صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

پوشیدن لباس بندری برای بانوان در ادارات و مدارس بلامانع است

دکتر درویش نژاد، در اختتامیه هشتمین جشنواره فرهنگی و هنری خلیج فارس:

پوشیدن لباس بندری برای بانوان در ادارات و مدارس بلامانع است

هشتمین جشنواره خلیج فارس در بندرعباس

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس، از بلا مانع بودن پوشیدن لباس بندری برای بانوان کارمند و فرهنگی در ادارات و مدارس از سوی استاندار هرمزگان خبر داد و افزود: در راستای مقابله با تهاجم فرهنگی و ارزش گذاشتن به فرهنگ بومی به دستور استاندار هرمزگان از این پس بانوان می توانند با پوشش لباس بندری در محل کار خود حضور یابند.

به گزارش صدف نیوز: علی رضا درویش نژاد ضمن تشکر از تلاش های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که ردیف بودجه اختصاصی به جشنواره فرهنگی، هنری خلیج فارس تخصیص دادند بیان کرد: خلیج فارس نامی است که نمی توان به آسانی آن را مصادره کرد زیرا تاریخ بر حقانیت نام خلیج فارس گواه است.

وی در ادامه تصریح کرد: فرهنگ و هنر تنها راهی است که می توان نام و اصالت خلیج فارس را بر تمام دنیا به اثبات رساند.

مدیرکل فرهنگ  ارشاد اسلامی هرمزگان بیان کرد: تفکر و اندیشه تنها راه رسیدن به آنچه به عنوان واقعیت خلیج فارس نامیده م یشود به سراسر دنیا است.

این مقام مسئول با تقدیر از وزیر ارشاد در حمایت از اجرای برگزاری هر چه بهتر جشنواره بین المللی خلیج فارس، اظهار کرد: با موافقت وزیر و استاندار هرمزگان مجوز استفاده از لباس سنتی بندری توسط زنان کارمند و فرهنگیان در ادارات و مدارس سراسر استان صادر شد.

درویش نژاد خطر نشان ساخت: با دستور استاندار هرمزگان کتابخانه شهدای بندرعباس به عنوان محل دائمی دبیر خانه بنیاد ملی خلیج فارس تعیین شد.

گفتنی است مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در پایان نیز به قرائت پیام دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز ملی خلیج فارس پرداخت و از حضور تمامی بزرگان حاضر در جمع قدردانی کرد.

– خلیج فارس نماد مقاومت و عزت ملی ایرانیان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خلیج فارس صرفا یک دریا نیست بلکه نماد مقاومت و عزت ملی ایرانیان است.

دکتر سید عباس صالحی در هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس که در تالار شهید آوینی بندرعباس برگزار شد، با بیان اینکه خلیج فارس با ایران متولد شده است، عنوان کرد: خلیج فارس نامی به درازای تاریخ ایران زمین است و از مورخان آشوری، بابلی و رومی تا مورخان عربی و اسلامی این دریا را خلیج فارس نامیده اند.

وی ادامه داد: خلیج فارس نقطه اتصال تمدن ها و فرهنگ ها بوده است و یک شاهراه ارتباطی بشریت در طول قرن های متوالی بوده و هست و بر این اساس است که خلیج فارس با وصل کردن ملت ها اهمیت پیدا می کند و آنان که از ارتباط صلح آمیز انسان ها در هراسند از این شاهراه ارتباطی می هراسند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه خلیج فارس منبع ذخایر انرژی جهان است و ذخایر عمده انرژی در آن وجود دارد، افزود: خلیج فارس صرفا یک دریا نیست بلکه نماد مقاومت و عزت ملی ایرانیان است.

صالحی تصریح کرد: جریان چپاول گر جهانی وجب به وجب جهان را گشت و مستعمره کرد اما وقتی به منطقه خلیج فارس آمد زمین گیر شد و استعمار نتوانست ایران را مستعمره خود کند چون خلیج فارس مقاوم بود و مردمان این منطقه تلاش کردند حریم امنی را برای ایران قرار دهند.

وی خلیج فارس را یک فرهنگ دانست و بیان داشت: بخش عظیمی از فرهنگ انسانی و ایمانی ما در این منطقه شکل گرفته است و ایران، جهان اسلام و بشریت وامدار فرهنگ زاینده این منطقه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: تنوع فرهنگی این منطقه زایش های گسترده تمدنی ایجاد کرده است و این تنوع فرهنگی با همزیستی آرام و همکاری سازنده اقوام همراه شده است.

صالحی با بیان اینکه خلیج فارس منطقه فرهنگ با آئین ها و آداب رسوم خاص است که می توان قرن ها از آن نوشت، خاطرنشان کرد: موسیقی این منطقه بر جان می زند و طعم و بوی دریا دارد، افسانه ها و اسطوره های خلیج فارس انسان را به آن سوی تاریخ می برد و لباس و پوشش و فضایی از زیست اجتماعی در خلیج فارس دیده می شود.

وی با بیان اینکه نامگذاری روز ملی خلیج فارس فرصتی مناسبی را برای گفتن از آن پدید آورده است، اظهار داشت: باید نگاهی تازه تر و گسترده تر و عمیق تر به خلیج فارس داشته باشیم و راه اندازی بنیاد ملی خلیج فارس و اختصاص ردیف مالی برای این روز ملی از جمله اقدامات در این عرصه بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: خلیج فارس مام ایران است و باید حفظ محیط زیست خلیج فارس را جدی تر بگیریم و نباید بر این مادر طبیعت ایرانی غبار بنشیند.

صالحی خلیج فارس را یک تابلوی مینیاتوری از ایران دانست و گفت: استان های همجوار با خلیج فارس هم باید همچون این تابلوی چند رنگ باشند و در این استان ها توسعه متوازن باید مورد توجه باشد و نگاه دولت تدبیر و امید این است که توسعه متوازن اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی در این مناطق صورت گیرد.

وی با بیان اینکه حوزه کارآفرینی فرهنگی برای تولید کالای ایرانی بسیار قابل توجه است، تصریح کرد: در استان های مختلف این زمینه وجود دارد و لباس و پوشش منطقه ای فرصت اشتغالزایی و تولید کالای فرهنگی ایران است که باید به آن توجه کنیم و می توانیم در حوزه لباس و پوشاک و غذا فضاهای کارآفرینی فرهنگی را گسترش دهیم.

– مردم هرمزگان با فرهنگ، آداب و رسوم خود پاسدار خلیج فارس هستند

استاندار هرمزگان گفت: قلب تمامی ایرانیان برای خلیج فارس می تپد و مردم هرمزگان با فرهنگ، آداب و رسوم خود پاسدار خلیج فارس به نمایندگی از ملت ایران هستند.

دکتر فریدون همتی در هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس، ضمن گرامیداشت روز ملی خلیج فارس و با قدردانی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برای برگزاری این جشنواره، عنوان کرد: با توجه به اهمیت خلیج فارس در طول تاریخ همواره شاهد فراز و نشیب های گوناگون و طمع بیگانگان به این منطقه بوده ایم که امروز آثار آن را می بینیم.

وی ادامه داد: قلب تمامی ایرانیان برای خلیج فارس می تپد و مردم هرمزگان با فرهنگ، آداب و رسوم خود پاسدار خلیج فارس به نمایندگی از ملت ایران هستند.

استاندار هرمزگان افزود: امروز در سایه اقتدار نیروهای مسلح کشور به خصوص نیروهای دریایی ارتش و سپاه و دریابانان و با همکاری مردم این منطقه شاهد پاسداری از آب های خلیج فارس هستیم و کشورهای همسایه نیز از این امنیت و پاسداری جمهوری اسلامی ایران در منطقه بهره مند هستند.

همتی با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم روز و هفته خلیج فارس در سراسر کشور با برنامه های مختلف گرامی داشته شود، تصریح کرد: تلاش می کنیم در سال های بعد در تمامی سفارتخانه های ما توسط رایزنان فرهنگی این روز با برنامه های مختلف پاس داشته شود.

وی تاکید کرد: ملت ما اجازه جعل نام خلیج فارس را نخواهد داد و ایران عزیز پاسدار خلیج همیشه فارس است.

– نام بردن از خلیج فارس در منابع دینی بیانگر اصالت آن است

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان در هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس، نام بردن از خلیج فارس در منابع دینی را بیانگر اصالت این نام دانست.

آیت الله غلامعلی نعیم آبادی عنوان کرد: همه می دانند که این دریای نیلگون نامش خلیج فارس است که در منابع دینی نیز با عنوان بحر الفارسی از آن نام برده شده است.

وی ادامه داد: استفاده از عناوین جعلی برای خلیج فارس سندی محکم بر دشمنی آمریکا با ایران است.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان افزود: نام مبارک خلیج فارس با تحکم در تمامی تاریخ دنیا آورده شده و هیچ کس نمی تواند این تاریخ را تغییر دهد.

آیت الله نعیم آبادی تصریح کرد: آتش برافروخته شده آمریکا برای تغییر نام خلیج فارس هیچگاه روشن نخواهد ماند و این بر همگان مشخص و مبرهن است.

بازدیدها: ۴۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.