صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

نهمین جشنواره بین المللی خلیج فارس با حضور وزیر ارشاد در بندرعباس برگزار می شود

نهمین جشنواره بین المللی خلیج فارس با حضور وزیر ارشاد  در بندرعباس برگزار می شود

نهمین جشنواره خلیج فارس

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس دهم اردیبهشت ماه جاری با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بندرعباس برگزار می شود.

به گزارش صدف نیور به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، “رضا کمالی زرکانی ” در نشست خبری با اشاره به جایگاه و اهمیت روز ملی خلیج فارس، تاکید کرد: روز ملی خلیج فارس باید با فرهنگ سازی به عنوان یکی از برنامه های مهم ملی تبدیل و جشن های بزرگداشت آن همانند روز ۲۲ بهمن به صورت کاملا خودجوش و مردمی برگزار شود.

وی در ادامه با بیان اینکه برای پوشش ابعاد مختلف این رخداد مهم بین المللی از ظرفیت و پتانسیل خبرنگاران و رسانه های استان هرمزگان استفاده خواهد شد، افزود: به منظور انعکاس این رویداد و تبیین جایگاه این روز مهم در سطح بین المللی، از شبکه های تلویزیونی برون مرزی صدا و سیما و همچنین رسانه هایی از کشور های فرانسه، چین، لبنان و … نیز دعوت شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان همچنین به تشریح برنامه های گسترده و متنوع و جذاب بخش جنبی نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس پرداخت و اظهار کرد: در کنار برنامه های دستگاه های مختلف در هرمزگان، بیش از ۱۵ جشنواره فرهنگی هنری نیز به همت ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها و انجمن های فرهنگی هنری در سراسر استان هرمزگان در حال برگزاری است.

وی از جشنواره تجسمی محیطی به عنوان یکی از برنامه های شاخص این بخش نام برد و عنوان کرد: این جشنواره در شهرستان های ابوموسی، سیریک، پارسیان، رودان، بندرلنگه، بستک، بندرعباس و جزیره هرمز برگزار می شود.

کمالی زرکانی، جشنواره ملی عکس خلیج فارس، برگزاری نخستین جشنواره شعر خلیج فارس یادواره «رامی» در میناب، اولین جشنواره مونولوگ خلیج فارس در حاجی آباد، جشنواره منطقه ای مد و لباس خلیج فارس، رونمایی از جواهرات طرح خلیج فارس را از دیگر برنامه های این روز برشمرد.

وی با بیان اینکه هر منطقه ای از دو بخش ظرفیت های عمومی و ظرفیت های ویژه برخوردار است، افزود: استان هرمزگان در بخش موسیقی، دارای یک ظرفیت ویژه است و از این رو نخستین جشنواره موسیقی آئینی سنتی خلیج فارس نیز برگزار می شود.

این مقام مسئول از برگزاری مسابقات ورزشی بازی های بومی محلی، برپایی ایستگاه شادی با حضور سمن ها و پویش های مردمی، برگزاری همایش علمی و جشنواره آوازهای صیادی در بندرکنگ، برگزاری کارناوال شادی همراه با موسیقی(خوندغ) در محلات سطح شهر بندرعباس و اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران بر عرشه ناوشکن سهند به عنوان بخش دیگری از برنامه های بزرگداشت روز ملی خلیج فارس در هرمزگان یاد کرد.

وی اضافه کرد: برگزاری یادمان شهدای هرمز، یادمان زنده یاد احمد اقتداری، برگزاری پنل های علمی خلیج فارس با حضور پژوهشگران علمی برجسته کشور ازجمله دکتر صحاب پدر جغرافیای ایران و ارفعی و با همکاری دانشگاه هرمزگان و دانشگاه آزاد اسلامی از دیگر برنامه ها است.

وی در پایان گفت: در آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس با حضو معاون پژوهشی وزارت صنعت، معدن و تجارت از «صالحی»، به عنوان فرد ثبت کننده نام خلیج فارس در وزارت صنعت، معدن و تجارت تجلیل بخواهد شد.

گفتنی است: در پایان این نشست پوستر نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی – هنری خلیج فارس رونمایی شد.

بازدیدها: ۳۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.