شماره مجوز: 83030

سازه های آبخیزداری هرمزگان امسال به طور کامل آبگیری شدند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان:

سازه های آبخیزداری هرمزگان امسال به طور کامل آبگیری شدند

سازه های آبخیزداری هرمزگان

امید ذاکری با اشاره به بارندگی های اخیر در سال جاری گفت: از ابتدای امسال تاکنون طی دو مرحله بارندگی در شهرستان‌های رودان سیریک بشاگرد استحصال رواناب ها به خوبی مدیریت شد و سازه ها صد درصد آبگیری شدند. وی گفت مجموع دو سامانه بارشی ۷۰ میلیون متر مکعب بوده که روان آب های سطحی توسط سازه های آبخیزداری در استان جمع آوری شد.

به گزارش صدف نیوز؛ مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان افزود: اتفاق خوبی که افتاده این است که پوشش گیاهی نسبتا خوبی از پاییز گذشته تاکنون ایجاد شده و طبق تحقیقاتی که انجام شده در عرصه هایی که پوشش گیاهی خوبی داشته باشد میزان نفوذ بارندگی ها تا چهل برابر نسبت به عرصه های فاقد پوشش گیاهی افزایش می یابد.

وی بیان داشت: با این  پوشش خوب مراتع ما و بارندگی های اخیر نقش سازه های آبخیزداری کتمان ناپذیر است و هر سطح پوشش گیاهی بسان سازه آبخیزداری کوچکی عمل کرده و موجب افزایش سطح سفره های آب زیرزمینی، تقویت پوشش گیاهی و جاری شدن چشمه ها و قنوات و… شده اند.

ذاکری گفت: از سال ۹۷ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی بیش از ۷۰۰ سازه آبخیزداری با اعتبارات دولتی و مشارکتهای مردمی در هرمزگان احداث شده که نقش مهمی در حفظ آب و خاک داسته است.

وی با اشاره به برنامه های سال ۹۹ اعلام نمود: تا پایان سال مالی تیرماه و با اعتبارات صندوق توسعه در سال ۹۹ امیدواریم بتوانیم احداث سازه های آبخیزداری را در دستور کار قرار دهیم. ذاکری گفت: سازه های مشارکتی در سال ۹۸ در غرب استان و شهرستان‌های حاجی آباد بندرعباس و بشاگرد احداث شده که مورد استقبال و توجه اهالی این مناطق قرارگرفته و امید است در سال جاری نیز سازه های مشارکت مردمی در سراسر استان اجرا و احداث شود.

ساعت ۱۰:۵۰ قبل از ظهر- ۹۹/۰۱/۱۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *