صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

فقرا فقیرتر و ثروتمندان پولدارتر می شوند

فقرا فقیرتر و ثروتمندان پولدارتر می شوند

در حال حاضر یکی از مهم ترین دغدغه های فکری مردم ایران “گرانی و تورم” است. با اینکه ایران در میان کشورهای جهان جزو ثروتمندترین کشورهاست و دارای منابع عظیم و سرشاری نظیر نفت، گاز، معادن، دریا و … است و همواره چشم طمع خارجی ها به این سرزمین زرخیز دوخته شده و آرزوی داشتن چنین منابعی را داشته و دارند اما ملت ایران علی رغم برخورداری از این ثروت های خدادادی، از رفاه و آسایش لازم برخوردار نیستند.

آیا کسی به دلیل بروز این معضل اندیشیده است؟ چگونه برخی کشورها که هیچ یک از این منابع را در اختیار ندارند به این شدت با معضل گرانی و تورم مواجه نیستند و اقتصادشان در نوسان نیست؟ اما اقتصاد ایران حتی برای لحظه ای ثبات ندارد و از امنیت اقتصادی و امنیت سرمایه گذاری برخوردار نیستیم؟ به راستی اشکال کار ما از کجاست؟

آیا برنامه ها و سیاست های اقتصادی دولت های ما اشتباه بوده و نیازمند تغییر روش و سیاست هستیم؟

به جرات می توان گفت: در این چند دهه، دولت ها در کشورمان طوری رفتار کرده اند که فاصله طبقاتی  به شدت افزایش یافته؛ به گونه ای که فقرا فقیرتر و ثروتمندان پولدارتر شده اند. در حال حاضر فقط به قیمت خودرو و مسکن در ایران بنگرید که از چه آشفته بازاری برخوردار است! آنهایی که دارای تعدادی زمین و مسکن یا خودرو بوده اند با اینکه ارزش دارایی های آنان بالا رفته و به ظاهر ثروتمندتر شده اند اما از ته دل خوشحال نیستند زیرا اگر حادثه ای برایشان پیش بیاید و بخشی از دارایی خود را از دست بدهند دیگر شاید نتوانند آنرا به دست بیاورند. فقط مرفهان بی درد و ثروت اندوزان از گرانی و تورم سود می برند و روزبروز ثروتمندتر می شوند.

حتی اگر کسی خودرو خود را بفروشد به سختی می تواند مجددا خودرو مناسب دیگری جایگزین نماید. اگر خدای نکرده خانه و کاشانه عده ای بر اثر سیل یا زلزله ویران شود، متاسفانه با این قیمت های سرسام آور مصالح ساختمانی، قادر به احداث مسکن جدید نخواهند بود. فقرا که تکلیفشان کاملا روشن است. آن دسته از کسانی که از سال ها قبل مشغول پس انداز کردن جهت خرید خودرو یا مسکن بودند اینک باید آرزوی داشتن چنین چیزهایی را به گور ببرند. با این وضعیت تورم، کاهش ارزش پول ملی و بیکاری، حتی مستاجران بیچاره قادر به پرداخت اجاره مسکن خود نیستند و بسیاری از خانواده ها به کپرنشینی، غارنشینی و … روی آورده اند. حمایت های دولت نیز تنها  در حد اعطای تسهیلات بانکی است که متاسفانه آن هم شامل کلیه نیازمندان نخواهد شد.

در این زمینه درد دل ها فراوان است و هر چه بنویسیم اصلا کافی نیست. دولت باید کاری اساسی برای رفع معضل گرانی و تورم انجام دهد و از شعار دادن بپرهیزد؛ زیرا این امر، معضلات زیانبار دیگری برای جامعه در بر خواهد داشت.

به قلم: حسین فریدونی – سردبیر صدف

ساعت: ۰۶:۰۴ بعد از ظهر – ۹۹/۰۶/۲۲

بازدیدها: ۶۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *