شماره مجوز: 83030

انتخاب و انتقاد حق همیشگی مردم است

انتخاب و انتقاد حق همیشگی مردم است

انتخابات

در انتخابات ریاست جمهوری، از بین  تعدادی کاندیدای تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان تنها یک نفر انتخاب می شود.

معمولا بسیاری از مردم به گفتار و رفتار و چهره کاندیداها نگاه می کنند و بالاخره یک نفر را از میان کاندیداها بر می گزینند.

نباید این گونه تصور شود که مردم با فلان کاندیدا دشمن هستند و به رقیب وی رای داده اند تا به سایر کاندیداها ضربه بزنند. احتمال دارد در دوره دیگری به کاندیدایی رای بدهند که سری قبل رای نداده اند. بسیاری از مردم دنبال تنوع هستند و هر بار مهر یک نفر به دلشان می نشیند و به وی رای می دهند.

مردم عقد اخوت مادام العمر با یک شخص خاص نبسته اند که تا ابد او را انتخاب کنند.

شما وقتی وارد یک رستوران هم که می شوید با انواع غذاها روبرو می شوید و منوی غذاها را نگاه می کنید و هر بار یک غذا را انتخاب و میل می کنید. اگر مثلا یکبار چلوماهی را انتخاب کردید به معنای آن نیست که از بقیه غذاها متنفرید. دفعه بعد ممکن است چلو مرغ یا سلطانی یا… را انتخاب کنید.

البته اگر رستوران، غذای مورد علاقه شما را نداشته باشد ناچارید از بین غذاهای موجود، بالاخره یکی را علیرغم میل باطنی انتخاب کنید تا گرسنگی شما رفع شود.

تنوع کاندیداهای ریاست جمهوری نیز شبیه تنوع غذاهای رستوران است. گاهی اوقات کاندیداهای مورد علاقه بسیاری از مردم در بین لیست کاندیداها وجود ندارد و مردم به ناچار به یکی رای می دهند و اگر بعدا خواسته های آنها را برآورده نکرد، قطعا از وی انتقاد می کنند.

لذا نباید به مردم گفته شود انتخاب خودتان هست پس انتقاد شما وارد نیست.

بیشتر اوقات مردم علیرغم میل باطنی خود، از بین بد و بدتر یکی را انتخاب کرده اند و بر اساس شعارها و وعده هایی که داده، قطعا توقعات به حقی از وی دارند که در صورت عملی نشدن آن وعده ها و عملکرد ضعیف دولت، انتقاد از وی را نیز حق خود می دانند. درست شبیه انتقادی که از آشپز رستوران می گیریم.

احتمال دارد ما از غذایی که انتخاب و سفارش دادیم خوشمان نیاید و یا بعد از خوردن آن حالمان به هم بخورد و با صاحب رستوران جر و بحث کرده و حتی کار به شکایت هم بکشد. صاحب رستوران نمی تواند بگوید به من چه، خودتان این غذا را انتخاب کردید. صاحب رستوران و آشپز بایستی نسبت به‌ سلامت تمام غذاهایی که عرضه می کنند پاسخگو باشند و غذای خوب به مردم بدهند. لذا شورای نگهبان هم باید از تمام کاندیداهای تایید صلاحیت شده خودش تا آخر دفاع کند و مسئولیت عملکرد آنها را بر عهده بگیرد.

باید به گونه ای باشد که مردم هر کدام از کاندیداها را که انتخاب کردند برای شورای نگهبان فرقی نداشته باشد و از مردم تشکر کنند.

✍🏼حسین فریدونی – سردبیر نشریه صدف

ساعت: ۰۴:۰۵ بعد از ظهر – ۱۴۰۰/۰۳/۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *