شماره مجوز: 83030

رضا کمالی به عنوان مدیر کل جدید ارشاد هرمزگان معرفی شد

رضا کمالی به عنوان مدیر کل جدید ارشاد هرمزگان معرفی شد

معارفه مدیر کل ارشاد هرمزگان

طی آیینی در فرهنگسرای طوبی بندرعباس با حضور معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد، استاندار هرمزگان، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران اجرایی و هنرمندان، از تلاش های علیرضا درویش نژاد مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان قدردانی و رضا کمالی زرکانی به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان معرفی شد.

به گزارش صدف نیوز، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین با اشاره به اینکه بندرعباس را بیشتر به صنعت، اقتصاد و تجارت می شناسند، گفت: اما در بین اهالی فرهنگ و هنر، هرمزگان با ظرفیت های عظیم فرهنگی هنری شناخته شده است.

فقهی زاده ضمن تسلیت ایام فاطمیه، اظهار کرد: فاطمه متعلق به شیعه و سنی نیست بلکه او شخصیتی فرامذهبی، فرازمانی و فرامکانی است و صدها میلیون مسلمان عاشق به حضرت فاطمه(س) عشق می ورزند و میلیون ها نفر در اقصی نقاط دنیا به نام «فاطمه» نامگذاری شده اند.

وی در ادامه افزود: بدون تردید فرهنگ یکی از زیباترین واژه ها و یادآور فرهنگ دگرخواهی، همزیستی مسالمت آمیز با مخالفان فکری و فرهنگی، اخلاق، فضیلت، کار و کوشش برای مانده، برای بهتر زیستن و برای شدن است.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به شناخته شدن بندرعباس با ظرفیت های صنعتی، تجاری اقتصادی، عنوان کرد: اما در بین اهالی فرهنگ و هنر، بندرعباس و مجموعه استان هرمزگان به برخورداری ظرفیت های عظیم فرهنگی در حوزه های مختلف هنرهای نمایشی، موسیقی، فرهنگ دینی و … شناخته شده است.

وی به تشریح ضرورت تعامل فرهنگ و اقتصاد و شکوفایی پرداخت و تصریح کرد: اگر در جامعه ای فرهنگ ضعیف باشد بدون تردید همه بخش ها نیز به ضعف می گراید.

فقهی زاده با یادآوری اینکه انقلاب اسلامی، انقلابی فرهنگی است، خاطرنشان کرد: این فرهنگ مشبک و درهم تنیده از عناصر ناب و اصالت های ملی نظیر سخت کوشی برای کسب روزی حلال، تحمل یکدیگر، احترام متقابل و اعتقادات ناب برآمده از خزانه عظیم قرآن و سنت است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دور جدید، میدان دادن به نیروهای اصیل بومی است، اذعان کرد: هرچند معتقدیم که اولویت با کارآمدی است و از این حیث تفاوتی بین بومی و غیربومی وجود ندارد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در بررسی های دقیق و موشکافانه ۷ تا هشت کاندیدای مدیرکلی، یکی از فرزندان این مرز و بوم برای این سمت برگزیده شد.

وی ابراز امیدواری کرد که مدیرکل جدید بتواند با تکیه بر بهره گیری از ظرفیت نیروهای موجود در استان، شهرستان ها، بخش و حتی روستاهای این خطه، زمینه های بالندگی فرهنگی بیشتر را فراهم کند.

فقیهی زاده همچنین به مطالبه مردم استان هرمزگان در رابطه با برگزاری نمایشگاه کتاب نیز گفت: اگرچه تردیدی در امکان اجرای نمایشگاه استانی کتاب بنا به دلایلی به وجود آمد، اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصمم است این نمایشگاه را در هفته‌های پایانی بهمن‌ماه و یا هفته‌های آغازین اسفندماه سال جاری در بندرعباس برگزار کند.

وی با اشاره به اینکه مدیرکل جدید در رشته‌ای خاص تحصیل و تخصص دارد اما ده‌ها رشته دیگر وجود دارد که نیاز است با سینه گشاده با تمامی اهالی فرهنگ و هنر هرمزگان بنشیند و از آنها بیاموزد، افزود: امیدواریم دکتر کمالی بتواند در استفاده از ظرفیت‌های نهفته و نیروهای خفته کوشا بوده و بتواند ثمربخش باشد.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه به دنبال فعالیت برای فعالیت نیستیم بلکه نگاهمان به ثمربخشی است، اظهار کرد: برای تحقق این مهم باید اندازه‌گیری کنیم آنچه انجام دادیم به کجا رسیده و این موضوع اقتضا می‌کند روش‌ها را بازیابی کنیم.

وی با ذکر این نکته که با درایت مدیرکل جدید جشنواره های مختلف ملی با هدایت و راهبری هرمزگان برگزار شود، از تلاش های دکتر درویش نژاد قدردانی کرد و گفت:  دکتر کمالی با درپیش گرفتن دو سیاست «هم افزایی در جهت احیای ظرفیت های نهفته و نیروهای خفته» و «تلاش برای ثمربخشی» کار خود را دنبال کند.

*فرهنگ و هنر پرنفوذترین و ماندگارترین ابزار هستند

استاندار هرمزگان نیز گفت: فرهنگ و هنر پرنفوذترین و ماندگارترین ابزار هستند و قدرت اهالی فرهنگ و هنرمندان می تواند در موفقیت ما در جنگ اقتصادی کارساز و موثر باشد.

«فریدون همتی» در آیین تکریم و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان با اشاره به اهمیت حوزه فرهنگ، عنوان کرد: فرهنگ به مثابه اسکلت و ساختار یک جامعه است و هر آنچه در رفتار، گفتار و کردار ما در زندگی جاری می شود، بر پایه فرهنگ استوار است.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط جنگ اقتصادی با دشمنان به کار فرهنگی نیازمندیم، افزود: باید تمامی ابزارهای فرهنگی و هنری را به کار بگیریم تا فرهنگ متناسب با این شرایط در جامعه تبیین و نهادینه شود.

استاندار هرمزگان ادامه داد: فرهنگ و هنر پرنفوذترین و ماندگارترین ابزار هستند و قدرت اهالی فرهنگ و هنرمندان می تواند در موفقیت ما در جنگ اقتصادی کارساز و موثر باشد.

همتی با بیان اینکه استان هرمزگان از ظرفیت های فرهنگی و هنری بسیاری برخوردار است، تصریح کرد: تنوع فرهنگی و هنری این استان در عرصه های مختلف از جمله پوشش مردم، تعزیه، موسیقی، نمایش و دیگر زمینه های فرهنگی و هنری بسیار زیاد و مثال زدنی است و این توانمندی مهمی برای این استان محسوب می شود.

وی وجود ظرفیت های گردشگری را یکی از مزیت های اصلی هرمزگان دانست و بیان داشت: هنرمندان هرمزگان باید با بهره گیری از ابزار هنر، این ظرفیت ها را معرفی و تبلیغ کنند.

استاندار هرمزگان اضافه کرد: نیاز است در این راستا جشنواره فیلم و عکس مخصوص تولیدات مرتبط با ظرفیت های هرمزگان برگزار و آثار آن در سطح ملی منعکس شود.

همتی با قدردانی از تلاش های علیرضا درویش نژاد مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، اظهار داشت: آقای کمالی مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از نیروهای بسیار خوب این استان است و می تواند هماهنگی و فضای مطلوبی را برای اهالی فرهنگ و هنر استان ایجاد کند و توان این مسئولیت مهم را دارد.

* فرهنگ مصداق کاربردی کردن مفاهیم نظام اسلامی است

مدیر کل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان نیز در این مراسم گفت: فرهنگ، مصداق کاربردی کردن مفاهیم نظام جمهوری اسلامی ایران است.

علیرضا درویش نژاد بیان کرد: فرهنگ و ارشاد اسلامی مصداقی عملی و کاربردی برای توسعه متوازن و عدالت اجتماعی است و در این راستا دولت تدبیر و امید براساس منویات مقام معظم رهبری توانسته پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

وی افزود: سعی ما در حوزه فرهنگ ایجاد گفتمان عالمانه با سایر حوزه ها و بخش های فرهنگ و مجموعه های مختلف بود که این روش باعث هم افزایی و هماهنگی بیشتر در توسعه فرهنگی استان شد.

مدیر کل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از حمایت ها و همراه جامعه فرهنگ و هنر رسانه تقدیر و تشکر کرد و ابراز داشت: دوران خدمت در حوزه فرهنگ و هنر هرمزگان سرشار از اتفاقات و رویدادهای خوب و آشنایی با هنرمندان و شکوفایی ظرفیت ها و استعدادها بود و در این راستا بی تردید زحمت اصلی به دوش هنرمندان و کارکنان فرهنگ و ارشاد بود.

درویش نژاد از استاندار هرمزگان، نمایندگان مجلس و سایر مدیران دستگاه اجرایی هرمزگان تقدیر و تشکر کرد و یادآور شد: تمام سعی و تلاش من این است که نماینده خوبی از هرمزگان در استان همدان باشم و زمینه و بستر جدیدی برای حضور گروه های هنری هرمزگان و معرفی آن ها در همدان مهیا نمایم.

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان:

درب اتاقم به روی همگان برای توسعه فرهنگ و هنر باز است

مدیرکل جدید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان گفت: هیچ پیش‌فرض ذهنی با هیچ‌کسی ندارم و درب اتاقم به روی همگان برای توسعه فرهنگ و هنر باز است.

رضا کمالی در این آئین اظهار کرد: از تمامی کسانی که به این مراسم آمدند و چنین استقبالی انجام دادند سپاسگزارم، این استقبال کار و وظیفه‌ام را سنگین‌تر کرد.

وی تصریح کرد:  وقتی دوست‌های آدم قاریان قرآن، عالمین دینی و اهالی تعزیه باشند، وارسته‌ترین آدم‌ها هم‌صحبتش باشند، با اهل‌قلم و اهالی رسانه که فاضل‌ترین انسان‌هایی هستند که همواره می‌توان از آن‌ها یاد گرفت در ارتباط باشی و وقتی هنرمندان دوست یک فرد باشند به‌طور حتم این‌ها سبب نگاه مؤثرش به زندگی و جامعه خواهد بود.

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان افزود: از اعتماد و حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار هرمزگان تشکر می‌کنم، نگاه و حمایت‌های استاندار هرمزگان واقعاً جای تقدیر دارد و بر روی حمایتش حساب ویژه‌ای بازکرده‌ام.

کمالی با اشاره به اینکه تمامی تلاش خود را برای اجرای مطالبات اهالی فرهنگ و هنر هرمزگان در حد توانم انجام خواهم داد و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذاری نخواهم کرد، خاطرنشان کرد: هیچ پیش‌فرض ذهنی با هیچ‌کسی ندارم و درب اتاقم به روی همگان برای توسعه فرهنگ و هنر باز است.

وی با بیان اینکه از همکارانم در اداره کل فرهنگ و ارشاد توقع رفتار توأم با احترام با تمامی مخاطبین این اداره کل را دارم تا در عین همبستگی بتوانیم به اهدافمان دست یابیم، ابراز کرد: باید از هنرمندانی یاد کنیم که برای  ذره‌ذره توسعه و اعتبار هرمزگان وقت گذاشتند.

مدیرکل جدید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان با اشاره به اینکه اهم سیاست اجرایی‌مان در کار، سپردن فعالیت‌ها به خود انجمن‌ها و فعالیت عرصه فرهنگ و هنر است، اظهار کرد: برای معیشت هنرمندان برنامه ویژه‌ای در نظر داریم که امیدوارم بتواند برای بهبود زندگی و به‌ویژه فروش آثار هنری هنرمندان هرمزگان مثمر ثمر واقع شود.

کمالی خاطرنشان کرد: دو درخواست دارم از استاندار هرمزگان دارم که در همین جلسه مطرح می‌کنم، نخست توجه به کمبود زیرساخت‌های هنری و ساخت خانه فرهنگ و هنر در هر شهرستان توسط شهرداری‌ها و دیگر کمک مالی به نمایشگاه کتاب را در دستور کار قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *