(سال 1397 ، سال حمایت از کالای ایرانی گرامي باد)

بحران کم آبی بر ۲۶ شهر هرمزگان سایه افکنده است

بحران کم آبی بر ۲۶

شهر هرمزگان سایه افکنده است

مدیر عامل آبفای هرمزگان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری هرمزگان گفت: کاهش شدید ذخایر آبی استان ناشی از کمبود نزولات جوی و تداوم بیش از ۱۸ سال خشکسالی موجب بحران کم آبی در ۲۶ شهر این استان شده است.

به گزارش صدف نیوز: امین قصمی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: از این شمار ۱۱ شهر از جمله بندرعباس مرکز هرمزگان در شرایط بطور کامل بحرانی قرار داشته و ۱۵ شهر دیگر در آستانه بحران قرار دارند.

وی با بیان اینکه سد استقلال میناب تامین کننده ۵۰ درصد از حجم آب مورد نیاز بندرعباس است، گفت: متاسفانه در حال حاضر از حجم ۲۵۰ میلیون مترمکعبی این سد، تنها ۱۰ میلیون مترمکعب باقی مانده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری هرمزگان خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود که آب این سد تنها تا تیرماه پاسخگوی نیاز آبی بندرعباس باشد و با توجه به کمبود آب ، به احتمال بسیار ناگزیز به جیره بندی و نوبت بندی آب در تابستان امسال خواهیم بود.

مهندس قصمی یکی از مهمترین اولویت های کاری این شرکت را تکمیل هر چه سریعتر مرحله اول آب شیرین کن۱۰۰هزار مترمکعبی بندرعباس عنوان کرد و گفت: با توجه به پیشرفت های انجام شده ، این مرحله با ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز تا تابستان به بهره برداری می رسد.

شرکت آب و فاضلاب شهری استان هرمزگان خدمات رسانی به جمعیتی افزون بر یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر را در قالب ۳۶ شهر و جزیره برعهده دارد.

بیش از ۱۸ سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن ۳۶۵ حلقه چاه آب آشامیدنی، ۱۸دهنه چشمه و قنات ، ۱۰۰ حلقه چاه و کاهش آب ۱۳۵حلقه چاه بین۳۰ تا ۷۰ درصد شده است .

از ۷۴ دشت موجود در هرمزگان تمامی آن ها دارای بیلان منفی هستند و ۳۸ دشت ممنوعه بوده و باقی دشت ها نیز شور است.

تداوم خشکسالی و کاهش نزولات جوی موجب شده این استان در طول شبانه روز با ۹۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب مواجه شود.

در حال حاضر میزان تولید آب در استان هرمزگان برابر با ۳ هزار و ۶۰۰ لیتر بر ثانیه در شبانه روز است اما نیاز آبی این استان برابر با ۴ هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه در این بازه زمانی است.

برای رفع مشکل کم آبی بندرعباس مرکز استان هرمزگان پروژه های مختلفی تعیین شده که از جمله مهمترین آنها پروژه آب شیرینکن ۱۰۰هزار مترمکعبی این شهر است که تیرماه سال ۹۱ کلنگ احداث آن به زمین خورد.

آب شیرین کن صد هزار مترمکعبی شهر بندرعباس در نزدیکی صنایع بزرگ در غرب بندرعباس در دست ساخت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *