برگزار شد، توسط نماینده هیات داوران قرائت و از برگزیدگان و مقام آورندگان با اهدای لوح و هدایای نقدی تقدیر شد.

*طراحی فضای نمایشی خیابانی

گروه داوران در این بخش اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی را به طراح فضای نمایشی « کبوتر زرد » بهاره سعیدی پناه از شهر کرمانشاه و جایزه برتر این بخش شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به طراح فضای نمایش پژوهش به تابنده عسکری از میناب تقدیم کرد.

*موسیقی نمایش خیابانی

در این بخش لوح تقدیر و جایزه نقدی به طراحی موسیقی نمایش «طوق سبز» به علیرضا خانلو از همدان اهدا شد.

* بازیگری زن نمایش خیابانی

لوح تقدیر و جایزه نقدی این بخش به صورت مشترک به بازیگر نمایش «پا به پای آهو» نرگس خاک کار از مرند و بازیگر نمایش «حسرت » ساناز گلزاری از میناب اهدا شد و جایزه برتر این بخش شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و هدیه نقدی به بازیگر نمایش « کبوتر زرد » بهاره سعیدی پناه از کرمانشاه داده شد.

* بازیگری مرد

جایزه سوم این بخش شامل لوح تقدیر و هدیه نقدی به صورت مشترک به حامد رحیمی شهواری بازیگر نمایش «حسرت» از میناب و رسول احمدی بازیگر نمایش «خوشبختی همین جاست» از کرمانشاه، رتبه دوم شامل لوح تقدیر و هدیه نقدی به بازیگر نمایش « کاسه گردون » مهدی حبیبی از شهر ری و رتبه نخست شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و هدیه نقدی به بازیگر نمایش « پژوهش » علی رحیمی از میناب تقدیم شد.

* طراح و ایده نمایشی

گروه داوران بخش بیرونی لوح تقدیر و جایزه نقدی طراح و ایده پرداز نمایش « کبوتر زرد » را به مرتضی اسدی مرام از مشهد اهدا کردند و جایزه نخست و برتر این بخش شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و هدیه نقدی نیز به طراح و ایده پرداز نمایش «پژوهش » حبیب الله ناصری از میناب اهدا شد.

* بخش کارگردانی نمایش خیابانی

رتبه سوم جایزه این بخش شامل لوح تقدیر و هدیه نقدی به کارگردان نمایش « کاسه گردون » نرگس خاک کار و مهدی حبیبی از شهر ری اهدا شد.

رتبه دوم جایزه این بخش شامل لوح تقدیر و هدیه نقدی به کارگردان نمایش « کبوتر زرد » مرتضی اسدی مرام از کرمانشاه اختصاص یافت و رتبه نخست نیز جایزه ویژه این بخش شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و هدیه نقدی به کارگردان نمایش « پژوهش » از شهر میناب به باقر رمضان زاده و حبیب الله ناصری تعلق گرفت.

گروه داوران این دوره از جشنواره پس از ارزیابی و اعلام نتیجه خود، ۲ اثر نمایشی پژوهش از میناب و کبوتر زرد از کرمانشاه را برای حضور در جشنواره های ملی در بخش بیرونی و خیابانی به مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برای حمایت در بخش اجرای عمومی و حضور در جشنواره های زیر مجموعه معرفی کرد.

*بخش عروسکی

شورای داوری یازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان نمایش عروسکی رضوی، مریم کاظمی، رحمت امینی و شهرام کرسی با ارزیابی آثار نمایشی، آرای خود را اعلام کردند.

*بخش تئاتر عروسکی

در بخش مسابقه تئاتر عروسکی جایزه این بخش به مریم نوقابی برای طراحی بروشور نمایش « مگولیا» از مشهد و در بخش موسیقی برگزیده مسابقه تئاتر عروسکی به رضا عباسی برای موسیقی نمایش « یک روز برفی » از همدان تعلق گرفت.

در بخش طراحی صحنه جایزه نقدی به مجید بخششیان برای طراحی صحنه نمایش « نامه پروانه ای » از مشهد اهدا شد.

در بخش طراحی و ساخت عروسک نیز بر اساس رتبه از سوی داوران جایزه سوم ساخت عروسک به فرشته ابراهیمی برای نمایش « مگولیا » از مشهد ، جایزه دوم طراحی عروسک به مهناز آقایی برای نمایش « نامه پروانه ای» از مشهد و جایزه اول طراحی عروسک به طیبه آنجدانی و امیر فلاحیان برای نمایش « پنجه طلا » از همدان اهدا شد.

در بخش عروسک گردانی جایزه سوم عروسک گردانی به شکل مشترک به سارا نادری پور و مرتضی شنبه نیا برای نمایش « چارقد گلدار گلدونه خانوم » از بندرعباس ، جایزه دوم عروسک گردانی به شکل مشترک به فائزه امیرآبادی و آقای سجاد انتظاری برای نمایش « نامه پروانه ای » از مشهد اهدا شد.

در بخش کارگردانی مسابقه تئاتر عروسکی شورای داوری جایزه سوم کارگردانی را به مجید بشکال برای نمایش « چارقد گلدار گلدونه خانوم » از بندرعباس ، جایزه دوم را محسن پورقاسمی باری نمایش « پنجه طلا » از همدان و جایزه اول را به مهناز آقایی برای نمایش « نامه پروانه ای » از مشهد اهدا کردند.

در بخش نمایشنامه نویسی جایزه دوم به محسن پور قاسمی برای نمایش « پنجه طلا » و جایزه اول به جواد رحیم زاده برای نمایش « نامه پروانه ای » تعلق گرفت.

شورای داوری یازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان نمایش عروسکی رضوی جایزه ویژه خود را به جهت حضور موثر و خلاقانه به شادن نباتی برای بازی در نمایش « مگولیا » و ستایش آراسته برای نمایش « نامه پروانه ای » اهدا کردند.

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی از همان ابتدای شروع به کار به میزبانی بندرعباس اجرا شده و دبیرخانه این جشنواره در بندرعباس واقع است.

Visits: 22

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *