(سال 1397 ، سال حمایت از کالای ایرانی گرامي باد)

اختلافات حزبی، جناحی و مذهبی را کنار بگذاریم

رئیس جمهور در جلسه شورای اداری هرمزگان:

اختلافات حزبی، جناحی و مذهبی را کنار بگذاریم

رییس جمهور در استان هرمزگان

رئیس جمهوری وحدت را زیربنای اساسی برای پیشرفت هر استان ذکر کرد و گفت: اگر مردم متحد و منسجم باشند همه امور درست خواهد شد و خوشبختانه در استان هرمزگان امنیت، اتحاد و انسجام وجود دارد.

به گزارش صدف نیوز به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه شورای اداری هرمزگان ابراز کرد: امید است همه وعده هایی که در سفر استانی به هرمزگان داده شد به خوبی عمل شود و همه مسئولان با کمک هم باید موجب ایجاد نشاط بیشتر در استان شوند.

وی بیان کرد: خرسندم که در هرمزگان توافق خوبی میان مسئولان، ائمه جمعه، نماینده ولی فقیه، همه اقوام و همه مذاهب شیعه و سنی وجود دارد و این موجب سرافرازی و خوشحالی همه ما است.

روحانی تاکید کرد: اگر همه اصول گراها، اصلاح طلب ها، اعتدال گراها، احزاب، گروه ها و تشکل ها به میدان آیند باز هم بار مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش ما قرار دارد و امنیت و وحدت در این زمینه مساله ای اساسی است.

رئیس جمهوری ضمن تقدیر از همه نیروهای امنیتی و انتظامی که در حراست از مرزهای کشور فعال هستند بیان کرد: این نیروها از مرزهای آبی و زمینی ما به خوبی حراست می کنند و در روایات ما آمده است که حراست از مرزهای آبی اجر و ثواب بیشتری دارد.

وی با اشاره به سخنان نماینده ولی فقیه در هرمزگان در شورای اداری مبنی بر اهمیت مبارزه با قاچاق کالا اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب روی مساله مبارزه با قاچاق حساسیت ویژه ای دارند و در جلسات هفتگی که خدمت ایشان می رسیم به مناسبت های مختلف به این مساله اشاره می فرمایند که چرا هنوز قاچاق وجود دارد و موضوع آن حل نشده است.

دکتر روحانی ادامه داد: در مبارزه با قاچاق نسبت به چهار سال گذشته، تاکنون خیلی کاهش داشته ایم اما هنوز مشکل حل نشده است لذا اخیرا تصمصیمی برای دریا در خلیج فارس گرفتیم و همانطور که نیروی انتظامی نیز در این منطقه فعال است، سپاه پاسداران نیز مسئول مبارزه با قاچاق شده است.

وی اضافه کرد: مسئولیت سپاه در این زمینه اخیرا در شورای عالی امنیت ملی تصویب و ابلاغ شده و حراست از مرزها بهتر خواهد شد.

وی ضمن توصیه به مقامات ارشد دولتی کشوری و استانی گفت: باید در استان هرمزگان وقت بگذارید که تصمیم عادلانه ای اتخاذ شود که ملوان ها زندگی شان تامین شود و به گونه ای برنامه ریزی شود که به تولیدات داخلی ضربه نخورد، قانون حفظ شود و در حد معقول و منصفانه ای در زمینه کالای ملوانی کار شود.

** وزیر کشور تصمیم عادلانه درباره هرمزگان بگیرند

وی ادامه داد: البته کارهای دیگری هم باید برای حل این مساله اتخاذ شود.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: برای یکی از استان های همجوار هرمزگان تصمیم هایی گرفته شد و از وزیر کشور می خواهم وقت بگذارند و تصمیم خوب عادلانه ای هم برای هرمزگان گرفته شود.

وی اضافه کرد: این تصمیم به گونه ای نباشد که قانون نقض شود و به تولیدهای داخلی کشور آسیب برسد.

** مناطق آزاد مشکلات مردم را حل کنند

رئیس جمهوری اشاره کرد: در این استان استعدادهای خوبی وجود دارد و دارای ۱۴ جزیره است که چندی پیش وزیر کشور از آنها بازدید کرد و گزارش خوبی در تهران از بازدید خود دادند.

حجت الاسلام روحانی گفت: همه این جزیره ها مسکونی نیستند، یکی دو جزیره بسیار کوچک است و برخی مانند کیش و قشم شرایط خوبی دارند، برخی از آن ها مانند سیری و لاوان نفتی اند که اگر مشکلی دارند وزارت نفت باید آنها را حل کند.

وی اظهار داشت: مناطق آزاد تجاری کیش و قشم هم باید مشکل های مردم را در منطقه ای که حضور دارند حل کنند.

رئیس جمهوری افزود: از این چهار، پنج جزیره که بگذریم، ۸ تا ۹ جزیره باقی می ماند که همین جا به رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور می دهم برای هر کدام از آنها ۱۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شود.

وی اشاره کرد: جزیره ها برای ما بسیار مهم است و بواسطه جزیره ها به عنوان پیشانی مرز کشور، آب های داخلی ما جلو رفته است.

حجت الاسلام روحانی خاطر نشان کرد: این جزایر ضمن اینکه نعمت بزرگی هستند از لحاظ امنیت و اقتصادی هم بسیار مهم هستند.

وی گفت: دیروز که با استاندار هرمزگان صحبت می کردیم پیشنهاد می کرد برای آبادانی برخی جزیره های دور افتاده از استان های دیگر کمک بگیریم و هر استان به عمران و آبادانی یک جزیره کمک کند.

رئیس جمهوری افزود: هر ایرانی می تواند برای عمران و آبادانی جزیره ها کار کند، اگر در یک جزیره اسکله خوب و باند فرودگاهی وجود داشته باشد بقیه امور درست می شود و مردم و سرمایه گذاران برای فعالیت هایی نظیر ساخت هتل و محل مسکونی به جزایر می آیند.

وی ادامه داد: ایرانی ها و هرمزگانی های خارج از کشور را تشویق به سرمایه گذاری کنید، همچنین استان های دیگر، سرمایه گذار خارجی و داخلی برای سرمایه گذاری در این جزیره ها تشویق شوند، باید کشور را آباد کنیم که برای این کار نیاز به سرمایه عظیمی داریم.

دکتر روحانی بیان داشت: وزیر نفت در صحبت هایی که در افتتاح پالایشگاه که ۴ میلیون لیتر بر ظرفیت تولید بنزین در فاز جدید می افزاید می گفت به پول عظیمی در این بخش نیاز است، نمایندگان مجلس می دانند امکانات داخلی ما محدود است.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: ایرانی های زیادی در دنیا هستند و پول زیادی دارند که باید سعه صدر داشته باشیم و همه آن هایی که جنایت بزرگی نداشته اند به صورتی برای سرمایه گذاری در کشور دعوت شوند.

وی ادامه داد: ایرانی هایی هستند که در آمریکای لاتین یک جزیره غیر مسکونی را تبدیبل به شهر کرده اند، خداوند تواب و رحیم است و باید این صفت تواب و رحیم را از خداوند اخذ کنیم.

حجت الاسلام روحانی بیان داشت: به بیش از۲۰۰ میلیارد دلار ظرفیت سرمایه گذاری در نفت و گاز و پتروشیمی نیاز داریم که طرح آن آماده است، مگر در داخل چه اندازه پول داریم.

وی ابراز داشت: نیاز به حرکت بزرگ داریم که برای آن به سرمایه گذاری های بزرگ نیاز داریم، بعد از برجام ظرفیت های خوب سرمایه گذاری ایجاد شد، الان افزون بر ۳۰ میلیارد دلار ظرفیت سرمایه گذاری و فایناس پیش روی ماست و بانک های بزرگ دنیا اعلام آمادگی کرده اند.

وی ابراز داشت: باید از این ها درست استفاده و بهره برداری کنیم و حرکت خوبی در کشور داشته باشیم، هرمزگان استان مهمی است.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: فاز ۲ پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس مشکل هایی داشت و در مسیری بود که به این زودی ها حل نمی شد.

وی ادامه داد: ۲ جا در هفته های اخیر برای رفع مشکل های آن کمک کردم تا طرح راه بیافتد چون صندوق مشکل هایی داشت و این ها هم پول گرفته اند ولی طرح تکمیل نشده است.

رئیس جمهوری بیان داشت: اشکال دیگر بود و در ستاد تدابیر باید تصمیم بگیرد و این مصوبه را سه شنبه هفته جاری امضا کردم.

**بهره برداری از فاز ۲ پالایشگاه ستاره خلیج فارس

وی یادآور شد: فاز ۲ پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان سال جاری و در سال آینده به بهره برداری می رسد و امیدواریم فاز سه آن هم تا پایان سال آینده عملیاتی شود.

وی بیان داشت: کمکی که برای این پالایشگاه انجام شد رقم بسیار بالایی است و ستاره خلیج فارس با پالایشگاه بندرعباس که ضمیمه شود حدود نیمی از بنزین مصرفی کشور در این استان را تامین می شود و این بسیار مهم است.

رئیس جمهوری بیان داشت: استانی که حدود نیمی از مصرف بنزین کشور را در آینده نزدیک می تواند تامین کند استان بسیار توانمندی است.

وی ادامه داد: مردم حق دارند و باید از مزایای صنایع بهره مند شوند و نباید دود آن را بخورند و این حرف درست است که نیروهای بومی را باید در همه طرح ها اولویت بدهیم.

حجت الاسلام روحانی بیان داشت: از همه کسانی که بنگاه های اقتصادی دارند می خواهم اگر نیروهای بومی استان تخصص لازم را ندارند آموزش های تخصصی لازم را به آنها بدهند، دانشگاه های استان و وزارت کار آموزش لازم را این جا ایجاد کند.

وی اشاره کرد: در پایان سال ۹۶ و سال ۹۷ اعلام شد در اصناف و بنگاه های کوچکی که نیاز دارند فردی عین کار آموزش داده شود از پرداخت بیمه معاف است.

رئیس جمهوری ادامه داد: این گشایش خوبی است و سال آینده با اشتغال خوبی رو به رو می شویم، در همه استان ها توصیه می کنم از نیروهای بومی استفاده شود و طرح هایی که در استان ها می آیند باید برای آبادانی منطقه ای که حاضر می شوند تلاش کنند.

وی بیان کرد: زمانی که وزیر راه و شهرسازی گفت ۹ اسکله در این استان ایجاد و در جزیره هرمز سرمایه گذاری می کنیم و اثر تاریخی را بازسازی می شود، بسیار خوشحال شدم.

حجت الاسلام روحانی گفت: یکی از بهترین راه ها برای اشتغال جوانان گردشگری و اقتصاد دانش بنیان است، هیچ چیزی بدتر از بیکاری نیست.

وی با بیان اینکه اینکه رهبر فرزانه انقلاب در صحبت هایشان بر عدالت تاکید دارند، افزود: به نظر بنده اشتغال مهم ترین مساله است و جوانان بتوانند شاغل شوند.

** سال ۹۷، سال نشاط و شادمانی

وی ادامه داد: بیکاری موجب اعتیاد، طلاق، مشکلات روحی و روانی است و سال آینده باید سال نشاط و شادمانی باشد، از خدای رحمان و رحیم، رحمت خود را طلب می کنیم تا ما را یاری دهد.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: ما هم با هم دیگر به رحمت و مهربانی برخورد و عمل کنیم، کینه ها را برداریم و دل ها را پاک کنیم، فلسفه عید نوروز پاک کردن دل ها است.

وی بیان کرد: مسائل و اختلافات حزبی، جناحی، قومی و مذهبی را کنار بگذاریم زیرا افراد کینه ای دارد بار بزرگی را بر دوش دارند، این بار که برای دل ها سنگین است باید برداشته شود.

حجت الاسلام روحانی افزود: افتخار ما این است که مسلمان و پیرو پیامبر عظیم الشان هستیم که همه وجوداش رحمت و عفو بود، نمی دانم این انتقام و کینه توزی را چه کسی یاد ما داده و چه کسی صادر کرده است.

وی بیان داشت: ایرانی ها ملت با مروت و رحمت هستند، این ها را از جای دیگر برای ما صادر کرده و ما را گرفتار کرده اند.

وی اشاره کرد: اگر یک بنگاه اقتصادی درست کنید و ۲ نفر را مشغول به کار کنید و زندگی آنها را احیا کنید اجر و ثواب و ارزش معنوی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی بیان کرد: با این کار خود توانسته اید آرامش را به جامعه دهید این کار بزرگی است و شما استعداد خوبی دارید و بیاییم از همه این ها بهره برداری کنیم.

** برگزاری نشست پیش از سفر برای حل مشکلات هرمزگان

وی بیان کرد: در تهران در جلسه ای که برای استان هرمزگان برگزار و بحث های زیادی شد یکی از مشکل های این استان آب است و وزیر کشاورزی گفت هرمزگان در مساله آب کارهای زیادی کرده و از این استان راضی بود.

وی اشاره کرد: این استان در این بخش بسیار پرتلاش بوده که از سامانه های نوین آبیاری استفاده می کند، هرچه بخش گلخانه ای توسعه یابد خوشحال کننده و ارزشمند است.

رئیس جمهوری ابراز داشت: اگر چرخش آب را درست کنیم بخش بزرگی از مشکل آب حل می شود و مردم در تصفیه فاضلاب سرمایه گذاری کنند.

وی ادامه داد: کشاورز می تواند آب تصفیه شده را خریداری کند که این از آبشرین کن ارزان تر است و دولت کمک می کند بانک ها هم کمک کنند مشکل استان حل شود.

** برای انتقال آب از هرمزگان چاره ای نداریم

وی بیان کرد: در باره انتقادی که از انتقال آب از این استان شد باید بگویم هیچ چاره ای نداریم، خلیج فارس حوضچه ای در اختیار ماست.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی بیان داشت: تمام کشورهای حاشیه جنوبی از آب خلیج فارس استفاده می کنند و آب شور ناشی از شیرین سازی آب را وارد خلیج فارس می کنند.

وی بیان داشت: نمی شود یک طرف خلیج فارس از این آب استفاده کند و طرف دیگر استفاده نکنند، باید مشکلات اش را حل کنیم.

رئیس جمهوری بیان داشت: داخل ایران تفتیده و تشنه است، باید این مشکل را حل کنیم، باید از راه های صحیح و درست استفاده کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی بیان کرد: هرمزگان، بوشهر و خوزستان، فارس، یزد و تهران تا خراسان رضوی و تبریز یک کشوریم و هم مسلمان باید غمخوار یکدیگر باشیم و مشکلات یکدیگر را حل کینم.

وی گفت: در کشاورزی و آبزیان حرکت خوبی شده و در گذشته صید میگو در استان هرمزگان انجام می شد و شاهد بودیم که دستفروش ها میگو می فروختند اما الان به سطح وسیعی میگوی پرورشی نیاز داریم که می تواند صادراتی و فروش داخلی داشته باشد، باید از سبک جدید پرورش ماهی در دریا که در بندرلنگه دیدیم استفاده و بهره برداری کنیم.

وی اشاره کرد: ظرفیت های مختلف در بخش کشاورزی و حمل و نقل استفاده کنیم، اگر ریل به اسکله برسد و در آن جا بار روی آن قرار گیرد.

وی اشاره کرد: با آخوندی وزیر راه و شهرسازی صحبت کردم که ریل را به اسکله برسانیم که گفتند نیاز به ۵۵ کیلومتر ریل گذاری وجود دارد.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: ریل باید در اولویت قرار گیرد، ریل قزوین به رشت را باید سریع تر افتتاح کنیم، از رشت به آستارا جزو طرح های اولویت دار است.

وی اشاره کرد: ۵۰ درصد هزینه یک میلیارد دلاری احداث آن را کشور آذربایجان می پردازد که با تکمیل مسیر ریلی می توان تمام باری که از هند به روسیه می رود از مسیر بندرعباس و در آینده از چابهار جا به جا شود.

وی اشاره کرد: ریل از بندرعباس به سمت قزوین – رشت و از رشت به آستارا و آذربایجان و روسیه و اروپا برده شود که با این ارزان تر و سریع تر انجام می شود و هم به نفع ماست و یک تحول بزرگی ایجاد می شود.

رئیس جمهوری بیان کرد: مدتی پیش رئیس جمهور روسیه که در تهران بودند در این باره صحبت کردیم.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی اضافه کرد: بنابراین این جا از لحاظ انرژی، حمل و نقل، کشاورزی، آبزیان، گردشگری و فولاد دارای ظرفیت های فراوانی است.

وی ادامه داد: در سفر قبلی خود به بندرعباس گفتم بر مبنای ظرفیت ۱۰ میلیون تن فولاد برای بندرعباس برنامه ریزی کنیم که روز گذشته یک طرح فولادی با ظرفیت یک و نیم میلیون تن در این شهر به بهره برداری رسید و این کار بزرگی است که آغاز شده و همچنان ادامه می یابد.

رئیس جمهوری افزود: استان هرمزگان می تواند با این مردم خوب و با ظرفیت گردشگری مسیر پیشرفت را با سرعت بپیماید، که امیدواریم به لطف خداوند این کار با موفقیت صورت گیرد.

وی با بیان اینکه موضوع تاسیس دانشگاه علوم دریایی در استان هرمزگان مطرح شد را در تهران دنبال می کنیم، بیان کرد: مسائل را برای رونق یافتن صنعت کشتی سازی دنبال می کنیم.

روحانی اضافه کرد: از ظرفیت مسئولان، نمایندگان مجلس، ائمه جمعه و جماعات و نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان استفاده کنید و نمایندگان مجلس این موضوع را به جد دنبال کنید.

وی یادآور شد: از سال ۱۳۴۰ با نماینده ولی فقیه در هرمزگان رفیق هستم و در آن سال از ایشان سور گرفتیم و اگر شما نتوانستید بگیرید تقصیر خودتان است.

کاروان تدبیر و امید به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان از دیروز چهارشنبه نهم اسفندماه میهمان مردم هرمزگان است.

در این سفر ۲ روزه ۱۵ طرح مهم با هزینه بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال از جمله فولاد صبا، مرحله جدید بندر شهید رجایی، پالایشگاه گاز گورزین قشم، طرح افزایش بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس افتتاح و عملیات اجرایی ۱۵ طرح دیگر نیز با اعتبار بیش از ۲ هزار میلیارد تومان آغاز شد.

این دومین سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به استان هرمزگان در سال جاری است و رییس جمهوری، نهم و دهم اردیبهشت ماه امسال به بندرعباس سفر کرد که طی آن مرحله اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صبا فولاد خلیج فارس و چند طرح عمرانی دیگر به بهره برداری رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *