شماره مجوز: 83030

هرمزگان، خشک ترین سال ها را در نیم قرن اخیر دارد

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان:

هرمزگان، خشک ترین سال ها را در نیم قرن اخیر دارد

مدیر عامل آب منطقه ای هرمزگان

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت:استان هرمزگان خشک ترین خشکسالی ها را در نیم قرن اخیرتجریه می کند.

به گزارش صدف نیوز، هوشنگ ملایی در مراسم افتتاح طرح تامین آب بندرعباس از سدهای شمیل ونیان و طرح نوسازی خط اول آبرسانی بندرعباس از میناب با اشاره به تشدید خشکسالی در دو سال اخیر در هرمزگان افزود: ۲۱ ماه هیچ ورودی آبی به سدهای شمیل ونیان شهرستان بندرعباس واستقلال میناب نداشته ایم و خشک ترین سالها را در ۵۰ سال اخیر داریم.

وی اظهار داشت: علی رغم شرایط بحرانی آبی دراستان، اما مدیریت کردیم که کمترین آسیب ها به باغات و حقابه های میناب هم وارد شود.

دکتر ملایی بااشاره به برگزاری جلسات مختلف با مسؤلان کشوری واستانی برای مدیریت بحران کم آبی استان، خاطرنشان کرد: با حمایت های مالی سازمان برنامه و بودجه استان، توانستیم برنامه ریزی منسجمی را دراین بخش داشته باشیم .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به تاکیدات وزیر نیرو درخصوص برنامه ریزی جهت برون رفت شهرها از چالش آبی تا افق ۱۴۰۰؛ تصریح کرد: درهمین راستا برنامه های برای احداث آبشیرینکن ها و مهار آب های سطحی درحال اجرا داریم.

وی تاکید کرد: با ابتکار عمل آب منطقه ای هرمزگان، درحاشیه سدهای شمیل ونیان بدون احداث تصفیه خانه، استحصال آب را از چاه ها داشته ایم که چاه هایی با دهانه هشتاد سانتی متر و عمق ۱۲۰ تا۱۷۰ متر ودبی ۶۰ لیتربرثانیه برداشت آب داشته ایم که تجربه و الگویی موفق برای سایر مناطق کشورهم به شمارمی رود ومی توان با این شیوه بحران کم آبی را مدیریت نمود.

ملایی با اشاره به فرسودگی خط اول انتقال آب میناب به بندرعباس در دوره چهل ساله اخیر اظهار داشت: درفاز نخست هم ۱۷ کیلومتر لوله گذاری باقطر۱۶۰۰ میلی متر انجام شد که از هدررفت ۱۵۰ تا۲۰۰ لیتر برثانیه آب جلوگیری می شود.

وی اظهار امیدواری کرد با حمایت های وزارت نیرو سد سرنی نیز بزودی به بهره برداری برسد .

ملایی مهارآب های سطحی ده رودخانه دراستان را گامی در مدیریت بحران کم آبی خواند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *