شماره مجوز: 83030

با دستور رییس جمهوری؛ عملیات اجرایی نیروگاه سیریک آغاز شد

با دستور رییس جمهوری؛ عملیات اجرایی نیروگاه سیریک آغاز شد

آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیریک

عملیات اجرایی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک با حضور وزیر نیرو، استاندار هرمزگان و نماینده وزارت انرژی کشور روسیه و با دستور رییس جمهوری آغاز شد.

به گزارش صدف نیوز، وزیر نیرو روز پنجشنبه  ۲۰ خردادماه در آیین آغاز عملیات اجرایی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک اظهار داشت: نیروگاه سیریک ۴واحد بخاری ۳۵۰مگاوات و کل توان نامی خروجی نیروگاه ۱۴۰۰مگاوات با راندمان ناخالص ۴۶درصدی و بویلر از نوع Super Critical یکبار گذر با سوخت اصلی گاز است.

رضا اردکانیان ادامه داد: این نیروگاه در زمینی به مساحت تقریبی ۲۰۰ هکتار احداث می‌شود و مبلغ قرارداد که یک میلیارد و ۴۰۶ میلیون یورو است که ۸۵ درصد از محل واحد اعتباری و ۱۵ درصد معادل ۲۱۱ میلیون یورو سهم کافرماست.

وزیر نیرو افزود: مدت زمان اجرای طرح ۵۵ ماه از امروز است اما از برنامه اجرایی جلوتر هستیم و بخشی از تجهیز کارگاهی و عملیات اجرایی و ۳۰۰ هزار متر مکعب خاکبرداری انجام شده است.

اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: گفته بودیم در این دولت ۵۷ سد ایجاد می‌کنیم که پنجاه و ششمین سد امروز افتتاح می‌شود و امیدواریم تا پایان دولت بتوان ۵۸ سد افتتاح کرد.

وی خاطر نشان کرد: به طور متوسط در این دولت هر پنجاه روز یک سد در مناطق مرزی کشور به مدار آمده است درحالی که قبل از انقلاب تنها یک سد مرزی به نام ارس احداث شده بود.

وی اشاره کرد: بعد از انقلاب اسلامی، ۵۶ سد مرزی به بهره برداری رسیده که نیمی از آن سهم دولت تدبیر و امید است و  امروز نیز در شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی، ۶۸۰۰ هکتار شبکه در استان‌های ایلام و کرمانشاه به بهره برداری می‌رسد.

افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام در بندرعباس

استاندار هرمزگان نیز در این آیین گفت: قرارداد نیروگاه سیریک به ارزش یک میلیارد و ۴۰۶ میلیون و ۳۹۲ هزار یورو در اسفند ماه به پیمانکار ابلاغ شد و L/C توسط کار فرمای طرح در حال نهایی شدن و گشایش بوده و همچنین فعالیت‌های مهندسی پروژه آغاز شده است.

فریدون همتی ادامه داد: سیستم خنک کننده این نیروگاه بصورت یکبار گذر (Once Through) با ظرفیت آب ورودی حدوداً ۴۷.۰۰۰ متر مکعب برساعت برای هر واحد نیروگاهی درمجموع ۱۸۸ هزار مترمکعب بر ساعت) بوده و تامین آب مورد نیاز نیروگاه از دریا صورت می‌گیرد.

دکتر همتی اضافه کرد: برای تامین آب شیرین مصرفی نیروگاه نیز، آب شیرین کن از نوع MED با ظرفیت خروجی آب شیرین با حدود ۲۱۰ متر مکعب در ساعت پیش بینی شده است.

(پست Generator station) یا پست بلافصل نیروگاهی، متصل به یک نیروگاه بوده و به پست هایی گفته می شود که انرژی تولیدی نیروگاه را به شبکه انتقال می‎دهند؛ این پست‎ها جزو پست های انتقال نیستند و مالکیت آنها با نیروگاه است’.

ایران در رتبه نخست ظرفیت تولید برق منطقه، رتبه چهاردهم ظرفیت نصب شده (بیش از ۷۶ هزار مگاوات) و رتبه هفدهم تولید برق در اوج (بیش از ۵۲ هزار مگاوات) جهان قرار دارد.

استاندار هرمزگان همچنین گفت: واحد ۲ گازی نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام با ظرفیت تولید ۳۰۷ مگاوات برق نیز با دستور رییس جمهوری به عنوان یکی از طرح های پویش هر هفته – الف – ب – ایران در بندرعباس افتتاح شد.

نیروگاه هنگام در مجاورت نیروگاه بخار بندرعباس احداث شده است.

ساعت: ۱۲:۳۸ قبل از ظهر – ۱۴۰۰/۰۳/۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *