شماره مجوز: 83030

افتتاح مرکز دیتای شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان

باحضور معاون وزیرنیرو در امور برق و انرژی و مدیرعامل توانیر صورت گرفت

افتتاح مرکز دیتای شرکت توزیع برق هرمزگان

دیتای توزیع برق

دیتای توزیع برق

مرکز دیتا(data center) و سامانه جامع ارائه خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان هرمزگان در آیینی با حضور مهندس بهزاد معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی،مهندس حائری مدیرعامل شرکت توانیر ، جمعی از مدیران عامل صنعت برق استان و کارکنان این شرکت افتتاح شد.

این مرکز دارای مشخصاتی مانند تجمیع سیستمهای شرکت با ۳۰ سرور در مرکز دیتا با رعایت استانداردهای ISMS ،سیستم مانیتورینگ جهت رصد ارتباط دیتای نواحی با ستاد شرکت،سیستم دوربین مداربسته جهت افزایش ایمنی و رعایت استانداردهای ISMS، سیستم اعلان و اطفاء حریق در مرکز دیتا و سیستم پشتیبان گیری از دیتا می باشد. در این آیین نیز سامانه ارائه خدمات مشترکین افتتاح گردید. این سامانه نیز شامل پنچ دستگاه سرور نرم افزار یکپارچه ارائه خدمات مشترکین از طریق پیام کوتاه و اینترنت به مشترکین می باشد.از خصوصیات نرم افزار جامع یکپارچه مشترکین می توان به توانایی ارائه خدمات به صورت غیر حضوری از طریق سامانه پیام کوتاه، فضای مجازی و تلفن اشاره نمود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در ادامه این آیین و در دیدار با مدیران شرکت توزیع نیروی برق استان با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر خلق حماسه اقتصادی در کشور افزود:وزارت نیرو هم به عنوان یکی از ارکان اقتصاد کشور سهم قابل توجهی در پیشبرد اهداف اقتصادی دارد.

مهندس محمد بهزاد افزود:امسال با توجه به ورود زودهنگام فصل گرما به کشور و بویژه در مناطق جنوبی پیش بینی می شود مصرف برق امسال افزایش قابل توجهی یابد واحتمال می رود پیک مصرف امسال در خرداد ماه رخ دهد. وی تاکید کرد:لازم است دستاوردهای بزرگ صنعت برق از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شود تا مردم از دستاوردهای بزرگ این صنعت آگاه شوند. مهندس بهزاد ادامه داد: توسعه فرهنگ مدیریت مصرف که از سالهای گذشته از طریق روابط عمومی های  صنعت برق آغاز شده تاثیر بسزایی در کنترل مصرف برق بخصوص در ساعات اوج بار داشته که در حال حاضر نمونه آن را در استان هرمزگان مشاهده می کنیم.وی در ادامه به توسعه شبکه های فشارمتوسط و حذف تدریجی شبکه های فشارضعیف تاکید کرد و اظهارداشت:ازهم اکنون ما باید به سمت حذف شبکه های فشارضعیف و توسعه شبکه های خود نگهدار گام برداریم. معاون وزیر نیرو اضافه کرد:درحال حاضر استفاده از کولرهای برقی- خورشیدی در بسیاری از کشورها در حال گسترش است،در کشور ما نیز بندرعباس به عنوان پایلوت طرح استفاده از  کولرهای برقی-خورشیدی انتخاب شده بودکه لازم است اهتمام و توجه ویژه ای به این طرح صورت گیرد.

وی تاکید کرد:به منظور زیبا سازی شبکه های برق رسانی در شهرها وروستاها بایستی توجه ویژه ای به معماری آنها صورت گیرد ویکی از راههای تحقق این موضوع راحذف تدریجی شبکه فشار ضعیف دانست.وی گفت:استفاده از این شیوه معماری در شهرها و روستاها علاوه بر اینکه جلوه زیبایی از معماری شبکه برجای می گذارد،از اتلاف انرژی نیز تا حدود زیادی می کاهد.

معاون وزیرنیرو درادامه به برنامه های وزارت نیرو برای افزایش پایداری شبکه برق استان هرمزگان اشاره کرد و بیان داشت: نیروگاه گنو در حاشیه شهربندرعباس در شرایط مطلوبی مراحل احداث خود را طی می کند که با بهره برداری از فاز نخست آن در سالجاری، پایداری شبکه به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان هرمزگان نیز در این نشست گفت: تامین برق در استان با توجه به شرایط خاص آب و هوایی منطقه به امری حیاتی برای مردم استان تبدیل شده است.مهندس عبدالصاحب ارجمند افزود:شرکت توزیع نیروی برق استان برای ارائه خدمات مطلوب به مشترکین،نقشه راه و استراتژی براساس شاخصهای صنعت برق کشور تدوین نموده تا براساس آن به آرمان شرکت که قرار گرفتن بر بلندای رضایت مشترکین است دست یابد. مهندس ارجمند اظهارداشت:با توجه به سرانه بسیار بالای مصرف انرژی در استان به نسبت کل کشور،پروژه هایی مانند کاهش تلفات،مدیریت مصرف و افزایش پایداری شبکه در استان ۳ برابر متوسط کشور توجیه پذیری دارد.

 مهندس ارجمند اضافه کرد: در سال گذشته ۸۸ کیلومتر شبکه فشار ضعیف هوایی، ۶۴ کیلومتر شبکه فشارضعیف زمینی، ۱۷۲ کیلومتر شبکه فشار متوسط هوایی و۲۰ کیلومتر شبکه فشارمتوسط زمینی به منظور توسعه وافزایش پایداری شبکه احداث شده است.در این مدت نیز ۸۳۴ دستگاه پست هوایی به ظرفیت ۱۰۲ مگاولت آمپرنصب شده که ۳۰۰ دستگاه آن مربوط به طرح های توسعه و رفع نوسان است.همچنین در سال گذشته ۱۴۷ دستگاه پست زمینی به طرفیت ۷۳ مگاولت آمپر نصب شد که ۵۰ درصد آن مربوط به مسکن مهر می باشد.در این مدت نیز ۴هزار دستگاه چراغ روشنایی معابر نصب شد و ۷۴۰ دستگاه چراغ ۴۰۰ وات نیز تعویض گردید.

  وی در ادامه به مصرف انرژی در سال گذشته اشاره کرد و بیان داشت:مصرف انرژی در سال گذشته ۵۸۰۰ مگاوات بوده که نسبت به سال  ۹۰حدود  ۸ درصد رشد داشته است.عمده مصرف نیز به بخشهای خانگی و عمومی اختصاص دارد.مهندس ارجمند اضافه کرد: درحال حاضرطول شبکه فشار ضعیف به ازای هرمشترک ۱۵ متر و شبکه فشار متوسط ۲۵ متر می باشد که نشان از رویکرد این شرکت در زمینی کردن شبکه ها می باشد. ظرفیت منصوبه نیز ۶ کیلوولت آمپر به ازای هرمشترک است. وی گفت: در بخش مقالات نیز شرکت توزیع نیروی برق استان در ردیف سه شرکت برتر کشور قراردارد که ۹ مقاله کارشناسان شرکت در کنفرانس بین المللی برق پذیرفته شده است.در افتخاری دیگر نیز برای دومین بار در تاریخ صنعت برق ایران یک مدل که از سوی این شرکت به کنفراس سیگره ارائه شده بود به اسم ایران ثبت شد و در اختیار محققان و پژوهشگران صنعت برق در سراسر دنیا قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *