شماره مجوز: 83030

فاز ۲ پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد

با حضور رییس جمهوری

فاز ۲ پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد

افتتاح فاز ۲ پالایشگاه ستاره خلیج فارس

فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس روز پنجشنبه ۷ تیرماه ۹۷ با حضور رییس جمهوری، وزیر نفت و جمعی دیگر از مسئولان کشوری و استان هرمزگان در بندرعباس به طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش صدف نیوز به نقل از ایرنا، با راه اندازی فار دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس میزان تولید این پالایشگاه از ۱۲ میلیون لیتر بنزین به ۲۴ میلیون لیتر در روز با کیفیت یورو پنج افزایش می یابد.

تولید نفت گاز این پالایشگاه نیز از ۴ میلیون لیتر به ۸ میلیون لیتر در روز افزایش خواهد یافت.

هم چنین پس از یک هفته از افتتاح رسمی فاز دوم از سوی رییس جمهوری، نخستین واحد فاز سوم که واحد تقطیر است، راه ‌اندازی خواهد شد.

در راستای دستور ویژه رییس جمهوری مبنی بر تامین مالی این پالایشگاه ۲۹۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای تکمیل فازهای ۲و ۳ پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس اختصاص یافته است.

فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، ۱۰ اردیبهشت ‎ماه سال گذشته با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، بیژن زنگنه وزیر نفت، عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران، سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و جمعی از مدیران کشوری و استانی افتتاح شد.

این پالایشگاه از زمان افتتاح فاز نخست آن از سوی رییس‌ جمهوری تاکنون ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر بنزین،‌ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر نفت‌ گاز، ۵۰۰ میلیون لیتر گاز مایع و ۹ میلیارد لیتر سایر فرآورده ها را تولید کرده است.

با بهره برداری از فاز ۳ این پالایشگاه در شهریور امسال میزان تولید بنزین این پالایشگاه به ۳۶ میلیون لیتر در روز ارتقا می یابد.

پالایشگاه ستاره خلیج ‌فارس با ظرفیت ۳۶ میلیون لیتر در روز در قالب ۳ فاز ۱۲۰ هزار بشکه ‌ای با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت در ۲۵ کیلومتری غرب بندرعباس در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار احداث شده و هم اکنون روزانه حدود ۱۵ میلیون دلار تنها از بابت تولید ۳ فرآورده بنزین، نفت‌گاز و گاز مایع آن در کشور ارز ذخیره می شود.

استاندارهرمزگان راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را نمونه و مصداق واقعی تحقق اقتصاد مقاومتی در دولت تدبیر و امید دانست.

فریدون همتی اظهار داشت: دستور ویژه رییس جمهوری برای تامین مالی تکمیل مرحله های دوم و سوم این پالایشگاه گره گشا شد و از دکتر روحانی برای این تصمیم صمیمانه قدردانی می کنم.

وی ضمن قدردانی از تلاش های وزارت نفت و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در تکمیل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس بیان داشت: با اقدام این پالایشگاه هفته پیش احداث یک بیمارستان ۲۷۰ تخت خوابی در شهر بندرعباس آغاز شد و امیدواریم در کمتر از ۲ سال تکمیل شود.

استاندار هرمزگان گفت: به دنبال سفر رییس جمهوری به این استان در اسفندماه سال گذشته و مجموعه مصوبه های مناسب این سفر بخش زیادی از این مصوبه ها تاکنون اجرایی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *