صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

۵۰ نقطه در شهرستان بندرعباس نیازمند احداث کتابخانه است

مدیرکل کتابخانه‌های هرمزگان:

۵۰ نقطه در شهرستان بندرعباس نیازمند احداث کتابخانه است

مدیر کل کتابخانه های هرمزگان

مدیرکل کتابخانه‌های هرمزگان از افتتاح هشت باب کتابخانه در هفته کتاب و کتابخوانی در استان خبرداد و گفت: یکصد روستای بالای یک هزار و۵۰۰ نفر خانوار در استان از نعمت کتابخانه محروم هستند.

به گزارش صدف نیوز: حجت الاسلام محمد ذاکری در نشست خبری هفته کتاب و کتابخوانی اظهار داشت: بدون تردید کتاب و کتابخوانی و مطالعه یکی از مؤلف‌های رشد ملی یک جامعه بشمار می‌رود.

وی افزود: رشد یک فرد و جامعه در گرو مطالعه افراد جامعه بوده و جامعه امروزی نیازمند بازگشت به فرهنگ کتاب و مطالعه است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان تصریح کرد: کتاب به کالای لوکس برای خانواده‌ها تبدیل شده است در حالی که کتاب و کتابخوانی غذای روح انسان است و روح انسان همانند جسم نیازمند تغذیه است.

حجت الاسلام ذاکری ادامه داد: طبق تحقیقات انجام شده در سه سال گذشته، سرانه مطالعه ۱۳ دقیقه‌ای ایرانیان اعم از کتب درسی، نشریات و کتاب، زیبنده مردم ایران نیست.

وی گفت: نبود زیرساخت‌های لازم و گرانی کتاب سبب شده تا آنگونه که باید، مردم به کتاب دسترسی نداشته باشند، از مردم تقاضا داریم مطالعه کنند چرا که بهترین کار مراجعه به کتابخانه‌هاست و ما نیز موظفیم زیرساخت‌های لازم را در استان فراهم کنیم.

ذاکری ابراز داشت: در حال حاضر تعداد ۷۱ باب کتابخانه‌ در استان هرمزگان راه‌اندازی شده که از این تعداد، ۵۶ باب نهادی و ۱۵ باب نیز مشارکتی است و متأسفانه این دسته از کتابخانه‌ها آنگونه که باید فعال نیستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان تاکید کرد: ارتقای سطح مطالعه مردم استان هرمزگان نیازمند فراهم سازی و توسعه زیرساخت‌های لازم در این زمینه است و این امر باید محقق شود.

ذاکری اذعان داشت: برای احداث و راه اندازی کتابخانه‌ها در استان، برنامه‌های کوتاه مدت و طولانی مدت درنظر گرفته ایم، درحال حاضر بیش از ۱۰۰ روستای بالای یک هزار ۵۰۰ نفر فاقد کتابخانه‌ است که بایستی در یک برنامه بلندمدت نسبت به احداث و راه‌اندازی آن اقدام شود.

وی افزود: اولویت نخست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، رایزنی با مقامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور استفاده از فضای فرهنگسراهای روستایی است که تاکنون ۴۳ مورد شناسایی و احصا شده و طبق آخرین جلسات، مقرر شده ۱۰ باب کتابخانه‌ در سال جاری در این فرهنگسراها راه‌اندازی شود و در تلاشیم سالانه ۱۰ الی ۱۵ باب کتابخانه‌ در استان احداث و راه‌اندازی کنیم.

ذاکری ضمن تشریح برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی، از افتتاح هشت باب کتابخانه در استان هرمزگان خبرداد و گفت: از این تعداد، پنج باب در جزیره قشم، یک باب در روستای طاشکوئیه حاجی‌آباد، یک باب در بستک و یک باب نیز در شهرستان بندرلنگه با هزینه بالغ بر دو میلیارد تومان به عنوان مهم‌ترین و زیباترین کتابخانه استان احداث و راه‌اندازی می‌شود.

وی ادامه داد: ۵۰ نقطه در شهرستان بندرعباس نیازمند احداث و راه‌اندازی کتابخانه است، در شهر بندرعباس، ۲۲ نقطه شناسایی شده که شهرک پیامبر اعظم (ص)، محله نخل ناخدا، شهرک‌های توحید، نبوت، سجادیه، محله چاهستانی‌ها، خواجه عطا، داماهی، نایبند شمالی و جنوبی از جمله این مناطق هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان از تکمیل کتابخانه مرکزی شهر بندرعباس با زیربنای هفت هزار متر به عنوان بزرگترین کتابخانه جنوب کشور خبرداد و گفت: بودجه دولتی این کتابخانه که در ورودی بوستان جنگلی شهر بندرعباس واقع شده است، شش میلیارد تومان ابلاغ شده اما تاکنون هزینه احداث این پروژه از محل اعتبارات استانی تامین شده است.

Visits: 6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *