شماره مجوز: 83030

عملکرد اتاق بازرگانی بندرعباس جای تقدیر دارد

معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران:

عملکرد اتاق بازرگانی بندرعباس جای تقدیر دارد

مراسم اتاق بازرگانی بندرعباس

معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران گفت: قوانین متعدد گریبان گیر فعالیت اقتصادی شده است تا جایی که اکثر بنگاه های اقتصادی به دنبال دور زدن تحریم های داخلی هستند.

به گزارش صدف نیوز، مظفر علیخانی در نشست هم اندیشی با فعالین اقتصادی استان هرمزگان محل هتل هما بندرعباس اظهار کرد: توجه به فعالین اقتصادی به ویژه کشاورزان که اساس صنعت را به خود اختصاص داده اند بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه فلسفه وجودی این جلسه فعالیت های اقتصادی است، افزود: بر اساس قانون اساسی اقتصاد ما سه رکن دارد که بخش دولتی، تعاونی و خصوصی را شامل می شود.

معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران بیان کرد: دولت باید به سیاست گذاری بسنده کند تا بتوان کارایی و رقابت شکل گیرد و شاهد اقتصاد کشور در کنار اقتصاد بالنده دنیا باشیم.

علیخانی با بیان اینکه مهم ترین شاخص سیاست های اقتصادی که حضرت آقا به آن اشاره کرده اند، مردمی بودن آن است، خاطرنشان کرد: در سالی که استراتژی توسعه صادرات مهم ترین شعار آن تلقی می شود باید به این مهم نیز بیشتر توجه کرد.

وی گفت: اقتصاد ما از تحریم های ظالمانه که کارد را به استخوان رسانده است ضربه های زیادی خورده است و دشمن در نهایت معیشت و زندگی مردم را نشانه گرفته است.

معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران در ادامه بیان کرد: مشکلات ناشی از کرونا نیز تاثیر های خود را گذاشته است اما مشکل سوم تحریم های داخلی است.

علیخانی با اشاره به اینکه ما از محیط قانونی بسیار رنج می بریم، تصریح کرد: با وضع قوانین متعدد متاسفانه قل و زنجیر را به پای فعالین اقتصادی زده ایم و خودمان را و اقتصادمان را گرفتار کرده ایم.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی که همه به دنبال دور زدن تحریم های داخلی هستند، اتاق ایران تلاش های بسیار زیادی را انجام داده است که با اهتمام جدی آقای رزم حسینی وزیر محترم صمت و با اجرای مصوبه ای جدید برای جبران مافات بر اساس مصوبه شورای بخش خصوصی به سمت تکمیل بخش اول رفته ایم که امیدواریم به تایید ستاد کشوری نیز برسد .

معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران گفت: استان هرمزگان با داشتن تمدن چند هراز ساله و اخلاق کسب و کار و صنایع مادر، همچنین برخوداری از صنعت گردشگری و وجود مناطق آزاد بنام ظرفیت بسیار بالایی را دارد که در این ظرفیت باید نهایت استفاده را داشته باشیم.

علیخانی با بیان اینکه در شرایط فعلی باید آمادگی مان را در شرایط پس از کرونا داشته باشیم، خاطرنشان کرد: بیش از ۴هزار فعال اقتصادی وارد ایران شدند و ما در اتاق ایران میزبان آنها بودیم اما با توجه به آماده نبودن جامعه اقتصادی، ما نتوانستیم از این فرصت پیش آمده استفاده لازم را ببریم.

وی با اشاره به اینکه می توانیم در شرایط پسا ترامپ به برجام برگردیم و اقدامات موثری را ایجاد کنیم، تصریح کرد: برای دستیابی به بازار ۷۰۰ میلیونی با همکاری کشورهای همسایه باید سیاست ها اصلاح شود و بتوانیم تولید را به انبوه برسانیم تا با انعقاد قرارداد و بازریابی سهم بیشتری در بازار دنیا داشته باشیم.

معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران در بخش دیگری از سخنان خود به منابع غنی کشورمان اشاره کرد و گفت: از منابع خوبی و استعداد های سرشاری برخوردار هستیم و اقتصاد سلامت،اقتصاد ورزش ، اقتصاد علمی و سایر اقتصاد های دیگری را داریم که از ظرفیت های آن باید نهایت استفاده کرد.

علیخانی عنوان کرد: کارهای خوبی در استان هرمزگان توسط اتاق بازرگانی بندرعباس و حمایت های لازم از سوی بخش های مختلف خصوصی و دولتی شکل گرفته است که جای تقدیر دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: استان هرمزگان شاهراه وارداتی و صادراتی کشور است و ۸۰ درصد این مهم در این استان رقم خورده است که می توانیم در اتاق ایران با آمادگی کامل برای رسیدن به اهداف عالی اقتصادی فعالیت داشته باشیم و صدای خوبی برای فعالین اقتصادی این استان و کشور باشیم.

رئیس اتاق بازرگانى، صنایع، معادن و کشاورزى بندرعباس:

انتظار داریم دولت صرفاً سیاستگذاری و نظارت داشته باشد

رئیس اتاق بازرگانى، صنایع، معادن و کشاورزى بندرعباس نیز  طی سخنانی ضمن خیر مقدم به جناب علیخانی و مدعوین ارجمند این مراسم، با اشاره به کاهش تصدی گری دولت در امور اقتصادی، گفت: دولت صرفا سیاستگذاری و نظارت را در دستور کار قرار دهد و با حمایت و پشتیبانی لازم از سرمایه گذاران بخش خصوصی، فعالیت ها را پیش ببرد.

محمدرضا صفا با تأکید بر اینکه توسعه صادرات غیرنفتی از مسیر بنادر یکی از مهم ترین مسائل برای رونق اقتصادی کشور است، گفت: خوشبختانه در این راستا گام های بسیار خوبی برداشته شده و فعالیت های مناسبی صورت گرفته است، بدین جهت امیدوارم بیش از هر زمان دیگر با دوری از اقتصاد نفتی، در مسیر اقتصاد دریامحور و توسعه صادرات غیرنفتی حرکت کنیم.

رئیس سازمان صمت هرمزگان:

شاهد رشد و ترقی در شاخص های اقتصادی استان هرمزگان هستیم

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان هرمزگان گفت: شاخص های اقتصادی استان هرمزگان با رشد و ترقی خوبی همراه بوده است.

خلیل قاسمی در نشست هم اندیشی با فعالیت اقتصادی استان هرمزگان در محل هتل همای بندرعباس اظهار کرد: استان هرمزگان از زوایای مختلف معرفی شده است اما اقتصاد استان هرمزگان دو روی دارد که یک روی آن اقتصاد کلی در صنایع بزرگ و یک روی دیگر، اقتصاد خرد و پویا در حوزه های گردشگری ، کشاورزی ومعدن است.

وی افزود: اتاق بازرگانی در استان هرمزگان در تمام فعالیت ها نقش آفرینی داشته است هرمزگان سومین استان در حوزه صنعت و معدن وتجارت کشوراست.

رئیس سازمان صنعت،معدن وتجارت استان هرمزگان با بیان اینکه ارتباط بین تولید کنندگان استان با فعالین اقتصادی استان های دیگر نیازمند نگاه ملی است، تصریح کرد: تولید کنندگان خوب با محصولات با کیفت در استان هرمزگان وجود دارد اما در زمینه بازاریابی مشکلاتی را داریم که با حمایت اتاق ایران می توان پتانسیل های ویژه ای را زمینه سازشد.

قاسمی گفت: اتاق بازرگانی بندرعباس توجه ویژه ای به تولید کنندگان واقعی داشته است که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی اظهار کرد: فعالیت های استان با محوریت اتاق بازرگانی وتشکل ها خوشبختانه در این شرایط سخت خروجی خوبی داشته است و در شاخص های اقتصادی استان شاهد رشد و ترقی هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان هرمزگان عنوان کرد: تلاش ها و مدیریت های جهادی در شرایط بد اقتصادی باعث شده است بتوانیم سربلند باشیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: بیش از ۸ درصد شاهد رش در سر جمع شاخص های تولیدی استان هرمزگان هستیم و امیدواریم تا پایان سال این رشد بیشتر حاصل شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس مطرح کرد:

مافیا، اشتغال را به مرحله حذف کشانده است

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس گفت: وجود مافیا در اقتصاد کشور، اشتغال را به مرحله حذف کشانده است.

عباس براهیمی در نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی اظهار کرد: استان هرمزگان به صورت ویژه در عرصه اقتصادی فعال بوده است و با حضور ویروس کرونا بخش های خصوصی در حمایت از مردم و حمایت های عام المنفعه ورود کرده و با سخاوت دین خود را نسبت به مردم ادا کرده اند.

فعال اقتصادی استان هرمزگان در ادامه تصریح کرد:آلایندگی های زیست محیطی و بار ترافیکی در استان هرمزگان زیاد است اما مزایای آن در استان های دیگر کشور پرداخت می شود و این جفای بزرگ به مردم استان هرمزگان است.

براهیمی گفت: بخش گردشگری استان هرمزگان به شدت متزلزل شده است و حمایت ها به این بخش در استان هرمزگان قطره چکانی بوده است.

وی اظهار کرد: تاسیس صندوق حمایت از صنایع دستی و گردشگری با حمایت دولت و بخش خصوصی می تواند گره گشا باشد.

فعال اقتصادی استان هرمزگان با بیان اینکه اگر در برنامه هفتم توسعه صندوق حمایتی نداشته باشیم این بحران بیشتر می شود ، خاطرنشان کرد: اگر این رویه ادامه داشته باشد با مشکل بزرگتر مواجه می شویم.

براهیمی ضمن انتقاد از بانک مرکزی در خصوص بهره مرکب، گفت: بهره مرکب توسط رئیس بانک مرکزی تکذیب می شود و در این زمینه مافیایی را می بینم که اشتغال را به مرحله حذف کشانده است واشتغال اقتصادی را بلعیده است.

وی افزود: در سال های گدذشته ۷۸ درصد صادرات کل کشور بر عهده استان هرمزگان بوده است و هم اکنون ۶۰ درصد این امر بر عهده بنادر این استان است.

فعال اقتصادی هرمزگانی وجود ۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در این استان بر اهمیت توسعه اتاق های بازرگانی مستقل را دوچندان عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: انتظارات از پارلمان بخش خصوصی نیز بیشتر شده است تا بتوانیم رسالت پایتخت اقتصادی کشور را به خوبی ایفا کنیم.

ساعت: ۱۰:۴۱ بعد از ظهر – ۹۹/۱۱/۰۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *