شماره مجوز: 83030

نهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در بندرعباس برگزار شد

نهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در بندرعباس برگزار شد

نهمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع)

همزمان با سالروز شهادت سیدالساجدین، نهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در بندرعباس برگزار شد.

به گزارش صدف نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان،  آیین اختتامیه نهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با تلاوت آیاتی چند از کلام الله محید در سالن اجتماعات شهرک مروارید در غرب شهر بندرعباس رسما آغاز به کار کرد.

قرائت پیام آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از مراجع عظام تقلید توسط حجت الاسلام و المسلمین محمد علی لبخندان از برنامه های آغازین این رخداد مهم فرهنگی معنوی بود.

آیت الله شیخ « عیسی قاسم » رهبر شیعیان بحرین سخنران ویژه این کنگره بود و پرفسور « آنتوان بارا » محقق و نویسنده مسیحی سوری الاصل ساکن کویت و حجت الاسلام و المسلمین شیخ « هلال بن حسن » از اندیشمندان کشور عمان از سخنرانان خارجی این برنامه بودند.

دکتر « بت کلیا » نماینده عاشوریان در مجلس شورای اسلامی و شیخ « عبدالجبار محرابی » عالم اهل سنت استان مازنداران نیز در رابطه با شخصیت امام سجاد(ع) به ایراد سخن پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر « حبیب رضا ارزانی »، مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، حجت الاسلام و المسلمین دکتر « محمد عبادی » نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس، حجت الاسلام و المسلمین دکتر عابدی رئیس سابق دانشگاه علوم قرآنی کشور، حجت الاسلام کفیل مدیر مرکز تخصصی صحیفه سجادیه از دیگر سخنرانان این کنگره بودند.

گفتنی است؛ کنگره بین المللی امام سجاد(ع) هرساله ۲۵ محرم همزمان با شهادت امام چهارم شیعیان به همت ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان و با همکاری ادارات و نهادهای استان و با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در بندرعباس برگزار می شود.

*کنگره امام سجاد (ع) پشتوانه معنوی هرمزگان محسوب می‌شود

استاندار هرمزگان گفت: کنگره امام سجاد (ع) پشتوانه معنوی هرمزگان محسوب می‌شود.

فریدون همتی در نهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) که با حضور اندیشمندان مسلمان و سایر ادیان برگزار شد اظهار داشت: هرمزگان موفق شده است که با برنامه‌های خود بتواند در زمینه سیره و سلوک امام سجاد گامی مهم بردارد که در سطح کشوری و بین‌المللی قابل مشاهده است.

وی با ذکر این نکته که اولین قدم نشاط را می‌توان در صحیفه سجادیه یافت، عنوان کرد: انسان در هنگام دعا نشاط پیدا می‌کند و نشاط بزرگ ایران در زمان قیام امام خمینی بود.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: امروزه نشاط سیاسی ما به برکت انقلاب اسلامی در انتخابات متعدد نماینگر است.

دکتر همتی ابراز داشت: در دوران دفاع مقدس یک نشاط دفاعی و اجتماعی برای ملت جمهوری اسلامی قرار داشت.

وی تشریح کرد: سرنگون کردن پهباد دشمن برای تمام کسانیکه علاقه‌مند به ملت ایران هستند نشاط آفرین بود.

همتی  با بیان اینکه عناصر نشاط آفرین در جامعه می‌توانند زمینه تعالی انسان را مهیا کند، اظهار داشت: کنگره امام سجاد (ع) یکی از پدیده‌های نشاط آفرین معنوی، اعتقادی و دینی برای استان هرمزگان است.

وی مطرح کرد: به برکت این کنگره بسیاری از جوانان حافظ صحیفه سجادیه شده‌اند واین کنگره می‌تواند یک پشتوانه عظیم معنوی در تمام ابعاد استان باشد.

*نماینده ولی فقیه در هرمزگان: صحیفه سجادیه زبان فطرت است

حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندر عباس در نهمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع):صحیفه سجادیه زبان فطرت است و دعا و ارتباط با معبود مختص به قوم خاصی نیست و اشتراک همه انسان ها است .

حجت الاسلام و المسلمین دکترمحمد عبادی  در آیین اختتامیه نهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)صحیفه سجادیه از گنجینه های ارزشمند بشری است که از مقام عصمت صادر شده  و همه تشنگان عالم را میتواند سیراب کند .

وی افزود: عالی ترین معارف دینی را باید در ادعیه جستجو کرد زیرا در زبان دعا هیچ محدودیتی بین معصوم و معبود وجود ندارد و ناب ترین احساس و مضامین در صحیفه سجادیه وجود دارد.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان ادامه داد:صحیفه سجادیه بهترین کتاب دعا برای عموم مردم و بهترین اثر برای عالمان و محققان و پاسخگوی سوالات و نیازهای بشری است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده افزود: گفتمان مقاومت در صحیفه سجادیه جایگاه ویژه ای دارد و بخش های زیادی از این اثر عظیم به مقاومت معصومین اشاره دارد که میتواند مورد استفاده آذادیخواهان و استکبار ستیزان جهان قرار گیرد.

*مکتب سجادیه نجات بخش انسان معاصر است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در نهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)که با حضور اندیشمندان مسلمان جهان و سایر ادیان در بندر عباس برگزار شد گفت: مکتب سجادیه نجات بخش انسان معاصر است.

رضا کمالی زرکانی برگزاری کنگره امام سجاد (ع) افتخاری بزرگ برای هرمزگان دانست و افزود:حضور اندیشمندانی از سراسر جهان در این رویداد نشان میدهد چتر منش و افکار امام سجاد (ع) تمام جهان اسلام و به ویژه شیعیان را در بر گرفته است و به اشتراک دینی و فرهنگی ایران با دیگر کشورهای اسلامی تبدیل شده است.

وی به حضورشیخ عیسی قاسم که نماد مقاومت و رهبر شیعیان در کشور بحرین است در کنگره اشاره کرد و بیان داشت: امسال کنگره امام سجاد (ع)بوی مقاومت گرفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به وجوه شخصیتی امام سجاد (ع) اشاره کرد و گفت:وجوه شخصیتی امام سجاد(ع) عمیق و گسترده است و این کنگره توانسته بخشی از این وجوه را نور معرفت بتاباند و هنوز جای کار فراوانی وجود دارد.

کمالی زرکانی افزود: امام سجاد (ع) توانست از آشوب چکاچک شمشیرها و درد و رنج از دست دادن عزیز ترین و پاکترین انسانها و درد و رنج ها به آرامش دعا و نزدیکی به معبود برسد.

وی دعا را برگ ورود به دژ مستحکم خداوند دانست و اذعان داشت:بشر امروز بیش از هر زمان دیگر به دعا و توسل نیاز دارد و صحیفه سجادیه نقطه اتصال انسان با معبود است و باید این جایگاه بیش از پیش بوسیله این کنگره تبیین شود.

*یکهزار مقاله و ۲۰ کتاب حاصل تلاش نه ساله کنگره امام سجاد است

مدیر موسسه اندیشه های اسلامی سجادیه گفت: یکهزار مقاله و ۲۰ کتاب حاصل تلاش نه ساله کنگره امام سجاد است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، حجت‌الاسلام محمدعلی لبخندان  در نهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) که با حضور اندیشمندان مسلمان و سایر ادیان برگزار شد اظهار داشت: کنگره امام سجاد سالانه یکبار برگزار می‌شود اما باید در طول سال برای شناساندن صحیفه سجادیه تلاش کرد.

وی عنوان کرد: به همت عزیزان در ستاد عالی کانون مساجد شعاع کنگره امام سجاد به تمام کشور رسیده است و با افتخار می‌توان گفت هرمزگان در سراسر کشور به عنوان مبنایی در اشاعه و ترویج صحیفه سجادیه شناخته می‌‌شود.

مدیر موسسه اندیشه های اسلامی سجادیه تصریح کرد: دومین نشست علمی تخصصی در بندرعباس با حضور بیست کشور دنیا برگزار شد و با پیگیری‌های نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان مقدمات شناخته شدن رشته صحیفه سجادیه به عنوان یک رشته تخصصی با محوریت هرمزگان در حال انجام است.

حجت الاسلام لبخندان  با بیان اینکه در این نه سال بیش از هزار مقاله و ۲۰ جلد کتاب تالیف شده است، ابراز داشت: هفت جلد کتاب حاصل تلاش یکساله در موسسه سجادیه است که در نهمین کنگره امام سجاد (ع) از آن‌ها رونمایی خواهد شد.

وی تشریح کرد: به همت عزیزان در دادگستری نه نفر از زندانیان جرائم غیر عمد در این روز آزاد خواهند شد.

دبیر علمی کنگره بین المللی امام سجاد (ع) بیان داشت: با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) از ۱۲ محرم تا ۲۵ محرم سه هزار بسته لوازم تحریر در سطح استان توزیع شده‌ است.

حجت الاسلام لبخندان اظهار داشت: امروز در ۳۰ کشور کنگره بزرگداشت امام سجاد (ع) در حال برگزاری است.

*مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور:

صحیفه سجادیه بهترین راهنما برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی با بیان اینکه مباحث تمدنی در صحیفه سجادیه موج می زند، گفت: صحیفه سجادیه بهترین الگو و راهنما برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است. . به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر « حبیب رضا ارزانی » در

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی با بیان اینکه مباحث تمدنی در صحیفه سجادیه موج می زند، گفت: صحیفه سجادیه بهترین الگو و راهنما برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است. .

حجت الاسلام و المسلمین دکتر « حبیب رضا ارزانی » در آیین پایانی نهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با اشاره به روایتی از امام سجاد(ع) که فرمودند : « خداوند محبت ما را در قلوب مومنین نهادینه کرده است »، اظهار کرد: اگر محبت اهل بیت در دل های شما نبود بعد از ۹ سال از شروع کنگره، هم اکنون در اینجا گرد هم جمع نمی شدید.

وی با ذکر این نکته که مردم شریف و غیور استان هرمزگان پیش و پس از برگزاری کنگره دور هم جمع می شوند و محور وحدت آنها امام سجاد(ع) است، افزود: همه شما حول این محور جمع می شوید و مذاکره و گفتگو می کنید و توانسته اید گفتمان امام سجاد(ع) را نه تنها در هرمزگان بلکه به طور مستقیم در پنج استان و به طور غیر مستقیم در سراسر ایران اسلامی و بیش از ۳۰ کشور جهان گسترش دهد.

مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در ادامه به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره و عنوان کرد: معظم له در این بیانیه سه محور خود سازی، جامعه سازی و تمدن سازی را مطرح کرده است.

وی با بیان اینکه برترین کتاب پس از قرآن و نهج البلاغه، صحیفه سجادیه است، گفت: شاید عده ای بگویند که دعا مسئله ای فردی است و رابطه بین انسان با خداست؛ اما باید گفت که انسان موجودی جدای از جامعه نیست مگر می شود کسی برای از بین رفتن ظلم دعا کند اما در برابر ظلم در جامعه بی تفاوت باشد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی  با بیان اینکه مباحث تمدنی در صحیفه سجادیه موج می زند، گفت: صحیفه سجادیه بهترین الگو و راهنما برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ۹ دوره برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد(ع)، افزود: کنگره بین المللی امام سجاد(ع) وارد فضا و گام دوم شده است و حضور آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان کشور بحرین و پروفسور آنتوان بارا اندیشمند مسیحی نویسنده کتاب هایی در رابطه با اهل بیت، نماینده عاشورائیان در مجلس و علمای برجسته اهل سنت بیانگر این مطلب است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با طرح این پرسش که چرا امام سجاد(ع) محور وحدت است، بیان کرد: زیرا زبان آن حضرت زبان فطرت است که می تواند با همه ارتباط برقرار کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به برنامه های محتوایی کنگره بین المللی امام سجاد(ع) اشاره کرد و افزود: چاپ ۷ جلد کتاب ارزشمند یکی از این اقدامات می باشد که مطالب صحیفه سجادیه را برای همگان به ویژه کودکان قابل فهم کرده است.

ارزانی از آموزش و تعلیم بیش از سه هزار نفر از نوجوانان و جوانان مسجدی استان هرمزگان در قالب اردوی آموزشی سفیران ولایت در شهر مقدس قم به عنوان یکی دیگر از برنامه های فاخر این رخداد فرهنگی معنوی نام برد و اظهار کرد: دریافت پیام مراجع عظام تقلید و آزادی زندانیان جرائم غیرعمد بخش دیگری از این اقدامات ارزنده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *