شماره مجوز: 83030

سال ۱۳۹۹، سال جهش شرکت گاز هرمزگان

سعید داوری پور در گفتگوی اختصاصی با صدف نیوز مطرح کرد:

سال ۱۳۹۹، سال جهش شرکت گاز هرمزگان

داوری پور، رییس برنامه ریزی شرکت گاز هرمزگان

سال آینده، سال جهش و توسعه گازرسانی به شهرها و روستاهای هرمزگان

 پازل شبکه توزیع سوخت پاک تا افق ۱۴۰۰ کامل می شود

عضو هیئت مدیره و رییس واحد برنامه ریزی شرکت گاز استان هرمزگان، سال ۱۳۹۹ را سال جهش این استان در زمینه توسعه زیرساخت ها و شبکه گازرسانی و رشد سرمایه گذاری شرکت ملی گاز ایران، در اجرای پروژه های گازرسانی در شهر بندرعباس و سایر نقاط استان برشمرد.

سعید داوری پور با اعلام این مطلب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صدف نیوز افزود: مبلغ سرمایه گذاری مصوب جهت اجرای پروژه های گازرسانی در سال ۱۳۹۹ بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان است که این مبلغ برابر مجموع سرمایه گذاری این شرکت در سالهای ۹۶ و ۹۷ خواهد بود.

وی با تأکید بر عنوان “سرمایه گذاری” به جای “صرف اعتبار” در پروژه های گازرسانی، خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم هزینه هایی که برای اجرای این پروژه های عظیم گازرسانی صورت می گیرد، یک سرمایه گذاری دولتی با هدف توسعه زیرساخت های صنعتی و غیرصنعتی با هدف ایجاد اشتغال، رفاه و توسعه پایدار در استان محسوب می شود.

عضو هیئت مدیره شرکت گاز استان هرمزگان همچنین حجم عملیات مصوب و برنامه ریزی شده برای سال ۹۹، را بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر خطوط گازرسانی عنوان کرد و گفت: این در حالی است که کل زیرساخت های گازرسانی موجود در استان تا پایان سال ۹۷، معادل  ۱۰۰۶ کیلومتر است.

وی اضافه کرد: به موازات توسعه متوازن در مناطق شرقی و غربی استان، شهرستان های بندرعباس، رودان، بستک، پارسیان، حاجی آباد و قشم در حال حاضر عمده محورهای عملیات اجرایی توسعه گازرسانی هستند.

داوری پور اظهار داشت: از ابتدای تاسیس شرکت گاز در استان هرمزگان تاکنون ، حدود ۱۴ هزار انشعاب گاز طی یک دهه گذشته نصب شده و با برنامه ریزی صورت گرفته طی سالجاری و هدف گذاری انجام شده برای سال ۹۹ نصب بیش از ۳۰ هزار انشعاب در دستور کار قرار دارد.

رییس برنامه ریزی شرکت گاز استان هرمزگان آمار فعلی مجموع خانوارهای دارای قابلیت استفاده از گاز طبیعی در استان هرمزگان را ۵۶ هزار و ۳۱۲ واحد عنوان کرد و گفت: ضریب نفوذ کلی گاز خانگی در استان به حدود ۱۱ درصد رسیده است که پس از اجرا و اتمام برنامه های مصوب سال آینده طبق برنامه زمانی افق ۱۴۰۰،  به بیش از سه برابر و حدود ۳۵درصد خواهد رسید.

داوری پور خاطرنشان کرد: چشم انداز شرکت گاز هرمزگان در افق ۱۴۰۰، قرارگرفتن در جایگاه ۵ شرکت برتر در بین شرکت های گاز استانی است که در حال حاضر از نظر شاخص های استراتژیک مدیریت گازرسانی، در بین ۱۰ شرکت برتر گاز استانی کشور قرار گرفته و برنامه ریزی جهت دستیابی به جایگاه مدنظر در این چشم انداز، به انجام رسیده است.

عضو هیات مدیره شرکت گاز استان هرمزگان از شهروندان و صاحبان مشاغل در این استان خواست تا در بخش های تجاری و خانگی با دریافت اشتراک و جایگزین کردن گاز طبیعی به عنوان یک سوخت پاک، مطمئن و ایمن، پاسخ مناسبی به این حجم عظیم سرمایه گذاری داشته باشند و از این انرژی ارزان و پایدار استقبال شایسته تری نمایند.

وی همچنین به حجم مصرف گاز طبیعی استان در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۶ میلیارد و ۸۰۳ میلیون متر مکعب مصرف گاز طبیعی در استان بوده که نسبت به سال ۹۶ دارای رشد ۲۰ درصدی می باشد و بخش عمده مصرف ، یعنی بیش از ۹۰ درصد در صنایع و بخش های تجاری بوده است.

داوری پور در خصوص عملیات گازرسانی به شهر بندرعباس تصریح کرد: عملیات اجرایی گازرسانی به بندرعباس از سال ۱۳۹۰ با تعریف ۸ فاز آغاز شد که فازهای ۱تا ۵ مراحل پایانی خود را پشت سرگذاشته اند و فاز ۶و۷ پیمانکار اجرای آن مشخص و ابلاغ به کار شده است.

وی ادامه داد: با شروع فاز ۸ در نیمه دوم سال جاری، شبکه شهری بندرعباس تکمیل می شود که تا پایان سال ۱۴۰۰ به محدوده شهر بندرعباس به جز مناطقی که در بافت فرسوده قرار دارند یا به علت محدودیت های فنی امکان گازرسانی به آنها در این مقطع میسر نباشد، گازرسانی می شود.

رییس برنامه ریزی شرکت گاز استان هرمزگان گفت: بیش از ۵۰ صنعت بزرگ استان و ۲۰ جایگاه سی.ان.جی در استان از گاز طبیعی برخوردارند که بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص داده اند و پیش بینی کرده ایم که حجم جایگزینی گاز طبیعی و ظرفیت سازی برای صنایع استان به بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب در سال آینده برسد.

داوری پور با بیان آمارهای مربوط به اشتراک پذیری گاز، افزود: اشتراک پذیری جذب شده سال گذشته   به رقم یک هزار و ۴۷۵ مورد رسید که از این تعداد یک هزار و ۳۰۴ مشترک در شهرها و ۱۷۱ مشترک روستایی است و همچنین تاکنون حدود ۱۱ هزار خانوار شهری و روستایی اشتراک استفاده از گاز طبیعی را دریافت نموده اند .

این مقام مسئول بیان کرد: یکی از مهمترین دستاوردهایی که امسال با حمایت های مدیرعامل شرکت، استاندار، مجمع نمایندگان استان و مدیریت برنامه ریزی شرکت ملی گاز ایران حاصل شد، موفقیت در اخذ مصوبات هیئت مدیره شرکت ملی گاز ایران برای پروژه های گازرسانی به شهرها و روستاهای شهرستان بندرلنگه، گازرسانی به شهرها و روستاهای بخش فارغان و احمدی در شهرستان حاجی آباد، گازرسانی به شهر سوزا در شهرستان قشم، گازرسانی به شهر جناح و روستاهای دهستان کوهیج و هرنگ در شهرستان بستک و گازرسانی به شهر تازیان و روستاهای دهستانهای ایسین، تازیان و…  بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد، به حول و قوه الهی تا پایان سالجاری و اوایل سال آتی، کلنگ آغاز مراحل اجرایی این پروژه ها به زمین زده خواهد شد و پیش بینی می شود طی مدت ۲ سال تکمیل و به بهره برداری برسند.

عضو هیات مدیره شرکت گاز استان هرمزگان با بیان اینکه عملیات اجرایی گازرسانی به فازهای ۶ و ۷ بندرعباس و ۱۲ روستا در شهرستان پارسیان نیز آغاز شده، اضافه کرد: پروژه هایی که هم اکنون در مرحله پیمان سپاری و برون سپاری هستند، شامل گازرسانی به شهر بیکاه و روستاهای سکل، اسلام آباد و دهگل کن در شهرستان رودان، شهرهای قلعه قاضی و تخت و ۸ روستای تابعه در شهرستان بندرعباس است.

وی در خصوص گازرسانی به شرق استان خاطرنشان کرد: گازرسانی به شرق استان شامل شهرستان های میناب، سیریک و جاسک نیازمند اجرای خط انتقال اصلی به سمت کوه مبارک منشعب از خط لوله  هفتم سراسری گاز است و پس از آن اجرای انشعاب مورد نیاز جهت گازرسانی به شهرستان میناب، سیریک و جاسک از این خط صورت خواهد گرفت.

داوری پور خاطرنشان کرد: به دنبال این اقدامات، شرکت گاز استان هرمزگان می تواند نسبت به طراحی و اجرای شبکه گازرسانی شهری و روستایی شهرستانهای مذکور اقدام نماید.

وی اجرای این خط لوله را در حوزه اختیارات شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران دانست و گفت: پیگیری های لازم به منظور اجرای این خط در حال انجام است و بر اساس آخرین گزارش های واصله پیش بینی می شود تا سال آینده تعیین تکلیف اجرای خط انتقال گاز فشارقوی نیز به انجام برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *