(سال 1397 ، سال حمایت از کالای ایرانی گرامي باد)

برترین‌های جشنواره هفته قرآن و عترت هرمزگان تجلیل شدند

برترین‌های جشنواره هفته قرآن و عترت هرمزگان تجلیل شدند

جشنواره هفته قرآن و عترت هرمزگان

طی آئینی با حضور نماینده معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسؤولان استانی از برترین‌های جشنواره هفته قرآن و عترت هرمزگان تجلیل شد.

به گزارش صدف نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، جشنواره هفته قرآن و عترت استان هرمزگان از ۱۲ الی ۱۷ اسفندماه سال‌جاری در بخش‌های مختلف هنری و با هدف شناسایی و معرفی قرآن و عترت در قالب هنر در استان برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در این مراسم گفت: معرفی دین از زاویه هنر سبب حفظ پویایی و جذابیت قرآن می‌شود.

علیرضا درویش‌نژاد با اشاره به فلسفه وجودی قرآن کریم اظهار داشت: قرآن برای معرفی زیبایی‌های خلفت و هدایت بشر آمده است، رساندن انسان به آرامش روحی از دیگر فلسفه وجودی قرآن کریم است.

وی افزود: اینکه قرآن را تنها برای رفع بلا در خانه، ماشین، بیمارستان و…، حتی در قبرستان‌ها مورد استفاده قرار بگیرد ظلم و جور در حق قرآن است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان تاکید کرد: باید شأن و جایگاه قرآن را به حدی که پیامبر(ص) رسانده بود ارتقا دهیم.

درویش نژاد بیان داشت: قرآن به عنوان یک منشور الهی باید در زندگی افراد جریان داشته باشد، اما متاسفانه ارزش این کتاب انسان‌ساز در حد تشریفات باقی مانده است.

وی گفت: قرآن کریم مایه آرامش است که انسان را وادار می‌کند که از تمامی انرژی‌های منفی دور شود، انبیا الهی، آرامش روحی را بخشی از هدایت می‌دانستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با تاکید بر اینکه هنر گرایش ایجاد می‌کند، افزود: معرفی دین از زاویه هنر سبب می‌شود که تاریخ مصرفی برای آن قائل نشویم و این مهم عامل حفظ پویایی و جذابیت قرآن است.

درویش نژاد ابراز داشت: باید قرآن و مبانی دینی را از طریق سینما، موسیقی، شعر، و… معرفی و ایجاد جذابیت کرد.

وی با اشاره به وظیفه ذاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پرداختن به مبانی و مفاهیم قرآنی را یکی از این وظایف عنوان کرد و گفت: جشنواره هفته قرآن و عترت با هدف معرفی و شناساندن مبانی قرآن در قالب هنر برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در ادامه، شناسایی ظرفیت‌های هنرمندان، ایجاد فضای معنوی، توجه به استعدادهای قرآنی و بالفعل کردن آنها را از دیگر اهداف برگزاری جشنواره هفته قرآن و عترت برشمرد.

درویش‌نژاد به استقبال بی‌نظیر هنرمندان در رشته‌های مختلف در جشنواره هفته قرآن و عترت اشاره کرد و افزود: بیش از یک هزار نفر در این جشنواره حضور جدی داشتند و نهصد اثر نیز به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده که جای تقدیر دارد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: در سال آتی بتوانیم از تمامی ظرفیت‌های هنر در توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی و شناساندن و تبیین مبانی و مفاهیم این کتاب انسان‌ساز بهره ببریم.

نماینده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این آیین گفت: تنها راه اصلاح ناهنجاری‌های اجتماعی تمسک به قرآن و عترت است.

حجت‌الاسلام حسین پیرعلی با اشاره به ماموریت‌های معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد اسلامی اظهار داشت: در این معاونت که تازه تاسیس بوده و حدود سه الی چهار سال از زمان تاسیس آن می‌گذرد همکاران ارزشی برنامه‌های متنوعی را تدوین کرده‌اند.

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متهم است به این که فقط کنسرت برگزار می‌کند درحالی که این چنین نیست، این وزارت در چارچوب قانون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، وظایف تعریف شده‌ای دارد و هرکس در بخش‌های مختلف این وزارتخانه قرار گیرد باید به تمامی وظایف قانونی خود عمل کند.

نماینده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب، بزرگان و دیگر افرادی که اشراف کامل به تمامی حوزه‌های کشور دارند و همه نیازهای کشور را رصد کرده و مطلع هستند، بر اساس نیازهای سنجیده شده برنامه‌ریزی می‌کنند.

پیرعلی اضافه کرد: در معاونت قرآن و عترت در اداره کل تبلیغ و ترویج، چندین برنامه تدوین شده که هفته‌های قرآنی یکی از این برنامه‌هاست که در طول سال به همه استان‌ها اختصاص داده نمی‌شود و بر اساس بودجه به حدود ١٢ استان در سال جاری میزبان این برنامه بودند، همچنین چندین استان نیز میزبان جشنواره آیات و جشن‌های رمضان هستند.

وی توضیح داد: برنامه هفته قرآن و عترت، امسال به استان هرمزگان اختصاص یافت در صورت عدم استقبال از این برنامه، از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد کنسل خواهد شد، بر این اساس دستگاه‌هایی که نشانه و لوگوی آنان در بنر برنامه‌های هفته قرآن و عترت حک شده است، باید مشارکت می‌کردند اما اقدامی نکردند، ممکن است در ارزیابی‌هایی که از این جشنواره به عمل می‌آید در سال‌های بعد، این برنامه به استان هرمزگان اختصاص داده نشود.

نماینده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارتخانه هزینه‌ای را برای اجرای برنامه‌های هفته قرآن و عترت در نظر می‌گیرد و پرداخت می‌کند بنابراین باید بودجه‌های استانی نیز در کنار این هزینه قرار گیرد تا برنامه‌ها به نحو احسن برگزار شود، در صورت عدم حمایت استانی از این برنامه‌ها تلقی خواهد شد که استان به دنبال برنامه‌های قرآن و عترت نیست.

پیرعلی با بیان اینکه در این معاونت به دنبال ریل گذاری هستیم افزود: هر کس باید در حد توان خود در حوزه‌های مختلف به شناسایی قرآن و عترت تلاش کند.

وی با تأکید بر اینکه شاید مسؤولان استان اهمیت موضوع را متوجه نشده‌اند، گفت: معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری هفته قرآن و عترت در استان‌ها تنها به دنبال یک هدف است که فوق‌العاده مهم بوده و آن معرفی قرآن و عترت است.

نماینده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد:  اگر هر کس از هر موضوع ناهنجار اجتماعی گله دارد بداند که گله به تنهایی فایده ندارد باید کمر همت را محکم بست و با تمسک به قرآن و عترت، کارها را اصلاح کرد و هیچ راهی جز این نداریم

مشاور استاندار هرمزگان در امر نماز نیز با بیان اینکه عترت قرآن ناطق است گفت: زبان هنر کاربردی‌ترین زبان‌ها برای نسل جوان است.

حجت الاسلام محمدحسن فروزان‌نژاد، اظهارداشت: هفته قرآن وعترت به خوبی توانست تمامی موضوعات قرآنی را با استفاده از هنر در خود جای دهد.

وی افزود: امروزه زبان هنر از کاربردی‌ترین زبان‌ها برای نسل جوان است و هفته قرآن و عترت استان هرمزگان به خوبی از این ابزار در راستای شناساندن و معرفی قرآن و عترت بهره برده است.

مشاور استاندار هرمزگان در امر نماز با تاکید بر ترویج فرهنگ فاطمی در جامعه کنونی تصریح کرد: فرزندان باید قدردان زحمات و تلاش مادران خود باشند و مادران نیز فرهنگ فاطمی را برای تربیت فرزندان خود بکار گیرند.

فروزان‌نژاد ابراز داشت: متاسفانه امروزه تمام دنیا با استفاده از ابزار مختلف به مقابله با فرهنگ فاطمی برخاسته‌اند، اگر با ما هم مخالفت می‌شود به این دلیل است که پیروان فاطمه زهرا(س) هستیم.

وی ادامه داد: باید این مناسبت‌ها را ارج نهیم و علاوه بر آن به جشنواره‌های مهم قرآنی که فرصتی برای ارائه الگوهای دینی و انسان‌ساز و حافظ جامعه در برابر ناهنجاری‌هاست اهتمام ویژه بورزیم.

مشاور استاندار هرمزگان در امر نماز بیان داشت: موضوع اصلی برنامه، هفته قرآن و عترت است اما به موضوع مهم نماز نیز اشاره شده است، باید در اقامه نماز اول وقت کوشا باشیم و برای رسیدن به زندگی همراه با سعادت باید قرآن را در آغوش بگیریم.

فروزان نژاد تاکیدکرد: برای اصلاح جامعه کنونی از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی باید به قرآن تمسک بجوییم و نماز اول وقت را اقامه کنیم.

مدیر ستاد اقامه نماز هرمزگان بیان کرد: قرآن و عترت باهم هستند و جدایی‌ناپذیرند، قرآن و عترت به تنهایی قادر به اداره جامعه نیستند و باید هر دو در کنار یکدیگر قرار گیرند تا جامعه و افراد آن را از انواع آسیب‌ها و معضلات مصون نگه دارند.

وی با بیان اینکه عترت قرآن ناطق است، افزود: آنکه قرآن و اهداف این کتاب آسمانی را آنگونه که خداوند و رسولش(ص) فرموده‌اند در جامعه بیان کنند اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هستند.

فروزان نژاد با اشاره به فلسفه نامگذاری هفته قرآن و عترت تصریح کرد: این  نامگذاری برای همگان درس و الهام از رهنمودهای پیامبر بزرگ اسلام(ص)است.

برگزیدگان:

در بخش جشنواره خوشنویسی و در رشته نستعلیق؛ امیرحسین میرحسینی، اکبر حسن‌زاده و سعید راستی به ترتیب رتبه نخست تا سوم را کسب کردند.

در بخش شکسته نستعلیق؛ موسی دهقانی، فرخنده محمدی و مصطفی افتخارنیا مقام اول تا سوم را از آن خود کردند.

حامد خاکی، علی مریدی‌زاده و ابوذر ذاکری نیز در بخش نسخ عناوین اول تا سوم را کسب و مورد تقدیر قرار گرفتند.

در بخش نقاشی خط، حسن کریمی رتبه نخست، مصطفی سفیدآبی و مرتضی تازی پور (مشترک رتبه دوم) و فریده جهانگیری نیز رتبه سوم را کسب کردند.

همچنین در بخش کارگردانی مهدی میرزایی فیلم حصیل، خوبیار سالاری چشمهایم برای تو و فیلم راهنما به کارگردانی حجت دهقان حایز رتبه اول تا سوم شدند.

سپس در بخش فیلمنامه نیز “روز محاصبه” از شهاب آبروشن، “فراموشی” به قلم ایمان رضایی و “عروسک‌ها باید بخندند” از احمد مریدی‌زاده  نیز مقام نخست تا سوم را کسب کردند.

در بخش داستان کودکان نیز به ترتیب از اشکانی، فاطمه جمالی‌نژاد، محمدحسن حسن‌زاده و الهام خوارزمی به عنوان برترین‌های اول تا چهارم تقدیر شد.

در ادامه این آیین از حمیده کریمی، سید ابراهیم حسینی، یعقوب سهوزاده، محمود نارویی و ابراهیم آرمات در بخش شعر تقدیر شد.

سپس از سعیده سلمانی، مهشید صابری، ساره رضایی در بخش داستان به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم تجلیل شد.

در بخش نقاشی نیز مریم صداقت، محبوبه خوانچه‌زر، نوره خشنو و آیدا عباس‌نژاد به ترتیب عناوین نخست تا چهارم را کسب و مورد تقدیر قرار گرفتند.

مازیار حیدری‌پور، محسن عباسی و مسلم صوغانی نیز از برگزیدگان بخش عکاسی بودند که تجلیل شدند.

در بخش پوستر این جشنواره نیز از مهران پندار، زهرا انصاری و یونس دهقانی به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم قدردانی شد.

در بخش تک‌خوان سرود نیز سرودکانون سقای حسین(ع) و گروه سرودآوای مسجد از روستای حکمی مقام نخست، گروه سرود کانون امام منتظر(عج) روستای کردر رضوی میناب رتبه دوم، گروه سرود کانون جوادائمه(ع) محله نظر آباد بندرعباس رتبه سوم،گروه سرود کانون منتظران مسجد صاحب الزمان(عج) شهرک توحید رتبه چهارم، امین نعیمی مربی گروه سرود کانون سقای حسین(ع) روستای حکمی و مهدیار البرز از گروه سرود انصارالحجه دهستان شمیل به عنوان تک خوان برتر معرفی و تجلیل شدند.

همچنین در بخش صنایع‌دستی نیز شمسی سلجوقی در رشته صنعت تلفیقی از چوب و سرامیک، زهرا مرادی صنعت معرق ساقه گندم، داور صنعت گلیم فرش؛ آمنه رحیم و صدیقه اباذری، فرح اندام، صنایع دستی صدف، علی آران، صنایع دستی صدف، وحید جوذری، صنعت معرق و منبت، سعید حقیقی، صنعت معرق و منبت(فاتح و اخلاص)، عبدااله فضیله پور، صنعت معرق و منبت (صلوات امام هشتم(ع)، سید میثم طباطبایی، صنعت معرق و منبت(آیه شریفه قل هو الله احد) تقدیر شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *