صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

تخلیه و بارگیری کالا در بندر شهید رجایی ۱۰ درصد افزایش یافت

تخلیه و بارگیری کالا در بندر شهید رجایی ۱۰ درصد افزایش یافت

مجتمع بندری شهید رجایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی ضمن اشاره به رشد ۱۰ درصدی تخلیه و بارگیری انواع کالا در کارنامه عملیاتی مهم ترین و بزرگترین ایران، از رونق چشمگیر در صادرات، ترانزیت و ترانشیپ غیرنفتی طی ۹ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش صدف نیوز به نقل از  روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، “اله مراد عفیفی پور” با اعلام این خبر اظهار داشت: از آغاز سال جاری تا ابتدای دی ماه، در مجموع ۶۳ میلیون و ۵۲۲ هزار و ۹۴۸ تن کالای نفتی و غیر نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شد که در همسنجی با سال گذشته، رشد مثبت ۱۰ درصدی را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: طی این مدت، ۴۳ میلیون و ۱۳۸ هزار و ۱۹۶ تن کالاهای غیر نفتی تخلیه و بارگیری شد که ۱۳ درصد افزایش عملیات در این گونه کالاها را شاهد بودیم. علاوه بر این، ۲۰ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۷۵۲ تن به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.

صادرات غیرنفتی ۹ درصد افزایش یافت

عفیفی پور، میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران را ۲۷ میلیون و ۷۱۲ هزار و ۲۳۳ تن با رشد مثبت ۹ درصدی عنوان کرد و افزود: طی همین مدت، رقمی نزدیک به ۷ میلیون و ۴۰۲ هزار و ۲۳۰ تن کالای غیر نفتی با رشد ۵ درصدی از طریق این بندر وارد و ۸۷ هزار و ۵۷ تن نیز کابوتاژ(حمل و نقل ساحلی) شد.

رونق ترانزیت غیرنفتی طی ۹ماه گذشته

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان حجم کل کالاهای ترانزیت شده از طریق بندرشهید رجایی را بالغ بر چهار میلیون و ۳۲ هزار و ۴۴ تن با رشد ۲۵ درصدی اعلام کرد.

ترانشیپ ۷۸ درصد افزایش یافت

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، ترانشیپ کالاهای غیرنفتی شامل حجمی بالغ بر دو میلیون و ۵۲۳ هزار و ۴۹۴ تن نیز از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر جنوب کشور در راستای تبدیل بندر شهید رجایی به یک بندر کانونی، به انجام رسید که در در همسنجی با سال گذشته، افزایش ۷۸ درصدی به ثبت رسید.

۶ میلیون تن فرآورده نفتی به خارج صادر شد

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح آمار عملیات نفتی در زون نفتی این منطقه ویژه اقتصادی(بندر خلیج فارس) پرداخت و گفت: از آغاز سال جاری تا ابتدای دی ماه، شش میلیون و ۱۲۶ هزار و ۹۴۳ تن فرآورده های نفتی به خارج از کشور صادر، ۱۱ میلیون و ۹۰۵ هزار و ۴۶۷ تن کابوتاژ، ۴۷ هزار و ۳۰۳ تن فرآورده نفتی ترانزیت و دو میلیون و ۳۰۵ هزار و ۳۹ تن از اینگونه کالاها، نیز از طریق بزرگترین بندر بازرگانی کشور وارد شد.

تردد ۳۰۰۰ فروند شناور به دروازه طلایی اقتصاد ایران

عفیفی پور در پایان به تردد سه هزار و ۳۲ فروند انواع شناور طی ۹ ماهه سال ۹۶ به دروازه طلایی اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: دو هزار و ۵۴۷ فروند از این شناورها، بالای هزار تن و ۴۸۵ فروند نیز زیر هزار تن وزن داشته است که در مجموع شاهد افزایش حدود ۵ درصدی در این رابطه بودیم.

Visits: 8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *