شماره مجوز: 83030

اگر برجام نبود پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس هم نبود

وزیر نفت در نشست خبری:

اگر برجام نبود پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس هم نبود

پالایشگاه ستاره خلیج فارس

وزیر نفت با تکذیب ادعاهای مربوط به مخالفت با امضای قرارداد با شرکت های روسی و چینی، گفت: «فقط در مقابل منافع ملت ایران تعظیم می کنم، حاضر نیستم برای اینکه فردی خوشش بیاید از عزت ملت ایران کوتاه بیایم، دنبال این نیستیم که کشورهای دیگر از ما خوششان بیاید.»

به گزارش صدف نیوز به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «بیژن زنگنه» در نشست خبری با تشریح دستاوردهای صنعت نفت، درباره نامه ۷۲ نماینده مجلس و ادعاهای مطرح شده درباره تمایل نداشتن وزیر نفت برای همکاری با شرکت های روسی و چینی، گفت: برخی ادعاها فقط مطرح شده و سندی برای آن ارایه نمی شود. «آنها می گویند ما تمایل نداریم با روسیه و چین کار کنیم اما سند و دلیلشان چیست؟»

وی ادامه داد: ما برای میدان های آزادگان و یادآوران با چینی ها مذاکرات خارج از مناقصه داشته ایم اما آنها براساس ملاحظاتشان تمایل به همکاری ندارند.

وزیر نفت گفت: «می خواهیم قرارداد امضا کنیم اما چینی ها و … به عنوان پدر عروس نیز باید موافقت کنند.»

زنگنه با بیان اینکه «کدام قرارداد را آنها خواسته اند امضا کنند اما ما امضا نکرده ایم؟» اظهار داشت: فقط در مقابل منافع ملت ایران تعظیم می کنم.

** طرح ادعاهای بدون سند توسط نمایندگان

وزیر نفت درباره ادعای مطرح شده در نامه ۷۲ نماینده مجلس به سران سه قوه مبنی بر درخواست روسیه برای ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به اروپا نیز گفت: این موضوع را برای نخستین بار است که می شنوم؛ مذاکرات زیادی با روس ها داشته ایم اما هیچگاه چنین پیشنهادی را نداده اند.

وی افزود: «بحث صادرات گاز به اروپا، موضوع مهمی است که باید خدمت رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری ارایه شود که هیچ وقت مطرح نشده است.»

زنگنه گفت: «عجیب است که این پیشنهاد مهم را روس ها به مقام های ایران نداده اند اما رفته اند در گوشی به یکی از کارشناسان گفته اند و وی نیز به این نمایندگان منتقل کرده است.»

«چرا چنین دروغ های شاخدار و بزرگی را عده ای رفته و به نمایندگان گفته اند.»

وزیر نفت به اهمیت صنعت نفت در دوران تحریم اشاره کرد و افزود: نوک اصلی جنگی که آمریکا علیه ملت ایران به‌طور غیرقانونی و یک‌جانبه و به تحریک منافقین و با حمایت اسرائیل و اشرار منطقه آغاز کرده، صنعت نفت است.

وی ادامه داد: هدف نخست آمریکا آن است که درآمد صادراتی ایران را به صفر برساند و در صورتی که موفق به تحقق این هدف نشوند تلاش می‌کند مانع نقل و انتقال پول صادرات ایران شود.

** اگر برجام نبود در تولید بنزین خودکفا نمی شدیم

وزیر نفت به دستاوردهای برجام اشاره کرد و گفت: اگر برجام نبود هرگز پالایشگاه ستاره خلیج فارس نمی‌آمد، اگر برجام نبود ما هنوز گرفتار تامین بنزین بودیم.

زنگنه گفت: تولید بنزین به روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر رسیده که بخش عمده آن ناشی از راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس بوده است.

وی اضافه کرد: تولید نفت ایران پس از برجام و در فاصله چهار ماه یک میلیون بشکه در روز افزایش یافت و صادرات نفت ایران نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به ۲ میلیون و ۷۸۰ هزار بشکه رسید که نشاندهنده موفقیت برجام است.

**افزایش ۳۰ برابر ظرفیت پالایش گاز

وزیر نفت به دستاوردهای صنعت نفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: این صنعت با وجود همه فشارها و تحریم ها، به جایگاه مطلوبی رسیده و رشد کرده است.

زنگنه با اشاره به رشد صنعت گاز، اظهار داشت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی صنعت گاز رشد چندانی نداشت و ظرفیت پالایش گاز تنها ۳۶ میلیون مترمکعب در روز بود.

وی افزود: اما اکنون ظرفیت پالایش گاز کشور با رشد ۳۰ برابری به روزانه یک هزار و ۶۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

وزیر نفت ادامه داد: در ابتدای انقلاب ۵۲ هزار انشعاب گاز داشتیم اما اکنون به ۱۱٫۵ میلیون انشعاب افزایش یافته است.

زنگنه اضافه کرد: پوشش گازرسانی در کشور در سال ۵۷ تقریبا صفر بود اما اکنون حدود ۹۲ درصد جمعیت کشور از گاز بهره مند هستند.

وی با بیان اینکه در ابتدای انقلاب تنها یک روستا گاز داشت، اما اکنون ۲۷ روستا گازرسانی شده است، گفت: ۷۷ درصد جمعیت روستایی کشور از نعمت گاز برخوردار هستند.

زنگنه افزود: تولید میعانات گازی کشور در سال ۵۷ نزدیک صفر بود اما اکنون به حدود ۷۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

** ادامه خرید نفت توسط ترکیه

وزیر نفت درباره صادرات نفت به اروپا گفت: به علت تحریم های آمریکا نمی توانم رقمی را اعلام کنم اما در اروپا فقط ترکیه از ایران نفت می خرد.

زنگنه اضافه کرد: این در حالی است که ایتالیا و یونان از تحریم خرید نفت ایران معاف هستند اما به ما پاسخ نیز نمی دهند.

**عراقی ها پول نفت و گاز ایران را نمی دهند

وزیر نفت درباره ادعای مطرح شده در نامه ۷۲ نماینده مبنی بر این که وزارت نفت مخالف همکاری با عراق در برداشت نفت از میادین مشترک است، گفت: مشخص نیست که این نمایندگان این ادعا را از کجا آورده اند.

وی یادآور شد: واقعیت ماجرا چیز دیگری است؛ در واقع ما پیشنهاداتی در این باره داده ایم اما عراقی ها کاری انجام ندادند.

وزیر نفت با بیان اینکه آیا کشوری که تحریم نیست و هیچ محدودیتی در انتخاب شرکت‌های خارجی ندارد، قرارداد مشترک با کشوری که تحریم است امضا می‌کند که تحریم شود؟، افزود: عراق اگر از این فداکاری‌ها می‌خواهد انجام دهد، راه‌های بسیار ساده‌تری وجود دارد!

وی افزود: عراق ۱۱ هزار بشکه نفت کرکوک را از طریق ایران سوآپ می‌کرد که پس از تحریم‌ها قطع کرد. حالا این کشور برای ایران ۳۰۰ هزار بشکه نفت می فروشد؟

زنگنه با اشاره به اینکه هم اکنون ماهانه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق صادر می‌شود که پول آن را به دلیل تحریم نمی‌دهند، گفت: هم اکنون ما ۲ میلیارد دلار بابت گاز و برق از عراق طلب داریم، این پول‌ها را بدهند.

وی درباره سایر ادعاهای مطرح شده در نامه ۷۲ نماینده مجلس، اظهار داشت: در این نامه آمده است که زنگنه مخالف طرح صادرات گاز به اروپا از مسیر ترکیه است زیرا خواستار احداث خط لوله از مسیر گرجستان است.

زنگنه گفت: معلوم نیست که این نمایندگان این موضوع را از کجا آورده اند، تاکنون هیچ پیشنهادی از سوی گرجی ها برای صادرات گاز از مسیر این کشور را نداشته ایم.

وزیر نفت گفت: برای طرح صادرات گاز از مسیر ترکیه نیز یک شیادی مراجعه کرده بود که دیگر بازنگشت.

زنگنه درباره تکلیف فاز ۱۱ پارس جنوبی و حضور چینی ها در توسعه آن گفت: با چینی های مکاتبه کرده ایم اما هنوز پاسخ نداده اند.

وی درباره صادرات گاز به پاکستان نیز گفت: پاکستان تاکنون اقدامی برای تکمیل خط لوله انجام نداده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *