شماره مجوز: 83030

آمار واقعی از ارائه اطلاعات صحیح مردم به آمارگیران به دست می آید

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان:

آمار واقعی از ارائه اطلاعات صحیح مردم به  آمارگیران به دست می آید

صالح دریانورد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با ذکر این نکته که برای یک استنتاج کلی باید از جزء به کل رسید، اظهار کرد: مرکز آمار ایران و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از آمارهای جزئی استنتاج‌های کلی می‌کنند و به اطلاعات یک خانوار ورود پیدا نمی‌کنند؛ برای مثال میانگین بیکاری در جامعه اهمیت دارد نه اینکه کدام خانوار بیکار دارد.

به گزارش صدف نیوز به نقل از ایسنا، صالح دریانورد در نشستی خبری به مناسبت هفته آمار و برنامه ریزی، ضمن ابراز خوشنودی از حضور فعال جوانان در عرصه رسانه، اظهار کرد: بعضا تحلیل‌ها و مقالات خبرنگاران استان را پیگیری می‌کنم که پیشرفت و کیفیت در کار این افراد به وضوح مشهود است و بعضاً توان رقابت با خبرنگاران در سطح ملی را دارند.

صالح دریانورد با بیان این نکته که در هفته آمار و برنامه‌ریزی طرح‌های مختلفی در حوزه آمار اجرا خواهد شد، گفت: اطلاعات و داده‌هایی تولید و جمع آوری می شود که این داده‌ها می تواند مبنای تصمیمات عقلانی و خردمندانه باشد.

وی افزود: این سرشماری‌ها که اطلاعات آحاد جامعه را از هر حیث جمع‌آوری می‌کنند در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مدیریت می‌شوند و در سطح جامعه مورد پژوهش قرار می‌گیرند و عموماً مبنای تهیه و تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی استان نیز می‌باشند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با بیان این نکته که برای تدوین برنامه‌ای در راستای حل مشکلات دانش‌آموزان استان، باید بدانیم که چند دانش‌آموز در استان وجود دارد و جمعیت این تعداد تا سالیان آینده به چه مقدار خواهد رسید، تصریح کرد: این برنامه هنگامی می‌تواند یک برنامه علمی و تاثیرگذاری باشد که داده‌های جمع آوری شده در حوزه آمار واقعی و غیر سوری باشند.

دریانورد با بیان این نکته که آمار یک علم است و به هیچ عنوان آمار سازی صورت نمی‌گیرد، بیان کرد: شیوه هایی که در حوزه آمار استفاده می‌شود عموما شیوه‌های علمی است که مبنای جمع‌آوری داده‌ها قرار می‌گیرند و این داده‌ها بر اساس علم آماری جمع‌آوری می‌شوند.

وی با بیان این نکته که عملی که در حوزه مرکز آمار ایران و در حوزه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان صورت می‌گیرد دارای اعتبار علمی است، اذعان کرد: مرکز آمار ایران یک مرکز اداری و یک مرکز سیاسی نیست بلکه یک مرکز ملی جمع‌آوری داده است که فارغ از تفکرات سیاسی که ممکن است در سطح جامعه سیال باشد و نوسان داشته باشد، مرکز آمار ایران در مقاطع مختلف همواره کار خود را انجام داده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با ذکر این نکته که مرکز آمار ایران همواره مستقل عمل کرده است، خاطر نشان کرد: داده‌های مرکز آمار ایران پایه تصمیم‌گیری‌های کشوری و همچنین تفسیر و تحلیل وضعیت کشور است.

دریانورد بیان داشت: رسانه‌ها و فعالان در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی از این آمار در مقالات و تحلیل‌های خود استفاده می‌کنند و حتی پژوهشگران در دانشگاه‌ها نیز در پژوهش‌های خود از این آمار استفاده می‌کنند و به این آمار استناد می‌کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با بیان اینکه مرکز جمع آوری داده در هر کشوری وجود دارد، تصریح کرد: حتی کسانی که نقدهایی به سیاست دولت دارند به تنها آماری که استناد می‌کنند، آمار مرکز آمار ایران یا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

دریانورد با ذکر این نکته که مرکز ملی جمع‌آوری داده در هر کشوری وجود دارد، خاطر نشان کرد: در مقیاس کوچکتر یعنی استان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی وظیفه جمع‌آوری داده را انجام می‌دهد و در واقع سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بازوی مرکز آمار ایران در حوزه جمع آوری اطلاعات در استان است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با اشاره به این نکته که مرکز امار ایران به دنبال نوین سازی شیوه جمع اوری داده است، اذعان کرد: نظام جمع آوری داده نیاز به بازبینی و استفاده از شیوه‌های نوین دارد تا شیوه‌های جمع‌آوری داده در مقاطع زمانی مختلف را به یک جمع‌آوری داده مستمر و پیوسته تبدیل ‌کند.

دریانورد ادامه داد: در واقع آمارها باید ثبتی محور باشند و ما بتوانیم هر زمان تغییرات داده را ثبت کنیم و در سطح جهانی این اطلاعات پخش شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان اظهار داشت: در بحث جمع‌آوری آمار، تنها متدولوژی، بکارگیری روش‌های علمی و استفاده تجهیزات نوین کافی نیست.

دریانورد افزود: بخش مهمی که در انتقال داده ها اهمیت دارد مردم است؛ یعنی مردم باید به مراکز  از این روش‌ها مورد قبول تمام کشورها است؛ اما این بدان معنا نیست که تمامی کشورهای جهان فقط از این روش استفاده می‌کنند.

دریانورد خاطرنشان کرد: سالانه حدود ۲۴۰ قلم کالا مورد رصد قیمت قرار می‌گیرد و میانگین قیمت این اجناس برای محاسبه تورم استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *