صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

هرمزگان در سال ۵۷ حتی یک بندر صیادی فعال نداشت

هرمزگان در سال ۵۷ حتی یک بندر صیادی فعال نداشت

مدیر کل شیلات هرمزگان

مدیر کل شیلات هرمزگان

مدیرکل شیلات هرمزگان با اشاره به در پیش بودن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، شیلات هرمزگان را از دستاوردهای و ثمرات انقلاب دانست و گفت: هرمزگان در سال ۵۷ فاقد حتی یک بندر صیادی فعال و سامان یافته بود.

به گزارش صدف نیوز به نقل از شبستان، «محسن یکتاپور» در نشست خبری اظهار کرد: هرمزگان با دارابودن سواحل و جزایر مستعد فعالیت های شیلاتی و صنایع وابسته، استانی کاملا شیلاتی به شمار می رود.

وی با اشاره به فعالیت بیش از چهار هزار و ۶۰۰ شناور صید صنعتی و سنتی در آب های هرمزگان، افزود: هرمزگان با برخورداری از ۲۲ بندر صیادی، دارای بیشتری بنادر صیادی در کشور است.

مدیرکل شیلات هرمزگان ادامه داد: ۲۰ درصد از جمعیت صیادی کشور نزدیک به ۳۰ هزار خانوار در هرمزگان است.

وی با بیان اینکه هرمزگان در سال گذشته با ۲۷۶ هزار تن صید، ۴۰ درصد از صید آبزیان در کشور را به خود اختصاص داده است.

مهندس یکتاپور با اشاره به فعالیت ۷۸ واحد صنعتی عمل آوری، بسته بندی، پودرماهی، خوراک میگو و … در هرمزگان، گفت: بیش از سه هزار نفر در صنایع شیلاتی استان هرمزگان مشغول به کار هستند.

وی افزود: سایت های پرورش میگو در سال قبل ۱۵ هزار تن میگو تولید کردند و امسال نیز تا کنون ۴۹ هزار تن میگوی پرورشی به کشورهای مختلف صادر شده که ۱۳۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته است.

این مقام مسئول با ذکر این نکته مه میگوهای پرورشی‌ به اتحادیه اروپا، فرانسه، چین، مالزی و …صادر می‌شود، بیان کرد: پیش بینی می شود تا پایان سال ۲۳ هزار تن میگو از مزارع پرورش در استان هرمزگان برداشت شود.

وی با اذعان به اینکه صنعت شیلات در هرمزگان پویاست و هنوز ظرفیت های فراوانی در استان وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد، افزود: نزدیک به ۱۸۰ هزار هکتار از  اراضی مستعد پرورش میگو در جنوب کشور  وجود دارد.

یکتاپور با بیان اینکه ایران در بین ۲۳ کشور تولید کننده میگوی پرورشی جایگاه دهم دارد، تصریح کرد: اگر از پتانسیل و ظرفیت های موجود به خوبی بهره بگیریم می توانیم جایگاه بهتری در دنیا کسب کنیم.

وی ادامه داد: در کشور باید از ظرفیت هایی نظیر پرورش میگو که به تولید، اشتغال، صادرات و ارزآوری کمک می کند استفاده شود؛ ممکن است مشکلات و نقایصی نیز در این زمینه وجود داشته باشد اما باید با نگاه ملی و منافع استای به موضوع نگریسته شود و از پرداختن به حواشی بپرهیزیم.

مدیرکل شیلات هرمزگان به موضوع کشتی های چینی اشاره و اذعان کرد: همواره بین جامعه سنتی و صنعتی اختلاف هایی وجود داشته و دارد اما به جرات می توان گفت که فانوس ماهیان گنج پنهانی هستند که نصیب منطقه محروم مکران شده و برای کشور ارزآوری دارد.

مهندس یکتاپور افزود: از مجموع ۱۰۲ کشتی که در امر صید فانوس ماهیان در عمق ۲۰۰ متری دریای عمان فعالیت دارند حدود ۳۵ کشتی از ملوانان چینی استفاده می کنند که قرار است تا پایان سال آینده ۸۰ درصد از خدمه این شناورها را نیروهای ایرانی تشکیل دهند.

وی در پایان به تولید ماهی خاویاری در هرمزگان اشاره کرد و گفت: امسال برای نخستین بار ماهی خاویاری در استخرهای کشاورزی شهرستان های حاجی آباد و رودان پرورش داده شد.

Visits: 9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *