شماره مجوز: 83030

وحشت از «کرونا» یا بی آبی؟

وحشت از «کرونا» یا بی آبی؟

وحشت از کرونا یا بی آبی

هر ساله به هفته اول تیرماه که می رسیم به یاد هفته صرفه جویی در مصرف آب و برق می افتیم.

زندگی انسان ها وابسته به انرژی، خصوصا آب است. زیرا بی آبی بسیار وحشتناک و غیر قابل تحمل است. در مناطق گرمسیری همچون استان هرمزگان، انرژی برق نیز بسیار حیاتی و ضروری است اما بدون برق شاید بتوان با مشقت به زندگی ادامه داد اما بدون آب هرگز.

امسال به دلیل وحشت از ویروس «کرونا» و نیاز به شستشوی مداوم دستها، لباس ها، مواد غذایی و لوازم منزل، مصرف آب به شدت بالا رفته و با خطر کمبود آب مواجه هستیم. کرونا که آمد وسواس به جان ما افتاد و گاهی اوقات با آن که دست هایمان را تمیز با آب و صابون شسته ایم اما باز هم چندین بار اقدام به شستن دست هایمان می کنیم. اگر ناغافل دست به موهایمان بکشیم دوباره وسواس به سراغمان می آید که نکند ویروس در میان موهایمان پنهان شده باشد و ناچار می شویم که دوباره دست هایمان را بشوییم. وارد منزل که می شویم خانواده وسواس بیشتری نشان می دهند و حتی به شستن دست ها و ضدعفونی وسایل شخصی نیز بسنده نمی کنند و ما را مجبور می کنند که هر روز حمام کنیم. واقعا از این همه نظافت و رعایت نکات بهداشتی خسته و نگران می شویم. تصور این که در این ایام کرونایی، آب قطع شود، بر نگرانی و وحشت ما می افزاید.

با توجه به ادامه دار بودن دوره حضور بیماری کرونا در ایران و گرمای بی سابقه، به احتمال زیاد با بحران آب مواجه خواهیم شد! لذا به دلیل مصرف زیاد آب دراین ایام جهت شستشو و ادامه این روند، مشکل کمبود آب چند برابر شده! سعی داشته باشیم از هدر رفتن آب در هنگام شستشوی دست ها و … جلوگیری کنیم.

آب مایه حیات و گوهری گرانبهاست. هر چند بهای آب در حال حاضر چندان بالا نیست اما اگر آب نباشد با تمام ثروت و دارایی خودمان هم نخواهیم توانست آبی را به دست آوریم. حتی اگر دلار و طلا به پایین ترین قیمت ممکن نیز برسد، بدون آب زندگی مقدور نیست؛ بخش اعظم کره زمین را آب شور دریاها فراگرفته است که قابل آشامیدن نیست و اگر بخواهیم آب دریاها را شیرین کنیم باید هزینه بالایی را صرف شیرین سازی آن کنیم. پس قدر این آبی که در اختیار داریم را بیشتر بدانیم!

به قلم: حسین فریدونی – سردبیر

ساعت: ۰۲:۲۰ بعد از ظهر – ۹۹/۰۴/۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *