شماره مجوز: 83030

آبشیرین کن بندرعباس، امید را در دل مردم زنده کرد

آبشیرین کن بندرعباس، امید را در دل مردم زنده کرد

آبشیرین کن بندرعباس

استان هرمزگان در منطقه ای گرم واقع شده و از لحاظ منابع آبی جزو خشک ترین و کم بارش ترین مناطق کشور محسوب می شود. تنها مزیت این استان نسبت به استان های مرکزی ایران به عنوان مثال استان های کرمان، یزد، فارس و سمنان وجود دریاهای عمان و خلیج فارس است. تنها امید مردم تشنه، شیرین سازی آب دریاست. هرچند آبی که از این طریق به دست می آید بسیار گران خواهد بود اما با شیرین سازی آب دریا و انتقال آن می توان بر بحران بی آبی غلبه کرد.

این روزها مسئله کمبود آب در سراسر جهان به بحرانی عمومی تبدیل شده است. جلوگیری از هدر رفت آب از جمله مواردی است که به صورت یک احساس مشترک در همه انسان ها وجود دارد، اما اغلب خود را درگیر این مسئله نمی کنند و حاضر نیستند تغییری در زندگی روزمره خود ایجاد کنند. مشکل آب چندین سال است که کشور ایران را درگیر خود کرده است. هرچند که مدیریت قوی روی کنترل آن نبوده و هر ساله وضعیت بحرانی تر می شود.

جمعیت زیاد ایران، کشاورزی ناکارامد، کمبود بارش با توجه به اقلیم این کشور و خیلی عوامل دیگر موجب شده تا امروزه مسئله ی آب بحرانی شود. با توجه به افزایش دمای هر ساله ی جهان می توان گفت میزان بارش ها کاهش پیدا می کند. با مصرف بیشتر از سفره های آب زیر زمینی و کمبود بارش ها تا خشکسالی خیلی فاصله نداریم. اگر هر فرد بر میزان آب مصرفی خودش صرفه جویی داشته باشد کمکی به این بحران کرده است.

یکی از روش های تامین آب، انتقال آن از دریا است. هر چند در ایران هم چند سالی است به دلیل وخامت اوضاع خشکسالی، مسئولان به شیرین سازی آب دریا از طریق آبشیرین کن ها روی آورده اند اما بررسی آماری کشورهای منطقه در سال ۲۰۱۲ نشان می دهد، امارات با ۲۳۰۰ و عربستان با ۸۵۰، کویت با ۶۵۰ میلیون لیتر و حتی بحرین با ۱۳۰ میلیون لیتر بسیار بیش از ایران با ۷۵ میلیون لیتر به استفاده از آب خلیج فارس توجه نموده اند. به بهانه جلوگیری از آسیب وارد شدن به محیط زیست، مدتها در کشورمان با این امر مخالفت می شد اما اکنون که همه متوجه بحران کمبود آب شده اند، کمتر شاهد مخالفت با نصب آبشیرین کن ها هستیم. به عنوان مثال راه اندازی آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی در بندرعباس امید را در دل مردم این شهر زنده کرده است و شهروندان خیالشان راحت است که بی آب نخواهند ماند.

به قلم: حسین فریدونی – سردبیر

ساعت: ۰۶:۳۹ بعد از ظهر – ۱۴۰۰/۰۴/۰۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *