سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

پنل های خورشیدی تولید برق در ادارات هرمزگان نصب خواهد شد

استاندار هرمزگان:

پنل های خورشیدی تولید برق در ادارات هرمزگان نصب خواهد شد

نشست خبری استاندار هرمزگان

استاندار هرمزگان در نشست خبری با خبرنگاران ضمن اشاره به مشکلات کمبود انرژی و توصیه به صرفه جویی در مصرف آب و برق گفت: نصب پنل های خورشیدی تولید برق در ادارات استان کمک موثری در جهت جبران کمبود برق خواهد بود.

به گزارش صدف نیوز: دکتر فریدون همتی در این جلسه دستور نصب پنل های خورشیدی را در ادارات صادر کرد.

استاندار هرمزگان افزود: تغییر ساعات کاری و تعطیلی پنجشنبه های ادارات در فصل تابستان با هدف کاهش مصرف آب و برق گرفته شده زیرا چاره دیگری نبود.

همتی ادامه داد: هرمزگان در شرایط آب و هوایی فراخشک قرار دارد، در سال آبی ۹۵-۹۶ میزان بارندگی استان ۲۴۲ میلی‌متر بوده که سال آبی ۹۶-۹۷ این مقدار به ۴۲ رسیده است، دو آب‌شیرین‌کنی که روی آن حساب باز کردیم اگر به بهره‌برداری برسد ما را از مصرف آب شرق استان بی‌نیاز می‌کند و می‌توانیم آن‌ها را تنها به کشاورزی اختصاص دهیم و در مورد فروچاله‌هایی که در خطر فرو رفتن هستند من نگرانی‌ام از کشاورزان که هرکدام چند هکتار زمین دارند بیشتر است چون آن‌ها نگران خود هستند و  من نگران هزاران نفر با این شرایط، بار کاری و مالی آن به ما برمی‌گردد، ما هم به‌عنوان دستگاه اجرایی بهتر از هرکسی مشکلات استان را می‌شناسیم و شبانه‌روز در حال تنظیم برنامه‌هایی هستیم که آثار این مشکلات را برطرف کنیم.

استاندار هرمزگان اظهار کرد: فاکتور زمان را نباید نادیده بگیریم برای آب شرب امسال با سختی‌ها و مشکلاتی روبه‌رو هستیم، ما جزء یکی دو استان با شرایط خاص هستیم، مجموعه‌ای از امکانات را در کنار هم قرار دادیم که هرکدام به نتیجه برسد مشکلات بیشتری رفع خواهد شد، فاز دوم آب‌شیرین‌کن تا پایان امسال و اتمام آن تا پایان ۹۸ تحویل داده می‌شود.

وی افزود: در خصوص آب‌شیرین‌کن مشترک هرمزگان و کرمان و یزد قول گرفته‌ایم در سال ۹۸ اولین برداشت را داشته باشیم و واحدهای کوچک‌تر دیگری هم هستند اما این‌ها به‌تنهایی کافی نیست، حوزه رسانه و مردم هم بسیار مهم هستند اگر دولت، رسانه‌ها و مردم کنار هم باشند می‌توانیم از مشکلات آبی امسال عبور کنیم، رسانه‌ها باید با تبلیغاتی مستمر درزمینهٔ اصلاح الگوی مصرف آب داشته باشند، اگر این کار اتفاق بیفتد حتماً مشکلات حل می‌شود.

استاندار هرمزگان اضافه کرد: موضوع کمبود آب، مسئله ساده ای نیست، باید آن را جدی بگیریم و درزمینهٔ آن با جدیت کار کنیم؛ برآورده اولیه کارشناسان این است که ۱۰ میلیون مترمکعب آب توسط کولرهای گازی تولید می‌شود، یعنی یک‌سوم سد میناب!

همتی تصریح کرد: قرار است کارخانه‌ای در استان راه‌اندازی شود که آب مقطر تولید شده توسط کولرهای گازی را تبدیل به آب شرب کند، اگر بتوانم همین آب کولرها را جمع و هدایت کنیم نه‌تنها آب مورد نیاز فضای سبز بندرعباس بلکه مازاد آن را هم برایمان تولید می‌کند، از این گروه خواستم بیایند کارخانه را راه بیندازند من به‌عنوان استاندار هزار مترمکعب آن را می‌خرم.

وی عنوان کرد: ما نمی‌گذاریم جایی در مضیقه بماند، طبیعی است که در بسیاری مناطق به‌راحتی آب‌رسانی می‌شوند، اما خبرها به‌گونه‌ای نباشد که مسئولین خواب هستند چرا که این‌گونه نیست، نمی‌گویم مشکلات را منعکس نکنید، بلکه آن‌ها را خوب منعکس کنید.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: در مسئله مدیریت آب توافقی با وزیر جهاد کشاورزی کردیم، با توجه به شرایط آب و هوایی استان مبلغی از محل ۲۰۰ میلیون دلار صندوق توسعه بیابان‌زدایی جذب کردیم تا ۲۰۰ طرح مطالعه شده آبخیزداری و آبخوان‌داری برای حفظ خاک، جمع‌آوری آب، تقویت گونه‌های گیاهی، جلوگیری از جمع‌آوری رسوب پشت سدها، با بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه اجرایی شود که حرکتی جهادی و بزرگ خواهد بود.

Views: 8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *