(سال 1397 ، سال حمایت از کالای ایرانی گرامي باد)

بندرعباس باید در منطقه بدرخشد

استاندار هرمزگان در آئین افتتاح باغ پرندگان:

بندرعباس باید در منطقه بدرخشد

افتتاح باغ پرندگان بندرعباس

باغ پرندگان بندرعباس با حضور استاندار هرمزگان، شهردار و فرماندار بندرعباس و تعدادی از اعضای شورای شهر و مدیران استان به بهره برداری رسید.

استاندار هرمزگان در آئین افتتاح باغ پرندگان بندرعباس گفت: بندرعباس باید در منطقه بدرخشد و نقش شهرداری در این زمینه بسیار مهم است.

به گزارش صدف نیوز، دکتر فریدون همتی با بیان اینکه بعد از یک سال تلاش و کوشش این باغ به بهره برداری رسید، عنوان کرد: هیچ دستگاهی به تنهایی موفق نخواهد بود بلکه نیازمند هم افزایی در پیشبرد امور هستیم و خوشبختانه در اجرای این پروژه دستگاه های مختلف نقش آفرینی کردند. وی ادامه داد: از نیروهای مسئول نگهداری این باغ می خواهم تا در کار خود نهایت دقت را داشته باشند تا رفاه مردم تامین و آرامش آنها حفظ شود.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه شهر بندرعباس با جمعیتی قابل توجه به سمت کلانشهر شدن در حال حرکت است و باید مسائل و مشکلات آن را حل کنیم، افزود: حل مشکل پسماند و پساب فاضلاب این شهر برای ما در اولویت است و آقای رئیس ‌جمهور هم بر حل آن تاکید داشتند.

همتی بیان داشت: طی دو سال باید مشکل فاضلاب شهر بندرعباس حل شود و من این مساله را از شرکت آب و فاضلاب استان می خواهم و فضای سبز شهر نیز باید در کوتاه مدت بهبود یابد.

وی گفت: خورهای شهر بندرعباس وضعیت خوبی ندارند و من از بدو ورود به استان این مساله را مورد نظر داشته ام و این خورها باید برای قایقرانی استفاده شود نه اینکه چنین وضعیتی داشته باشد.

استاندار هرمزگان اضافه کرد: از مدیرعامل شرکت توزیع برق استان نیز می خواهم که نورپردازی و روشنایی شهر بندرعباس بهبود یابد.

همتی با بیان اینکه بلوار ۲۴ کیلومتری در امتداد ساحل و به سمت شرق شهر بندرعباس ایجاد خواهد شد، خاطرنشان کرد: کاربری این بلوار گردشگری خواهد بود و اجازه تجاوز به حریم دریا در آینده را نخواهد داد.

وی با تاکید بر اینکه باید مناطق جدید تفریحی و گردشگری در بندرعباس برای مردم ایجاد شود، تصریح کرد: از افراد توانمند برای توسعه سواحل، جزایر و شهرهای ساحلی دعوت به عمل آورده ایم تا سطح استان در این عرصه ها ارتقا یابد و به دنبال این هستیم تا ساختمان های اداری نزدیک ساحل را در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم تا اماکن گردشگری در آن ساخته و شهر زیبا شود.

استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه بندرعباس باید در منطقه بدرخشد و نقش شهرداری در این زمینه بسیار مهم است، اظهار داشت: بنکداران، بازار میوه و تره‌بار و ترمینال های مسافربری در حال خروج از شهر هستند و چهره شهر بندرعباس بهتر خواهد شد.

همتی از تجهیز حمل و نقل عمومی شهر بندرعباس با خودروهای مناطق آزاد برای بهبود کیفیت رفت و آمد و گردشگری خبر داد و اضافه کرد: باید از ظرفیت افراد توانمند بومی استفاده و مجالی فراهم شود تا آنان در شهر خود سرمایه‌گذاری و شهر را زیباتر کنند.

وی گفت: دولت، بخش خصوصی و مردم سه ضلع پیشرفت شهر هستند و رسانه ها نیز باید تسهیل کننده این موضوع باشند.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه ۴۳ درصد شهر بندرعباس بافت فرسوده است و باید اقدامات اساسی در آن صورت گیرد، بیان داشت: اگر اقدامات ما در بافت فرسوده چشمگیر باشد، آقای رئیس‌ جمهور وعده سفر دوباره به هرمزگان را داده اند و امیدوارم سال آینده آقای رئیس جمهور بیایند و اقدامات ما در بافت فرسوده را ببینند.

شهردار بندرعباس نیز در این مراسم گفت: باغ پرندگان بندرعباس با مساحت حدود ۶٫۲ هکتار در مجموعه ۳۲ هکتاری پارک طبیعت (پارک جنگلی) احداث شده است.

عباس امینی زاده اعتبار این طرح را ۱۲۰ میلیارد ریال اعلام کرد که از طریق تهاتر با پیمانکار بخش خصوصی تامین شده است.

وی ادامه داد: باغ پرندگان بندرعباس با الگو برداری از نقاط قوت و همچنین بهینه سازی نقاط ضعف باغ های پرندگان مطرح کشور مانند مشهد، تهران، کیش و یزد و با استفاده از توان متخصصان بومی استان احداث شده است.

به گفته شهردار بندرعباس نگهداری مجزای پرندگان در قفس‌های جداگانه این باغ را از سایر باغ‌های پرندگان کشور متمایز کرده است.

امینی زاده ادامه داد: باغ پرندگان بندرعباس دارای هفت بخش مجزا جهت نگهداری از پرندگان آبزی و کنارآبزی، شکاری، ماکیان سانان، کبوترسانان، زینتی، شترمرغ‌ ها و طاووس‌ ها است که در حال حاضر ۹۰ گونه در این باغ نگهداری می ‌شوند.

استاندار هرمزگان نیز در این مراسم با قدردانی از شهرداری بندرعباس برای احداث باغ پرندگان یادآور شد: این طرح نتیجه همراهی و هم افزایی نهادهای مختلف است.

وی با اشاره به ضرورت نگهداری بهینه این باغ، بر لزوم پیش بینی امکانات رفاهی برای بازدیدکنندگان تاکید کرد.

همچنین رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری بندرعباس در این مراسم در پاسخ به سئوال ایرنا، هزینه ماهانه نگهداری این مجموعه را حدود ۹۰۰ میلیون ریال اعلام کرد.

مصطفی خادم افزود: بهای بلیت ورودی باغ پرندگان یکصد هزار ریال برای هر نفر تعیین شده و ساعت بازدید آن به صورت یکسره از هشت صبح تا غروب آفتاب است. در این مجموعه نشیمن گاه ها و امکاناتی جهت رفاه شهروندان و بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.

باغ پرندگان با نگهداری گونه‌های خاص و گاه کمیاب در یک مکان و با تلاش برای پیاده سازی شاخص‌های محیط طبیعی و اکوسیستم حیات وحش پرندگان، می‌تواند مکانی جهت پژوهش و تحقیق پرنده شناسان، بوم شناسان باشد.

آشتی مردم با طبیعت و آشنایی و ایجاد علاقه در عموم به ویژه گروه سنی کودکان و نوجوانان در کنار تفریح، آموزش، پژوهش و حفاظت از پرندگان را می توان از دیگر دستاوردهای احداث این مجموعه دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *